Ville Rosenlundista sotilasilmailuviisiottelun maailmanmestari

sotilasilmailuviisiottelu Ville Rosenlund

Julkaistu: Lauantai, 22.8.2009


Turun Miekkailijoita miekkailussa edustava Ville Rosenlund on voittanut Ruotsin Uppsalassa järjestetyissä sotilasilmailuviisiottelun MM-kisoissa maailmanmestaruuden. Vuoden 2008 kotikisoissa joukkuetoverilleen Mikko Honkasalolle tiukasti hävinnyt Ville Rosenlund pystyi tänä vuonna nousemaan useaan kertaan ohi menneeseen henkilökohtaiseen maailmanmestaruuteen.

Ville aloitti kilpailun tosissaan: keskiviikon ampumakilpailussa hän ampui parhaan sarjan (172 pistettä). Muut suomalaiset jäivät ammunnassa heikommille sijoille. Tällä ei kuitenkaan välttämättä ole merkitystä lopputuloksen kannalta: koska kuudesta lajista heikoin jätetään pois loppupisteistä, ei muun muassa edellisvuoden maailmanmestarin Mikko Honkasalon yleensä huono ampumatulos merkitse muuta kuin, ettei muissa lajeissa ole varaa epäonnistua.


Ord. Competitor Serie1 Serie2 Serie3 Serie4 Total Points
1 ROSENLUND, Ville FIN 43 39 48 42 172 1000
2 JIPA, Dragos-Alexan ROM 44 43 40 45 172 1000
3 RÖSOK, Sveinung NOR 43 46 38 43 170 976
4 KARAGÖL, Hami TUR 37 45 45 42 169 964
5 KOPAC, Kamil CZE 44 41 42 41 168 952
6 SILVA, Euardo BRA 44 44 45 35 168 952
7 KUROSWISKI, André BRA 45 45 39 39 168 952
8 PORTO, Paulo BRA 43 45 37 42 167 940
9 AMOR, Fermin SPA 42 41 42 41 166 928
10 SEVIK, Björn NOR 38 45 39 44 166 928
11 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 43 45 39 39 166 928
12 SAJBAN, Miroslav CZE 42 42 41 40 165 916
13 ARVIDSSON, Johan SWE 39 43 42 40 164 904
14 CALVO, Alberto SPA 42 42 36 44 164 904
15 CECA, Fernando SPA 42 42 39 39 162 880
16 ROHLÉN, Jonas SWE 46 39 44 33 162 880
17 LORENTZEN, Magnu NOR 34 44 44 37 159 844
18 ERIKSSON, Jonas SWE 35 45 38 41 159 844
19 PUPAZA, Ion ROM 38 37 43 40 158 832
20 CELIK, Serdar TUR 39 35 43 40 157 820
21 SANDBERG, Frank NOR 34 41 43 34 152 760
22 HLAVAC, Jakub CZE 36 40 36 39 151 748
23 OJELL, Ville FIN 35 39 32 44 150 736
24 HONKASALO, Mikko FIN 34 38 32 43 147 700
25 XAVIER, Bruno BRA 33 35 40 38 146 688
26 BRINK, Andreas SWE 31 37 37 39 144 664
27 TIUTIU, Catalin-Nicol ROM 30 34 41 38 143 652
28 TORRES, Fernando SPA 34 39 34 36 143 652
29 BADICEL, Daniel ROM 28 31 42 40 141 628
30 HEIDINGSFELD, Mare CZE 33 39 37 30 139 604


Uintilajissa puolestaan muut suomalaiset näyttivät vahvuutensa. Ville Ojell ja Mikko Honkasalo kauhoivat alle 1000 pisteen rajan eli 68 sekunnin; Matti Pulli jäi rajasta vain 0,6 sekunnin päähän. Ville Ojell voitti osakilpailun ja keräsi kunnioitettavat 1144 ottelupistettä esteuinnista.



