Julkaistu: Perjantai, 30.10.2009
Torstaina 23.10. julkaistusssa kirjoituksessaan Suomen Miekkailuliiton puheenjohtaja Kimmo Pentikäinen ottaa kantaa tulevaan vuoteen. Syysliittokokous järjestetään kalvan joukkue-SM-kisojen yhteydessä 27.11.2009, joten on luonteva aika ruveta luomaan katseita tulevaan vuoteen.
Pentikäinen ei kuitenkaan tyydy katsomaan pelkästään tulevaisuuteen, vaan toteaa kuluneen vuoden olleen liitolle taloudellisesti raskas ja sen lisäksi nostaa esiin liiton onnistumisia: harrastajamäärien kasvu, hyvät kilpailutulokset kansainvälisissä kilpailuissa ja hyvä määrä edustajia kansallisissa ja kansainvälisissä päättävissä elimissä.
Tulevaisuuden osalta puheenjohtaja painottaa liiton painopisteitä vuonna 2010, jotka ovat seurapalveluiden uudistaminen, huippu-urheilun leiritystoiminnan vahvistaminen ja Lapset liikkumaan -kampanja. Lisäksi puheenjohtaja painottaa tulevien sääntömuutosten merkitystä, mainitsee SLU:n kanssa tehtävän työn lajiliiton työntekijöiden saamiseksi sekä tulevat muutokset muun muassa kilpailujärjestelmässä.
Puheenjohtajan koko kirjoituksen voi lukea liiton sivuilta tai alta:
Miekkailuliiton toiminta 2010
Suomen Miekkailuliitto määritteli vuonna 2006 kymmenen vuoden strategian, jonka tavoitteena on harrastajamärän kasvattaminen ja menestys Olympiakisoissa. Strategiaa tarkennettiin 2007 siten että tavoitteet toteutetaan tehokkaimmin seuratoiminnan kehittämisen kautta. Huippu-urheilun osalta liitto on kyennyt seuraamaan menestyksekkäästi strategian mukaisia tavoitteita: (2007) sijoitus 16. joukossa miesten MM-kisoissa, (2008) ensimmäinen suomalainen Euroopanmestaruus (alle 17v.), (2009)ensimmäinen suomalainen maailmancupin voitto (alle 20v.). Miekkailun harrastajamäärät ovat kasvaneet myös merkittävästi. Strategiaan kirjattu tavoite oli 20-30%. Toteutunut kasvu on ollut 50%.
Liiton toiminta on kasvanut laadullisesti ja määrällisesti kovaa vauhtia viimevuosina ja tämä vaatii myös organisaation ja toimintatapojen soveltamiseksi uuteen ympäristöön. Tähän liittyen hallitus esittää syyskokoukselle sääntöjen uudistamista, joiden tavoitteena on mukauttaa säännöt kasvaneeseen toimintaa ja ajanmukaistaa vastaamaan paremmin nykyisiä lainsäädännöllisiä ja oikeudellisia vaatimuksia. Lisäksi uudet säännöt antavat mahdollisuuden liiton toiminnan laajentamiseksi tulevaisuudessa etenkin ottaen huomioon Opetusministeriön työryhmien mietinnöt liikuntalakiin ja liikuntajärjestöjen tukiperiaatteisiin liittyen, jotka todennäkäisesti tulevat voimaan 2012 alkaen.
Seuratoiminnan kehittämiseksi liitto tilasi SLU:lta selvityksen jonka jonka tulokset ohjaavat toimintaa vuonna 2010. Suomalaisilla miekkailuseuroilla on hyviä mahdollisuuksia kasvaa nykyistä huomattavasti suuremmiksi. Erityisesti jäsenmääärää on lisättävissä tehostamalla toimintaa nuorten tyttöjen saamiseksi mukaan miekkailuun.
Jäsenmäärän ja huippu-urheilun menestyksen lisäksi kolmantena strategian toteutumisen mittarina on miekkailun työllistävien henkiöiden määrän kehittyminen. Liitto esittää Opetusministeriölle pilotointia vuodelle 2010, jonka tavoitteena on löytää onnistunut toimintamalli pienten lajiliittojen toiminnan laajentamiseksi. Tällä hetkellä päätoimisen työntekijän palkkaaminen muodostuu merkittäväksi esteeksi jossakin vaiheessa lajiliiton jäsenmäärän ja urheilusaavutusten kehittyessä. Lisäksi yhden henkilön organisaatiot ovat liian riskialttiita toiminnan jatkuvuuden turvaamiseksi. Näistä syistä johtuen on perusteltua löytää toimintamalli, jossa pienten lajiliittojen henkilöstöresursseja yhdistetään sisältäen myös pienten lajiliittojen ammattijohtamisen.
