Julkaistu: Torstai, 2.8.2012
Miesten kalvassa ei ainakaan kovin perinteikkäitä miekkailumaita mitaleilla nähty, kun Venezuelan Ruben Limardo Gascon voitti finaalissa naapurimme Norjan Bartosz Piaseckin numeroin 15 - 10. Kultaa oli ehditty Venezuelassa jo odotellakin, sillä Limardon kultamitali on maan olympiahistorian toinen. Edellinen tuli vuonna 1968 Mexico Cityssä, ja lajina oli tällöin nyrkkeily. Pronssia kalvassa nappasi Etelä-Korean Jinsun Jung voittamalla USA:n Seth Kelseyn pistein 12 - 11.
1. LIMARDO GASCON Ruben VEN
2. PIASECKI Bartosz NOR
3. JUNG Jinsun KOR
4. KELSEY Seth USA
5. PIZZO Paolo ITA
6. FERNANDEZ Silvio VEN
7. BOREL Yannick FRA
8. FIEDLER Joerg GER
9. NOVOSJOLOV Nikolai EST
10. KAUTER Fabian SUI
11. ALIMZHANOV Elmir KAZ
12. HEINZER Max SUI
13. VERWIJLEN Bas NED
14. IMRE Geza HUN
15. BOUZAID Alexandre SEN
16. KUDAYEV Ruslan UZB
17. PARK Kyoungdoo KOR
18. GRUMIER Gauthier FRA
19. THOMPSON Soren USA
20. ZAWROTNIAK Radoslaw POL
21. LI Guojie CHN
22. KARUCHENKO Dmitriy UKR
23. SUKHOV Pavel RUS
24. FAYEZ Ayman EGY
25. ALEXANIN Dmitriy KAZ
26. EL HAOUARI Abdelkarim MAR
27. INOSTROZA BUDINICH Paris A. CHI
28. SCHWANTES Athos BRA
29. NGUYEN Tien Nhat VIE
30. LEUNG Ka Ming HKG
Yllätyksetön ei myöskään ollut naisten säilä, joka sai historiansa toisen olympiakultamitalistin: Etelä-Korean Jiyeon Kim kellisti kahtena ensimmäisenä vuonna (Ateena 2004 ja Peking 2008) kirkkaimman mitalin otelleen USA:n Mariel Zagunisin semifinaalivaiheessa numeroin 13 - 15. Kim voitti finaalissa Venäjän Sofya Velikayan numeroin 15 - 9. Pronssia voitti Ukrainan Olga Kharlan päihittämällä Mariel Zagunisin 15 - 10.
1. KIM Jiyeon KOR
2. VELIKAYA Sofya RUS
3. KHARLAN Olga UKR
4. ZAGUNIS Mariel USA
5. VOUGIOUKA Vassiliki GRE
6. VECCHI Irene ITA
7. ZHU Min CHN
8. WOZNIAK Dagmara USA
9. BESBES Azza TUN
10. GAVRILOVA Yuliya RUS
11. CHEN Xiaodong CHN
12. MARZOCCA Gioia ITA
13. SOCHA Aleksandra POL
14. MIKINA Sabina AZE
15. BENITEZ Alejandra VEN
16. NAKAYAMA Seira JPN
17. PERRUS Leonore FRA
18. LEE Rajin KOR
19. SASSINE Sandra CAN
20. BUJDOSO Alexandra GER
21. PEREZ MAURICE Maria Belen ARG
22. BEN CHAABANE Amira TUN
23. ZHIVITSA Yuliya KAZ
24. MAHRAN Salma EGY
25. PASCU Bianca ROU
26. AU Sin Ying HKG
27. WILLIAMS Sophie GBR
28. GONZALEZ Ursula MEX
29. BOND-WILLIAMS Louise GBR
30. TSCHOMAKOVA Margarita BUL
31. PERMATASARI Diah INA
32. MOUTOUSSAMY Lea Melissa ALG
(Oskari Taponen) -