Ord Competitors Country Time Points
1 OJELL, Ville FIN 1 Min 02,2 Seg 1144,0
2 LORENTZEN, Magnus NOR 1 Min 04,6 Seg 1072,0
3 HONKASALO, Mikko FIN 1 Min 05,5 Seg 1045,0
4 CELIK, Serdar TUR 1 Min 07,3 Seg 991,0
5 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 1 Min 07,9 Seg 973,0
6 AMOR, Fermin SPA 1 Min 08,1 Seg 967,0
7 ARVIDSSON, Johan SWE 1 Min 08,3 Seg 961,0
8 PULLI, Matti FIN 1 Min 08,6 Seg 952,0
9 SEVIK, Björn NOR 1 Min 09,7 Seg 919,0
10 ROHLÉN, Jonas SWE 1 Min 10,1 Seg 907,0
11 XAVIER, Bruno BRA 1 Min 10,7 Seg 889,0
12 KUROSWISKI, André BRA 1 Min 10,7 Seg 889,0
13 HEIDINGSFELD, Marek CZE 1 Min 11,0 Seg 880,0
14 RÖSOK, Sveinung NOR 1 Min 11,3 Seg 871,0
15 CALVO, Alberto SPA 1 Min 11,4 Seg 868,0
16 SILVA, Euardo BRA 1 Min 11,4 Seg 868,0
17 ROSENLUND, Ville FIN 1 Min 11,5 Seg 865,0
18 HLAVAC, Jakub CZE 1 Min 11,9 Seg 853,0
19 CECA, Fernando SPA 1 Min 12,7 Seg 836,0
20 PORTO, Paulo BRA 1 Min 12,9 Seg 832,0
21 SANDBERG, Frank NOR 1 Min 13,0 Seg 830,0
22 BRINK, Andreas SWE 1 Min 14,7 Seg 796,0
23 KARAGÖL, Hami TUR 1 Min 15,2 Seg 786,0
24 KOPAC, Kamil CZE 1 Min 16,8 Seg 754,0
25 TORRES, Fernando SPA 1 Min 16,9 Seg 752,0
26 ÖZDEMIR, Yigit TUR 1 Min 17,5 Seg 740,0
27 SAJBAN, Miroslav CZE 1 Min 21,6 Seg 658,0
28 ERIKSSON, Jonas SWE 1 Min 27,8 Seg 534,0
29 BADICEL, Daniel ROM 1 Min 32,8 Seg 434,0
30 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 1 Min 45,0 Seg 190,0
31 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 1 Min 45,5 Seg 180,0
32 PUPAZA, Ion ROM Min ,0 Seg 0,0


Koska kaikilla suomalaisilla oli yksi heikko laji alla, he eivät tässä vaiheessa olleet vielä kovin korkealla pistetilastoissa. Kahden lajin jälkeen johdossa oli Norjan Magnus Lorentzen 1916 pisteellä, toisena Turkin Fatih Ergin Güney 1901 pisteellä ja kolmantena Espanjan Amor Fermin 1895 pisteellä. Joukkuesijoituksissa Norja oli kärjessä ja Suomi toisena.

Torstaina vuorossa oli miekkailukilpailu. Kolmeen pistoon käytävät kaksiminuuttiset kalpamiekkailuottelut olivat ennakkoon suomalaisille hyvä tapahtuma: osallistuvathan suomalaiskisaajat säännöllisesti myös miekkailukilpailuihin. Matti Pulli ja Ville Ojell eivät yltäneet aivan parhaimpaansa, mutta Ville Rosenlund ja Mikko Honkasalo voittivat molemmat 24 kolmestakymmenestäyhdestä ottelustaan ja pääsit toiselle ja kolmannelle sijalle. Brasilian Paulo Porto otti osakilpailuvoiton 25 voitolla.


Ord. Competitors Country Total
Vit % Ind
1 PORTO, Paulo BRA 25 81% 42 1105
2 ROSENLUND, Ville FIN 24 77% 43 1070
3 HONKASALO, Mikko FIN 24 77% 31 1070
4 TORRES, Fernando SPA 23 74% 28 1035
5 SAJBAN, Miroslav CZE 22 71% 18 1000
6 KARAGÖL, Hami TUR 21 68% 28 965
7 CECA, Fernando SPA 21 68% 21 965
8 HEIDINGSFELD, Marek CZE 21 68% 20 965
9 ÖZDEMIR, Yigit TUR 20 65% 11 930
10 SILVA, Euardo BRA 19 61% 19 895
11 XAVIER, Bruno BRA 19 61% 15 895
12 PULLI, Matti FIN 19 61% 13 895
13 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 18 58% 16 860
14 KUROSWISKI, André BRA 18 58% 13 860
15 HLAVAC, Jakub CZE 17 55% 13 825
16 OJELL, Ville FIN 16 52% 3 790
17 BRINK, Andreas SWE 16 52% 2 790
18 ROHLÉN, Jonas SWE 15 48% -2 755
19 CALVO, Alberto SPA 14 45% 14 720
20 CELIK, Serdar TUR 12 39% -15 650
21 SEVIK, Björn NOR 11 35% -12 615
22 ERIKSSON, Jonas SWE 11 35% -17 615
23 LORENTZEN, Magnus NOR 11 35% -19 615
24 AMOR, Fermin SPA 11 35% -23 615
25 BADICEL, Daniel ROM 11 35% -41 615
26 RÖSOK, Sveinung NOR 10 32% -17 580
27 KOPAC, Kamil CZE 10 32% -21 580
28 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 9 29% -28 545
29 ARVIDSSON, Johan SWE 8 26% -28 510
30 SANDBERG, Frank NOR 7 23% -30 475
31 PUPAZA, Ion ROM 4 13% -47 370
32 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 3 10% -50 335


Tässä vaiheessa Ville Rosenlund nousi jo johtoon henkilökohtaisen kilpailun pisteissä huolimatta keskinkertaisista uintipisteistä. Mikko Honkasalo puolestaan oli tässä vaiheessa kolmas ja Paulo Porto toinen. Suomen joukkue, hallitseva maailmanmestari ja samalla kilpailun ennakkosuosikki, nousi tässä vaiheessa joukkuekilpailun johtoon.