Pilotoinnin tavoitteena on vuoden 2010 aikana kartoittaa sopivat pienet lajiliitot, joiden kanssa luodaan toimintamalli yhteistyössä SLU:n kanssa, yhdistämään kahden tai useamman lajiliiton johtamisen resurssit. Pilotointiin liittyen tarkastellaan myös mahdollisuuksia että resurssointi ohjataan vuodesta 2011 alkaen SLU:lle ulkoistettuna palveluna. SLU tarpeeksi laajana organisaationa voi turvata kestävästi pienten lajien ammattijohtamiseen tarvittavat henkilöstöpalvelut.
Liitolla on tällä hetkellä erinomaiset resurssit etutyön toteuttamiseen. Kansainvälisissä organisaatiossaa suomalaisilla ei ole koskaan ollut yhtä merkittävää ja laajaa edustusta. Marja-Liisa Someroja valitiin Euroopan Miekkailu-Unionin hallitukseen, joka vastaa kansainvälisen miekkailuliiton toiminnan kehittämisestä Euroopassa. Kansainvälisen Miekkailuliiton valiokuntiin valittiin minun lisäkseni Jaana Pihkala. SLU:n valiokunnissa Somerojan lisäksi on toiminut Roope Takala. Kansainvälisen etutyön tavoitteena on edelleen 2010 kilpailujärjestelmän muodostaminen sellaiseksi että se tukee pienten miekkailumaiden osallistumista Olympialaisiin. Kansallisesti meidän kannattaa osallistua liikuntapoliittiseen linjaukseen siten että se tukee laaja-alaisen ja monimuotoisen liikunnan yhteiskunnallista merkitystä, sekä luo mahdollisuuden huippu-urheilun kehittämiseen uusien nousevien lajien osalta.
Kilpailutoiminnassa tulemme tekemään vuonna 2010 merkittäviä uudistuksia, liittyen kansalliseen kilpailujärjestelmään, valmennuspäiväkirjan kehittämiseen ja pohjoismaisen yhteisen leirityksen kehittämiseksi. Nämä tavoitteet tukevat sekä harrastus että huippu-urheilutoimintaa, jossa tulemme jatkamaan tasapuolista huippu-urheilun jakoperustetta, joka otettiin käyttöön 2008 alkaen:
* A. 30-60% huippu-urheilijoille. Tämä summa jaetaan niiden seniori miekkailijoiden kesken jotka saavuttavat liiton kriteerin. Jaettava määrä riippuu miekkailijoiden lukumäärästä, jotka ylittävät kriteerit.
* Kriteerinä on sijoittuminen 16. joukkoon valituissa kisoissa (eurooppalaiset MC-kisat, grand prix turnaukset, EM- ja MM-kisat). Miekkailija joka saa tuen, allekirjoittaa sopimuksen liiton kanssa, jossa sitoutuu harjoitusohjelmaan ja liiton määräyksiin. Sopimuksessa hyväksikäytetään Suomen Olympiakomitean sopimuskäytäntöä.
* B. 70-40% valmennukseen ja leiritykseen. Tämä koostuu valmentajien palkkakustannuksista, sekä leirityksistä, joka ohjautuu sekä junioreiden että lupaavien senioreiden valmentamiseksi kohti huippua.
Taloudellisesti vuosi 2009 on ollut erittäin raskas ja tulevana vuonna 2010 tulemme vahvistamaan taloudellista seurantaa tavoitteena toiminnan osalta nollatulos. Omaisuuden hallinnassa tulemme seuraamaan varovaisen tuoton periaatetta ja kehittämään liiton tuloja uusilla palveluilla.
Liiton painopisteinä ovat vuonna 2010 siten seurapalveluiden uudistaminen, huippu-urheilun leiritystoiminnan vahvistaminen ja "lapset liikkumaan kampanja," jonka tarkoituksena on luoda miekkailu entistä vetovoimaisemmaksi lasten keskuudessa ja luoda toimivia malleja seuroille nuorten liikuntatoiminnan kehittämiseksi. Kaiken perustana on liiton eettiset arvot, reilu peli. On hienoa olla miekkailija ja työskennellä Suomalaisen miekkailun puolesta, sillä meillä on vahvana reilu peli ja rehti meininki pistämättömän harrastuksen parissa!
Miekkailun iloa toivottaen,
Kimmo Pentikäinen
puheenjohtaja
Suomen Miekkailuliitto
Lähde: Suomen Miekkailuliitto
(Teemu Tokola) -