Julkaistu: Perjantai, 1.3.2013
Suomalaisten kalpamiekkailijoiden joukkueet kadettien EM-kilpailuissa jäivät tällä kertaa verrattain vaisuihin tuloksiin, ja ainoastaan Ilona Syvälä miekkaili itsensä 64:n parhaan joukkoon.
Kadettipoikien ja tyttöjen joukkueet eivät onnistuneet saavuttamaan parempia tuloksia tämän vuoden EM-kilpailuissa, vaan lähes kaikki suomalaiset karsiutuivat jo ennen 64:n parhaan joukkoa. Poikkeuksen tästä muodosti Ilona Syvälä, joka sijoittui tyttöjen kilpailussa sijalle 53.
Suomalaistyttöjen sijoitukset:
53. SYVALA Ilona FIN
75. TAURIAINEN Sofia FIN
85. SALMINEN Sara FIN
90. PALLASVESA Vera FIN
93 os.
EM 2013, KALPA TYTÖT ALLE 17V
1 STAHLBERG Nadine GER
2 OBRAZTSOVA Maria RUS
3 DE MARCHI Eleonora ITA
3 MARZANI Roberta ITA
5 SKOLYSHEVA Arina RUS
6 FILINA Daria RUS
7 CLERICI Alice ITA
8 RIEDMUELLER Vanessa GER
9 DEPANIAN Fanny FRA
10 JAGIELKO Justyna POL
11 TAHE Oceane FRA
12 OROS Bianca ROU
13 CISNEROS Sofia ESP
14 KORNILOVA Oleksandra UKR
15 ABATE Nicole ITA
16 CONSTANTIN Cezara ROU
17 KOMEROV Alona ISR
18 ARDAY Greta HUN
19 HUDSON Molly GBR
20 LOUIS-MARIE Alexandra FRA
21 CORMACK Eleanor GBR
22 KHLYSTUNOVA Lizaveta BLR
23 ROLEK Agnieszka POL
24 BORRYE Emilia Cecilie DEN
25 POZNEROVA Ruzena CZE
25 PREDESCU Alexandra ROU
27 JALLOT Sarah FRA
28 MARTIN SAEZ Ines ESP
29 GABASOVA Maria Lujza SVK
30 CAZAERCK Sofia BEL
31 LINDE Asa SWE
32 STANIER Lydia GBR
33 SCHMIDL Paula AUT
34 OHLMULLER Sarolta HUN
35 PEREZ-CAMARA Flavia ESP
36 BROVKO Inna UKR
37 KATKOVAITE Akvile LTU
38 SUMMERS Francesca GBR
39 RUCINSKA Michalina POL
40 OZTURKMEN Aybuke TUR
41 MANZ Carlotta SUI
41 RUIZ DE MIER Andrea ESP
43 MROSZCZAK Anna POL
44 AZAROV HIRSH Elena ISR
45 BENESOVA Eva CZE
46 MORAVCOVA Nikol CZE
47 THOMSEN Louise Wellman DEN
48 STEPANYAN Natalya UKR
48 WEITBRECHT Sophia GER
50 LONDON Daniela ISR
51 HORNISCHER Anna GER
52 THOMSEN Sarah Wellmann DEN
53 SYVALA Ilona FIN
54 UNAL Dilara TUR
55 SEL Ana SRB
56 NAGY Kinga HUN
57 KOIT Elena EST
58 AZUKAITE Vikte LTU
59 BENEA Bianca ROU
60 JOHNSSON Anna SWE
61 KARLSSON Ebba SWE
62 NITSCHE Giovanna AUT
63 POLEY Linda ISR
64 AZIZOVA Madina EST
65 NEMCOVA Jana SVK
66 NEVOSADOVA Alzbeta CZE
67 JUKIC Paula CRO
68 POGHOSOVA Emma ARM
69 VILLI BIGOVIC Hannah CRO
70 DONSLUND Louise Norgil DEN
71 MANAJENKOVA Liza EST
72 SIFFER Klaudia HUN
73 CRAVAT Laila LUX
74 WESSLEN Elin SWE
75 TAURIAINEN Sofia FIN
76 ZIVANOVIC Jovana SRB
77 ATAKER Begum TUR
78 SVISTUNOVA Kristina RUS
79 OZKALAYCI Nisanur TUR
80 KHARKOVA Vlada UKR
81 JOLIC Josipa CRO
82 ZORMAN Eva Helena SLO
83 GRIJAK Jana SRB
84 TIMOFEEVA Vasilena BUL
85 SALMINEN Sara FIN
86 COLBACH Isabelle LUX
87 PALEVICIUTE Gabriele LTU
88 PRIKK Pauliina EST
89 MILANOVA Iva BUL
90 PALLASVESA Vera FIN
91 TANOVIC Ramona CRO
92 MALIKOVA Maryam AZE
93 MARKOVA Yasena BUL
Suomalaispoikien sijoitukset:
73. NEERGAARD Axel FIN
77. MICKWITZ Valter FIN
81. ANTTILA Santeri FIN
87. PAAVOLAINEN Jaakko FIN
110 os.