Competitor Country Shooting Swimming Fencing Ball Obstac Orient
Class. Total
1 ROSENLUND, Ville FIN 1 000 865,0 1 070 0,0 0,0 0,0 2935,0
2 PORTO, Paulo BRA 940 832,0 1 105 0,0 0,0 0,0 2877,0
3 HONKASALO, Mikko FIN 700 1 045,0 1 070 0,0 0,0 2815,0
0,0
4 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 928 973,0 860 0,0 0,0 0,0 2761,0
5 SILVA, Euardo BRA 952 868,0 895 0,0 0,0 0,0 2715,0
6 KARAGÖL, Hami TUR 964 786,0 965 0,0 0,0 2715,0
0,0
7 KUROSWISKI, André BRA 952 889,0 860 0,0 0,0 0,0 2701,0
8 CECA, Fernando SPA 880 836,0 965 0,0 0,0 0,0 2681,0
9 OJELL, Ville FIN 736 1 144,0 790 0,0 0,0 2670,0
0,0
10 SAJBAN, Miroslav CZE 916 658,0 1 000 0,0 0,0 0,0 2574,0
11 ROHLÉN, Jonas SWE 0,0
880 907,0 755 0,0 0,0 2542,0
12 LORENTZEN, Magnus NOR 844 1 072,0 615 0,0 0,0 0,0 2531,0
13 AMOR, Fermin SPA 928 967,0 615 0,0 0,0 0,0 2510,0
14 CALVO, Alberto SPA 904 868,0 720 0,0 0,0 2492,0
0,0
15 XAVIER, Bruno BRA 688 889,0 895 0,0 0,0 0,0 2472,0
16 SEVIK, Björn NOR 928 919,0 615 0,0 0,0 0,0 2462,0
17 CELIK, Serdar TUR 820 991,0 650 0,0 0,0 0,0 2461,0
18 HEIDINGSFELD, Marek CZE 604 880,0 965 0,0 0,0 0,0 2449,0
19 TORRES, Fernando SPA 652 752,0 1 035 0,0 0,0 0,0 2439,0
20 RÖSOK, Sveinung NOR 976 871,0 580 0,0 0,0 2427,0
0,0
21 HLAVAC, Jakub CZE 748 853,0 825 0,0 0,0 0,0 2426,0
22 PULLI, Matti FIN 556 952,0 895 0,0 0,0 0,0 2403,0
23 ARVIDSSON, Johan SWE 904 961,0 510 0,0 0,0 0,0 2375,0
24 KOPAC, Kamil CZE 952 754,0 580 0,0 0,0 0,0 2286,0
25 BRINK, Andreas SWE 664 796,0 790 0,0 0,0 0,0 2250,0
26 ÖZDEMIR, Yigit TUR 568 740,0 930 0,0 0,0 2238,0
0,0
27 SANDBERG, Frank NOR 760 830,0 475 0,0 0,0 0,0 2065,0
28 ERIKSSON, Jonas SWE 844 534,0 615 0,0 0,0 0,0 1993,0
29 BADICEL, Daniel ROM 628 434,0 615 0,0 0,0 1677,0
0,0
30 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 1 000 190,0 335 0,0 0,0 0,0 1525,0
31 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 652 180,0 545 0,0 0,0 0,0 1377,0
32 PUPAZA, Ion ROM 832 0,0 370 0,0 0,0 1202,0
0,0


Perjantaina kilpailu jatkui koripallo-osuudella, jossa erilaisilla tehtävillä mitataan sekä nopeutta, tarkkuutta että taitavuutta - ja tietysti hermojen kestämistä. Ville Rosenlund näytti osaamisensa tässäkin lajissa: hän ei heittänyt yhtään ohi, ja nopeusradan aikakin oli erinomainen.

