Julkaistu: Perjantai, 31.10.2008
Ilmoittautuminen on nyt päättynyt Oulun Miekkailuseuran kahden viikon päästä järjestämiin florettimiekkailun SM-kilpailuihin. Määräaikaan mennessä naisten kilpailuun on ilmoittautunut 22 miekkailijaa, miesten kilpailuun 26 miekkailijaa, naisten joukkuekilpailuun viisi joukkuetta ja miesten joukkuekilpailuun seitsemän joukkuetta.
Naisten kilpailun suurimmat ennakkosuosikit tulevat Helsingin Miekkailijoista: paikalle ovat tulossa Helsingistä hallitseva Suomen mestari, Belgiassa miekkaileva Outi Supponen ja moninkertaiset Suomen mestarit Marja-Liisa Someroja ja Lena Tallroth-Kock. Oululaiset marssittavat puolestaan kotikisoihin mittavan joukon haastajia: nimekkäiden helsinkiläismiekkailijoiden kanssa mitalisijoille on tunkua, ja moni oululainen on näyttänyt viime aikoina pystyvänsä nousemaan kansallisten kilpailujen kärkisijoille floretilla. Nyt mitataan, riittääkö se haastamaan vastikään 85-vuotisjuhliaan viettäneen mahtiseura HFM:n kokeneita kamppailijoita. Jo mainittujen helsinkiläismiekkailijoiden lisäksi paikalle ovat tulossa Maija Haimi ja Irma Lindeman. Rovaniemen Miekkailijoita kilpailussa edustavat Tarja Bergman ja Outi Raudaskoski ja Kuopion Miekkailijoita Jutta-Leea Kärki.
Miesten kilpailussa huomattavin puute osallistujalistassa on 2000-luvun kaikki floretin Suomen mestaruudet vienyt kaksikko, Helsingin Miekkailijoiden András Koroknay-Pál sekä Miekka-Miesten Antti Kerminen. Helsingin Miekkailijoita kilpailussa edustaa Tapio Voionmaa, ja Miekka-Miehet jää kokonaan ilman edustusta. Näillä näkymin tiukimmin mestaruudesta kisaakin oululaisten kovimman kärjen kanssa vuoden 1999 Suomen mestari, Tapanilan Erän Mats Wikström. Myös Tapanilan Erää edustava Ilkka Vertanen on vahvoilla mitalisteja veikkailtaessa. Oululaisista todennäköisimmin kärjessä ovat Teemu ja Paulus Tokola, jotka ainoina oululaismiehinä ovat tähän mennessä saavuttaneet SM-mitaleita, mutta myös Teemu Korhonen ja Samuel Tokola ovat mm. Polar-miekkailukilpailun perusteella hyvässä iskussa.
Joukkuekilpailuissa veikkaillaan vahvasti Helsingin Miekkailijoiden voittavan naisten kilpailun ja Oulun Miekkailuseuran ykkösjoukkueen voittavan miesten kilpailun. Joukkuekilpailussa jännitetäänkin sitä, pystyvätkö Oulun parhaimmat naisjoukkueet ja Tapanilan Erän miesten joukkue haastamaan ennakkosuosikit ratkaisukamppailuissa.
(Teemu Tokola) -