Julkaistu: Torstai, 19.4.2012
Oululainen florettiosaaminen loisti kuun puolenvälin Erkki Kerttula Memorial -kisoissa, kun Ruusa Degerman nappasi naisten sarjan voiton. Hopeakin meni OMS:n kasvatille, nykyisin tosin Ylioppilasmiekkailijoita edustavalle Reeta Alangolle.
Helsinkiläisseura Miekka-Miehet järjesti perinteisen Erkki Kerttula Memorial –miekkailukisan 14. - 15. huhtikuuta. Töölön Kisahallissa järjestetyssä kilpailussa oteltiin kaikilla aseilla.
Tulokset:
Floretti, naiset
1. Degerman Ruusa OMS
2. Alanko Reeta YM
3. Kartano Laura HFM
3. Kurki-Suonio Suvi HFM
5. Muljar Anetta HFM
6. Märijärvi Noora HFM
7. Tuunanen Laura HFM
8. Hämäläinen Reetta RM
Floretti, miehet
1. Takamiya Arata KK
2. Gräsbeck Gunnar TAPERÄ
3. Leiviskä Petteri YM
3. Lyytinen Joonas HFM
5. Asplund Janne HFM
6. Kakko Kalle HFM
7. Andersson Hans HFM
8. Korhonen Aapo TAPERÄ
Kalpa, naiset
1. Salminen Anna HABDA
2. Kock Catharina HFM
3. Kock Michaela HFM
3. Lumme Terhi MM
5. Kelo Sarla EM
6. Soitiala Paula HFM
7. Mattsson Elena TMÃ…F
8. Uski Paula PMBF
9. Penttinen Anna-Riikka HFM
10. Siiroinen Aino KAVE
11. Bengs Dagny HN5O
12. Kojo Saara-Maija PMBF
13. Kojo Sari PMBF
14. Jaranne Katja PMBF
15. Laakso Elina ALLEZ
16. Polkko Seija ALLEZ
17. Lehtonen Ritva-Leena KAVE
18. Hämäläinen Reetta RM
19. Somero Maija HFM
20. Hermans Julia HN5O
21. Bloigu Minna HFM
22. Lähdesmäki Elisa HN5O
Kalpa, miehet
1. Lahtinen Alexander HFM
2. Vuorinen Niko HFM
3. Kerminen Antti MM
3. Roslander Kasper HABDA
5. Mellanen Rasmus TMÃ…F
6. Bade Dennis EM
7. Kyllönen Markus HABDA
8. Kosunen Tommi MM
9. Winter Lars H5-OTT
10. Kolehmainen Hannes KAVE
11. Kukkonen Kasper MM
12. Bade Jan H5-OTT
13. Gräsbeck Gunnar TAPERÄ
14. Karhunen Olli-Matti EM
15. Mickwitz Valter HABDA
16. Nuotio Tatu HABDA
17. Hokkanen Ismo HFM
18. Lönnberg Ivar EM
19. Lehtonen Matias KAVE
20. Heikkari Matias KAVE
21. Ojell Ville H5-OTT
22. Sjöholm Mikko TAPERÄ
22. Vesterinen Verneri HABDA
24. Pulli Matti H5-OTT
25. Lyytinen Joonas HFM
26. Takamiya Arata KK
27. Kuvaja Ville MM
28. Salmi Henrik EM
29. Keskiniva Arto PM-BF
29. Korhonen Pekka MM
31. Asplund Janne HFM
32. Pahkala Taneli H5-OTT
33. Miettinen Sami KUMI
34. Jack Thomas HFM
35. Honkasalo Mikko TMÃ…F
36. Lönnberg Oskar EM
37. Järä Mika H5-OTT
38. Juslin Henry PM-BF
39. Andersson Hans HFM
40. Kallunki Juha HFM
41. Korhonen Aapo TAPERÄ
41. Vuorinen Juha HFM
Säilä
1. Roman Mika TAPERÄ
2. Muir Samuel TAPERÄ
3. Salonen Johan TAPERÄ
3. Salonen Henrik TAPERÄ
5. Rydenfelt Mikael TMÃ…F
6. Rydenfelt Emmi TMÃ…F
7. Arpiainen Timo TAPERÄ
8. Korpimäki Samuli TAPERÄ
9. Rautanen Ari YM
10. Santaholma Anna YM
(Teemu Tokola) -