Ord. Competitors Country Ability Relax Total
Dexter Speed Co-ord
(Sec) (Balls) Points
1 ROSENLUND, Ville FIN 0 0 0 52,9 20 1162,0
2 ÖZDEMIR, Yigit TUR 0 0 0 51,7 16 1066,0
3 ARVIDSSON, Johan SWE 0 0 0 50,6 15 1058,0
4 KUROSWISKI, André BRA 0 0 0 55,9 18 1042,0
5 HONKASALO, Mikko FIN 0 0 0 51,6 14 1008,0
6 SILVA, Euardo BRA 0 0 0 52,4 14 992,0
7 CECA, Fernando SPA 0 0 0 56,1 16 978,0
8 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 0 0 0 53,8 14 964,0
9 KARAGÖL, Hami TUR 0 0 0 53,5 13 940,0
10 CALVO, Alberto SPA 0 0 0 53,9 12 902,0
11 PULLI, Matti FIN 0 0 0 58,5 13 840,0
12 PORTO, Paulo BRA 0 0 0 60,6 14 834,0
13 KOPAC, Kamil CZE 0 0 0 57,3 11 804,0
14 TORRES, Fernando SPA 0 0 0 54,4 9 802,0
15 ERIKSSON, Jonas SWE 0 0 0 54,7 9 796,0
16 CELIK, Serdar TUR 0 0 0 52,2 7 786,0
17 SAJBAN, Miroslav CZE 0 0 0 53,9 8 782,0
18 OJELL, Ville FIN 0 0 0 59,7 11 756,0
19 HLAVAC, Jakub CZE 0 0 0 55,3 8 754,0
20 AMOR, Fermin SPA 0 0 0 58,4 10 752,0
21 SEVIK, Björn NOR 0 0 0 57 8 720,0
22 JIPA, Dragos-Alexand ROM 0 0 0 67,8 11 672,0
23 RÖSOK, Sveinung NOR 0 0 0 59,6 8 668,0
25 TIUTIU, Catalin-Nicola ROM 0 0 0 60,7 8 653,0
24 HEIDINGSFELD, Mare CZE 0 0 0 63,7 9 653,0
26 ROHLÉN, Jonas SWE 0 0 0 63 8 630,0
27 BRINK, Andreas SWE 0 0 0 69,7 10 623,0
28 XAVIER, Bruno BRA 0 0 0 63,9 8 621,0
29 SANDBERG, Frank NOR 0 0 0 59,2 4 556,0
30 BADICEL, Daniel ROM 0 0 0 59,7 4 546,0
31 PUPAZA, Ion ROM 0 0 0 65,1 5 519,0
32 LORENTZEN, Magnus NOR 0 0 0 62 1 430,0


Osakilpailuvoitto perjantaina vahvisti mukavasti Villen asemia kokonaiskilpailussa. Yli 270 pisteen ero toiseksi nousseeseen Mikko Honkasaloon ja yli 350 pisteen ero kolmantena olleeseen Brasilian Andre Kuroswiskiin lupaili hyvää. Vaikka lauantain viimeisiin lajeihin lähdettäessä tilanne olikin hyvä, viime vuosi osoitti, että heikoimman lajin poisjättäminen sekä suunnistuksen arvaamattomuus saattavat herkästi muuttaa tilannetta vielä viimeisissä osalajeissa. Joukkuekilpailussa Suomi (11 346 p.) johti perjantain jälkeen ennen Brasiliaa (11 161 p.) ja Turkkia (10 684 p.).