EM 2013, POJAT ALLE 17v
Rg Nom Prénom Nation
1 BANYAI Zsombor HUN
2 HORETSKIY Sergej UKR
3 BERGAMINI Enrico ITA
3 RUBES Martin CZE
5 DUBOUSKI Pavel BLR
6 TOTH Gergely HUN
7 RISICATO Gabriele ITA
8 EPURESCU Andrei ROU
9 MATHIS Kei SUI
10 MASYUK Evgeny RUS
11 DABIJA Adrian ROU
12 MAHRINGER Josef AUT
13 BITSCH Peter GER
14 MANDLA Marten EST
15 BARTISSOL Jose POR
16 GARIFULLIN Emil RUS
17 AL AWSSI Hanibal DEN
18 SIKLOSI Gergely HUN
19 FABREGAT Angel ESP
20 CONSTANTINESCU Ioan ROU
20 ISLAS-FLYGARE Linus SWE
22 VARGA Peter CZE
23 SZLAMA Patryk POL
24 BRINKMANN Marco GER
25 ALLEGRE Paul FRA
26 SYCH Yan UKR
27 ESKOV Ruslan EST
28 PUCHACHER Lukas AUT
29 LIMAREV Ivan RUS
30 KAPALA Piotr POL
31 PAULOUSKI Dzianis BLR
32 BRADAC Petr CZE
33 PARIZAT Amit ISR
34 KIMFORS Anton SWE
35 BAYARD Alexis SUI
36 CASARO Gianluca ITA
37 MAKHONIN Oleksiy UKR
38 VISMARA Federico ITA
39 PIKOT Roman RUS
40 CIPAR Jan SVK
40 FRIDMAN Daniel ISR
40 GLEZMAN Jakub POL
43 KARPUZCU Ahmet Emin TUR
44 METRAILLER Clement SUI
45 FRAPPIER Dominique LUX
46 BIELEC Maciej POL
47 VAZ Andre POR
48 D AMICO Kristian CZE
49 TASGIN Alkim TUR
50 KARLSEN Knut-Martin NOR
51 BUTA Levente HUN
52 PECK Harry GBR
53 LATTEKIVI Mart EST
54 STYMNE Jakob SWE
55 HOVIKYAN Eduard ARM
56 WALTER Noe GER
57 ANDREU ALMANSA Marc ESP
58 FJERMESTAD Tord NOR
59 BETTRANCOURT-COUAILLET Baptiste FRA
60 SANTRAC Danilo SRB
61 STEED Oliver GBR
62 TCHATA Roland FRA
63 VERVOITTE Louis FRA
64 POPESCU Antonio ROU
65 CARVALHO Francisco POR
66 OZTUNC Omer Kaan TUR
67 POZDNYAKOV Maxim ISR
68 MICHALIK Samuel SVK
69 MIRONOV Amir ISR
70 BORISEVICH Yavgen BLR
70 KNECHTL Lukas GER
72 FERNANDEZ PEREZ Javier ESP
73 NEERGAARD Axel FIN
74 DAGANI Elia SUI
75 GOKBULUT Orkun TUR
76 VALERO Francisco Jose ESP
77 MICKWITZ Valter FIN
78 DEWANDELEER Florian BEL
79 ARIAS-OLSSON Felix SWE
80 OLSEN Johannes Kristian DEN
81 ANTTILA Santeri FIN
82 VERHELLE Thibault BEL
83 MIKAELIAN Mikael GEO
84 DVARISKIS Edgaras LTU
85 DOKL Matic SLO
86 ANDRASI Adrian SVK
87 PAAVOLAINEN Jaakko FIN
88 ZELENSKIY Yevgeniy UKR
89 KUMISA Matej CRO
90 SATKAUSKAS Kasparas LTU
91 KNUDSEN Kenneth DEN
92 NICHOLS Harrison GBR
93 ALVES Goncalo POR
94 BLOMMAERT Felix BEL
95 LAPIN Simon BEL
96 BOKO Igor CRO
97 HANSTEIN Meelis EST
98 MRAVLJAK Jure SLO
99 ARAZYAN Armen ARM
100 CETIC Danilo SRB
101 BREMS Alexander DEN
102 DOSSOU-GOUIN Axel NOR
103 BARTASKA Matas LTU
104 KULKA Peter SVK
105 SINCLAIR Aml GBR
106 POPOVSKI Nikola MKD
107 TALAN Tin CRO
108 ANDONOV Vojdan MKD
109 ILIESKI David MKD
110 PAVLOV Filip MKD
(Teemu Tokola) -