Competitor Country Shooting Swimming Fencing Ball Obstac Orient
Class. Total
1 ROSENLUND, Ville FIN 1 000 865,0 1 070 1 162,0 0,0 0,0 4097,0
2 HONKASALO, Mikko FIN 700 1 045,0 1 070 1 008,0 0,0 0,0 3823,0
3 KUROSWISKI, André BRA 952 889,0 860 1 042,0 0,0 3743,0
0,0
4 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 928 973,0 860 964,0 0,0 0,0 3725,0
5 PORTO, Paulo BRA 940 832,0 1 105 834,0 0,0 0,0 3711,0
6 SILVA, Euardo BRA 952 868,0 895 992,0 0,0 3707,0
0,0
7 CECA, Fernando SPA 880 836,0 965 978,0 0,0 0,0 3659,0
8 KARAGÖL, Hami TUR 964 786,0 965 940,0 0,0 0,0 3655,0
9 ARVIDSSON, Johan SWE 904 961,0 510 1 058,0 0,0 3433,0
0,0
10 OJELL, Ville FIN 736 1 144,0 790 756,0 0,0 0,0 3426,0
11 CALVO, Alberto SPA 0,0
904 868,0 720 902,0 0,0 3394,0
12 SAJBAN, Miroslav CZE 916 658,0 1 000 782,0 0,0 0,0 3356,0
13 ÖZDEMIR, Yigit TUR 568 740,0 930 1 066,0 0,0 0,0 3304,0
14 AMOR, Fermin SPA 928 967,0 615 752,0 0,0 3262,0
0,0
15 CELIK, Serdar TUR 820 991,0 650 786,0 0,0 0,0 3247,0
16 PULLI, Matti FIN 556 952,0 895 840,0 0,0 0,0 3243,0
17 TORRES, Fernando SPA 652 752,0 1 035 802,0 0,0 0,0 3241,0
18 SEVIK, Björn NOR 928 919,0 615 720,0 0,0 0,0 3182,0
19 HLAVAC, Jakub CZE 748 853,0 825 754,0 0,0 0,0 3180,0
20 ROHLÉN, Jonas SWE 880 907,0 755 630,0 0,0 3172,0
0,0
21 HEIDINGSFELD, Marek CZE 604 880,0 965 653,0 0,0 0,0 3102,0
22 RÖSOK, Sveinung NOR 976 871,0 580 668,0 0,0 0,0 3095,0
23 XAVIER, Bruno BRA 688 889,0 895 621,0 0,0 0,0 3093,0
24 KOPAC, Kamil CZE 952 754,0 580 804,0 0,0 0,0 3090,0
25 LORENTZEN, Magnus NOR 844 1 072,0 615 430,0 0,0 0,0 2961,0
26 BRINK, Andreas SWE 664 796,0 790 623,0 0,0 2873,0
0,0
27 ERIKSSON, Jonas SWE 844 534,0 615 796,0 0,0 0,0 2789,0
28 SANDBERG, Frank NOR 760 830,0 475 556,0 0,0 0,0 2621,0
29 BADICEL, Daniel ROM 628 434,0 615 546,0 0,0 2223,0
0,0
30 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 1 000 190,0 335 672,0 0,0 0,0 2197,0
31 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 652 180,0 545 653,0 0,0 0,0 2030,0
32 PUPAZA, Ion ROM 832 0,0 370 519,0 0,0 1721,0
0,0


Lauantaina alkoi kisan viimeinen osakilpailu, pelastautuminen, joka koostuu kahdesta lajista: estejuoksusta ja suunnistuksesta. Aiemmin yhdistetyt pisteet antanut laji on nyt parin vuoden ajan antanut pisteet erikseen molemmista lajeista. Estejuoksussa suomalaiset jäivät jonkin verran kärjestä, eikä kukaan heistä venynyt tuhannen pisteen suoritukseen. Turkin Yigit Özdemir puolestaan veti hurjan ajan minuutti 35,6 sekuntia, joka oikeutti 1132 kisapisteeseen.


Ord. Competitors Country Obstac. Run Points
1 ÖZDEMIR, Yigit TUR 1 min 35,6 seg 1132,00
2 ARVIDSSON, Johan SWE 1 min 37,3 seg 1081,00
3 BADICEL, Daniel ROM 1 min 37,6 seg 1072,00
4 PORTO, Paulo BRA 1 min 37,6 seg 1072,00
5 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 1 min 37,8 seg 1066,00
6 KARAGÖL, Hami TUR 1 min 39,8 seg 1006,00
7 ROSENLUND, Ville FIN 1 min 40,5 seg 985,00
8 PULLI, Matti FIN 1 min 41,1 seg 967,00
9 LORENTZEN, Magnus NOR 1 min 46,0 seg 830,00
10 SANDBERG, Frank NOR 1 min 46,5 seg 820,00
11 KUROSWISKI, André BRA 1 min 47,3 seg 804,00
12 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 1 min 48,6 seg 778,00
13 CALVO, Alberto SPA 1 min 48,7 seg 776,00
14 HONKASALO, Mikko FIN 1 min 50,1 seg 748,00
15 SEVIK, Björn NOR 1 min 51,0 seg 730,00
16 PUPAZA, Ion ROM 1 min 51,5 seg 720,00
17 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 1 min 53,9 seg 672,00
18 RÖSOK, Sveinung NOR 1 min 55,7 seg 636,00
19 CELIK, Serdar TUR 1 min 58,1 seg 588,00
20 AMOR, Fermin SPA 1 min 58,2 seg 586,00
21 XAVIER, Bruno BRA 1 min 58,5 seg 580,00
22 KOPAC, Kamil CZE 1 min 59,6 seg 558,00
23 SILVA, Euardo BRA 1 min 59,8 seg 554,00
24 CECA, Fernando SPA 2 min 00,3 seg 547,00
25 OJELL, Ville FIN 2 min 01,5 seg 535,00
26 HLAVAC, Jakub CZE 2 min 02,0 seg 530,00
27 ERIKSSON, Jonas SWE 2 min 06,5 seg 485,00
28 ROHLÉN, Jonas SWE 2 min 11,8 seg 432,00
29 SAJBAN, Miroslav CZE 3 min 21,2 seg 0,00
30 HEIDINGSFELD, Marek CZE 3 min 17,3 seg 0,00
31 BRINK, Andreas SWE 3 min 14,0 seg 0,00
32 TORRES, Fernando SPA 3 min 13,2 seg 0,00



Suunnistuksessa suomalaiset näyttivät, etteivät edellisvuoden hurjat tulokset olleet pelkästään kotikenttäetua. Mikko Honkasalo veti 1140 pistettä tuottaneen suorituksen 41 minuuttia 20 sekuntia, eikä Matti Pulli ollut edes kahta minuuttia perässä. Myös Ville Rosenlund teki yli tuhannen pisteet suorituksen reilun 45 ja puolen minuutin suorituksellaan. Suomalaisista ainoastaan Ville Ojellin suoritus jäi heikoksi: hän tuli parikymmentä minuuttia muita myöhemmin maaliin.


Ord. Competitors Country Orienteering Points
1 HONKASALO, Mikko FIN 41 Min 20 Seg 1140,00
2 PULLI, Matti FIN 43 Min 15 Seg 1082,00
3 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 44 Min 06 Seg 1057,00
4 ARVIDSSON, Johan SWE 44 Min 47 Seg 1036,00
5 ROSENLUND, Ville FIN 45 Min 31 Seg 1014,00
6 LORENTZEN, Magnus NOR 47 Min 06 Seg 967,00
7 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 47 Min 30 Seg 955,00
8 KUROSWISKI, André BRA 47 Min 55 Seg 942,00
9 PUPAZA, Ion ROM 48 Min 07 Seg 936,00
10 SANDBERG, Frank NOR 48 Min 55 Seg 912,00
11 ROHLÉN, Jonas SWE 49 Min 49 Seg 885,00
12 KOPAC, Kamil CZE 51 Min 50 Seg 833,00
13 SEVIK, Björn NOR 52 Min 16 Seg 824,00
14 XAVIER, Bruno BRA 52 Min 37 Seg 817,00
15 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 54 Min 06 Seg 788,00
16 TORRES, Fernando SPA 55 Min 27 Seg 761,00
17 CECA, Fernando SPA 56 Min 03 Seg 749,00
18 SAJBAN, Miroslav CZE 56 Min 16 Seg 744,00
19 BADICEL, Daniel ROM 56 Min 39 Seg 737,00
20 CALVO, Alberto SPA 59 Min 40 Seg 676,00
21 KARAGÖL, Hami TUR 61 Min 19 Seg 643,00
22 ERIKSSON, Jonas SWE 62 Min 17 Seg 624,00
23 PORTO, Paulo BRA 62 Min 22 Seg 622,00
24 OJELL, Ville FIN 63 Min 05 Seg 608,00
25 SILVA, Euardo BRA 64 Min 18 Seg 584,00
26 RÖSOK, Sveinung NOR 69 Min 13 Seg 517,00
27 BRINK, Andreas SWE 72 Min 50 Seg 481,00
28 HLAVAC, Jakub CZE 80 Min 20 Seg 406,00
29 AMOR, Fermin SPA 82 Min 41 Seg 383,00
30 ÖZDEMIR, Yigit TUR 82 Min 48 Seg 382,00
31 CELIK, Serdar TUR 86 Min 26 Seg 345,00
32 HEIDINGSFELD, Marek CZE Min 0 Seg 0,00


Kun kunkin kilpailijan lajeista heikoin pudotettiin pois ja loput laskettiin yhteen, maailmanmestari oli selvä: 5231 pistettä kerännyt Ville Rosenlund saavutti jo monen vuoden ajan tavoittelemansa mestaruuden 191 pisteen erolla toiseksi tulleeseen Ruotsin Johan Arvidssoniin. Viime vuoden maailmanmestari Mikko Honkasalo oli kolmas 5011 pisteellä. Matti Pulli oli viides ja Ville Ojell seitsemästoista.


Competitor Country Shooting Swimming Fencing Ball Obstac Orient
Class. Total
1 ROSENLUND, Ville FIN 1 000 865,0 1 070 1 162,0 985,0 1 014,0 5231,0
2 ARVIDSSON, Johan SWE 904 961,0 510 1 058,0 1 081,0 1 036,0 5040,0
3 HONKASALO, Mikko FIN 700 1 045,0 1 070 1 008,0 748,0 1 140,0 5011,0
4 PORTO, Paulo BRA 940 832,0 1 105 834,0 1 072,0 622,0 4783,0
5 PULLI, Matti FIN 556 952,0 895 840,0 967,0 1 082,0 4736,0
6 KUROSWISKI, André BRA 952 889,0 860 1 042,0 804,0 4685,0
942,0
7 GÜNEY, Fatih Ergin TUR 928 973,0 860 964,0 672,0 955,0 4680,0
8 KARAGÖL, Hami TUR 964 786,0 965 940,0 1 006,0 643,0 4661,0
9 ÖZDEMIR, Yigit TUR 568 740,0 930 1 066,0 1 132,0 4436,0
382,0
10 CECA, Fernando SPA 880 836,0 965 978,0 547,0 749,0 4408,0
11 LORENTZEN, Magnus NOR 967,0
844 1 072,0 615 430,0 830,0 4328,0
12 SILVA, Euardo BRA 952 868,0 895 992,0 554,0 584,0 4291,0
13 CALVO, Alberto SPA 904 868,0 720 902,0 776,0 676,0 4170,0
14 SEVIK, Björn NOR 928 919,0 615 720,0 730,0 4121,0
824,0
15 SAJBAN, Miroslav CZE 916 658,0 1 000 782,0 0,0 744,0 4100,0
16 ROHLÉN, Jonas SWE 880 907,0 755 630,0 432,0 885,0 4057,0
17 OJELL, Ville FIN 736 1 144,0 790 756,0 535,0 608,0 4034,0
18 TORRES, Fernando SPA 652 752,0 1 035 802,0 0,0 761,0 4002,0
19 TIUTIU, Catalin-Nicolae ROM 652 180,0 545 653,0 1 066,0 1 057,0 3973,0
20 KOPAC, Kamil CZE 952 754,0 580 804,0 558,0 3923,0
833,0
21 XAVIER, Bruno BRA 688 889,0 895 621,0 580,0 817,0 3910,0
22 SANDBERG, Frank NOR 760 830,0 475 556,0 820,0 912,0 3878,0
23 AMOR, Fermin SPA 928 967,0 615 752,0 586,0 383,0 3848,0
24 CELIK, Serdar TUR 820 991,0 650 786,0 588,0 345,0 3835,0
25 RÖSOK, Sveinung NOR 976 871,0 580 668,0 636,0 517,0 3731,0
26 HLAVAC, Jakub CZE 748 853,0 825 754,0 530,0 3710,0
406,0
27 BADICEL, Daniel ROM 628 434,0 615 546,0 1 072,0 737,0 3598,0
28 JIPA, Dragos-Alexandru ROM 1 000 190,0 335 672,0 778,0 788,0 3573,0
29 ERIKSSON, Jonas SWE 844 534,0 615 796,0 485,0 3413,0
624,0
30 PUPAZA, Ion ROM 832 0,0 370 519,0 720,0 936,0 3377,0
31 BRINK, Andreas SWE 664 796,0 790 623,0 0,0 481,0 3354,0
32 HEIDINGSFELD, Marek CZE 604 880,0 965 653,0 0,0 3102,0
0,0


Myös varamiesten kilpailun voitto tuli Suomeen. Hieman eri pisterajoilla käydyssä kilpailussa Rovaniemen miekkailijoita miekkailussa edustava Markku Vihersalo paukutti hirmupisteet 5372. Myös Turkin varamies Caner Camoglu oli vedossa ja keräsi 5156 pistettä. Varsinaisessa kilpailussa he eivät kuitenkaan olisi olleet mitaleilla, sillä molemmat hyötyivät varamieskilpailun heikosta suunnistustasosta suhteettomasti: varsinaisessa kilpailussa he olisivat saaneet selvästi huonommat pisteet ja jääneet alle 5000 kokonaispisteeseen. Myöskään miekkailusta saatavat pisteet eivät ole vertailukelpoisia.


Competitor Country Shooting Swimming Fencing Ball Obstac Orient
Class. Total
1 VIHERSALO, Markku FIN 1 012 1 141,0 842 690,0 1 045,0 1 332,0 5372,0
2 CAMOGLU, Caner TUR 808 444,0 763 1 036,0 1 318,0 1 231,0 5156,0
3 MELO, Fabio BRA 820 650,0 1 237 830,0 970,0 4782,0
925,0
4 GÖKMEN, Erol TUR 868 740,0 763 980,0 698,0 382,0 4049,0
5 GUERRERO, Pablo SPA 700 680,0 842 660,0 982,0 836,0 4040,0
6 CAKIR, Murat TUR 916 102,0 1 000 1 060,0 808,0 3894,0
110,0
7 MIREJOVSKY, Michal CZE 820 544,0 447 920,0 704,0 776,0 3764,0
8 BATUR, Esma TUR 952 0,0 0 420,0 395,0 79,0 1846,0
9 JACOBSEN, Elise NOR 820 344,0 0 0,0 0,0 1164,0
0,0


Joukkuekilpailun Suomi voitti selvästi, yli tuhannen pisteen erolla Turkkiin ja Brasiliaan, joiden välillä puolestaan oli vaivainen kahdeksantoista pisteen ero.


Ball Obstac Orient
Competitors Shooting Swimming Fencing Total
1o FIN
ROSENLUND, Ville 1000 865,0 1070 1162,0 985,0 1014,0 5231,0
HONKASALO, Mikko 700 1045,0 1070 1008,0 748,0 1140,0 5011,0
PULLI, Matti 556 952,0 895 840,0 967,0 1082,0 4736,0
OJELL, Ville 736 1144,0 790 756,0 535,0 608,0 4034,0
14978,00
Total (3 best):
2o TUR
GÜNEY, Fatih Ergin 928 973,0 860 964,0 672,0 955,0 4680,0
KARAGÖL, Hami 964 786,0 965 940,0 1006,0 643,0 4661,0
ÖZDEMIR, Yigit 568 740,0 930 1066,0 1132,0 382,0 4436,0
CELIK, Serdar 820 991,0 650 786,0 588,0 345,0 3835,0
13777,00
Total (3 best):
3o BRA
PORTO, Paulo 940 832,0 1105 834,0 1072,0 622,0 4783,0
KUROSWISKI, André 952 889,0 860 1042,0 804,0 942,0 4685,0
SILVA, Euardo 952 868,0 895 992,0 554,0 584,0 4291,0
XAVIER, Bruno 688 889,0 895 621,0 580,0 817,0 3910,0
13759,00
Total (3 best):
4o SPA
CECA, Fernando 880 836,0 965 978,0 547,0 749,0 4408,0
CALVO, Alberto 904 868,0 720 902,0 776,0 676,0 4170,0
TORRES, Fernando 652 752,0 1035 802,0 0,0 761,0 4002,0
AMOR, Fermin 928 967,0 615 752,0 586,0 383,0 3848,0
12580,00
Total (3 best):
5o SWE
ARVIDSSON, Johan 904 961,0 510 1058,0 1081,0 1036,0 5040,0
ROHLÉN, Jonas 880 907,0 755 630,0 432,0 885,0 4057,0
ERIKSSON, Jonas 844 534,0 615 796,0 485,0 624,0 3413,0
BRINK, Andreas 664 796,0 790 623,0 0,0 481,0 3354,0
12510,00
Total (3 best):
6o NOR
LORENTZEN, Magnus 844 1072,0 615 430,0 830,0 967,0 4328,0
SEVIK, Björn 928 919,0 615 720,0 730,0 824,0 4121,0
SANDBERG, Frank 760 830,0 475 556,0 820,0 912,0 3878,0
RÖSOK, Sveinung 976 871,0 580 668,0 636,0 517,0 3731,0
12327,00
Total (3 best):
7o CZE
SAJBAN, Miroslav 916 658,0 1000 782,0 0,0 744,0 4100,0
KOPAC, Kamil 952 754,0 580 804,0 558,0 833,0 3923,0
HLAVAC, Jakub 748 853,0 825 754,0 530,0 406,0 3710,0
HEIDINGSFELD, Marek 604 880,0 965 653,0 0,0 0,0 3102,0
11733,00
Total (3 best):
8o ROM
TIUTIU, Catalin-Nicolae 652 180,0 545 653,0 1066,0 1057,0 3973,0
BADICEL, Daniel 628 434,0 615 546,0 1072,0 737,0 3598,0
JIPA, Dragos-Alexandru 1000 190,0 335 672,0 778,0 788,0 3573,0
PUPAZA, Ion 832 0,0 370 519,0 720,0 936,0 3377,0
11144,00
Total (3 best):


Suomi on nyt siis jo toista vuotta peräkkäin lajin kärjessä, joskaan hallinta ei tänä vuonna ollut ihan yhtä ehdotonta kuin viime vuonna, jolloin suomalaiset veivät kaikki kärkisijat myös henkilökohtaisen kilpailun puolella.


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 11702 kertaa 22.8.2009 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 88 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 288 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 728 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1217 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1228 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1248 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1431 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1205 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 1883 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 1895 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2093 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2382 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2364 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3177 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 2961 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 2990 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 2964 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3137 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2752 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 2961 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76186 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30463 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25749 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24393 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23143 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23011 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22666 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22457 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 21984 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21753 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21538 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 20910 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20547 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20466 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 19863 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19737 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19470 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19138 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19051 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 18971 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25749 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22666 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23143 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19138 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 20910 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20547 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18041 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19470 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19051 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 18971 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18393 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18366 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23011 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18231 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18528 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17297 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17546 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18732 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17619 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19737 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17456 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16563 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18358 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17126 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21538 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16626 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16808 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16609 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21753 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16547 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 17858 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18391 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 21984 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30463 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16469 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 16797 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 15760 kertaa)
(28.12.2009) Oululaisnuoret matkalla maailmalle tammikuussa - 2 kommenttia (katsottu 15035 kertaa)
( 9.8.2015) Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia - 2 kommenttia (katsottu 10644 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 15296 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram