Oululaiset kisasivat Kööpenhaminassa viikonloppuna

OMS floretti PM 2012

Julkaistu: Tiistai, 27.3.2012


Oululaismiekkailijat kisasivat Kööpenhaminassa Trekanten International -kilpailussa viikonloppuna Ruusa Degermanin johdolla. Ruusa osallistui naisten satelliittimaailmancupin osakilpailuun, ja hänen lisäkseen Olli Järvelä ja Oskari Taponen kilpailivat alle 17-vuotiaiden sarjassa sekä Pyry Kotilainen alle 14-vuotiaiden sarjassa. Suomalaisia paikalla oli lisäksi Irene Enright ja Anu Halinen (HFM) naisten floretissa sekä Roope Takala ja Petteri Leiviskä Ylioppilasmiekkailijoista miesten floretissa.

Alle 14-vuotiaiden sarjassa ulkomaandebyyttinsä tehnyt Pyry Kotilainen oli nyt ensimmäistä kertaa isommissa kilpailuissa kokemusta keräämässä ja, kuten suomalaisille yleensäkin, tarjosi ulkomaankisa reilusti totuttua kovemman vastuksen. Parissa ottelussa Pyry onnistui kuitenkin laittamaan vastustajan tiukoille, vaikka tällä kertaa ei voittoja hänelle tullutkaan. Uloslyöntiotteluissa hän hävisi Ruotsin Johannes Kvernesille selvästi luvuin 4 - 15 ja sijoittui kilpailussa lopulta sijalle 43.

place LV club name date of birth
1. HS FKT Osterbro DANCKWARDT Mathias 1998
2. HS FKT Osterbro LANDORPH Sophus 1999
3. ST EGF Solna EJEMYR Christoffer 1998
3. HS FKT Osterbro WINTERBERG-POULSEN Jonas 2001
5. SY KFK Kalmar KAJBJER Petter 1998
6. SY KFK Kalmar KAJBJER Albin 1998
6. Sussex House Fencing THEOTOKIS Clemente 1999
8. HS FKT Osterbro VALEUR Maxim 2000
9. SY MF19 Malmö LINDEHAMMER Oscar 1998
10. VS GFK Göteborg ZINGMARK William 1998
11. VS GFK Göteborg KIMFORS Simon 1999
12. SY ARA Helsingborg JÖNSSON Rasmus 1998
13. VS GFK Göteborg BERGDAHL Tjalve 1998
14. VS GFK Göteborg SKAGERBERG Jonatan 2000
15. HS Rudersdal FK SKADBORG Aksel 1998
15. HS FKT Osterbro BRANDT LANG Jacob 2000
17. SH FC Lütjensee KRUMMSTROH Sönke 1998
18. HS FKT Osterbro BOCKHAHN Karl August 1998
19. SY MF19 Malmö WAIL YASSIN Al-yasir 1998
20. HS FKT Osterbro CASPERSEN Felix 1999
21. SY ARA Helsingborg KEIJSNER Robin 1998
22. VS GFK Göteborg KVERNES Johannes 1999
23. HS FKT Osterbro JEINER Benjamin 2001
24. SY ARA Helsingborg EWERS Alexander 1999
25. HS FKT Osterbro SCHÄFER Mikkel 1998
26. HS Rudersdal FK JOHANSEN Simon Engberg 1999
27. HS FK Mahaut RØKKUM Sigurd 1998
28. SY KFK Kalmar DAHLIN Svante 1999
29. HS FKT Osterbro WEIRUP GRAM Rasmus 2000
30. VS GFK Göteborg ANDREASSON Filip 1998
31. HS FKT Osterbro CUNNING Glen 1998
32. HS FKT Osterbro TIETJEN Anton 2000
33. HS HFK Kobenhavn BØHME Bror 1999
34. HS FK Mahaut BARFOD Sebastian 1999
35. VS GFK Göteborg AHLSTEDT Eimer 2000
36. HS Rudersdal FK ALEXANDERSEN Nicolai 1998
37. HS Rudersdal FK FLERON Gustav 0002
38. SY MF19 Malmö PERSSON Casper 1999
39. VS GFK Göteborg SAHLQVIST Olle 1998
40. MJ JAF Arhus PETERSEN Magnus 1999
41. VS GFK Göteborg HILLBERG Joel 1998
42. HS FK Mahaut BERG Karl 2000
43. OMS Oulu KOTILAINEN Pyry 1999
44. HS FK Mahaut SØRENSEN Jeppe Marno 1998


Kadettien kilpailussa Olli voitti kolme viidestä ottelustaan, Oskari puolestaan yhden viidestä. Ollin tappio-ottelutkaan eivät olleet selviöitä, mutta ensimmäisissä ulkomaankisoissaan otellut Oskari hävisi ottelunsa vielä varsin selvin numeroin. Uloslyöntiotteluissa Oskari hävisi 64:n kierroksen ottelunsa saksalaiselle Vincent Petersille selvästi numeroin 4 - 15. Olli puolestaan eteni suoraan 32:n parhaan joukkoon, mutta hävisi ottelunsa paremmin sijoitetulle Ruotsin Carl Oskar Ahlqvistille myös selvästi numeroin 6 - 15. Loppusijoituksena 20. sija oli kuitenkin jo varsin hyvä vasta tänä kautena ulkomaankisailun aloittaneelle Ollille.

1. DEN DEN FKT Osterbro DAHLIN Kolja 1996
2. SWE SWE GFK Göteborg RIZELL Josef 1996
3. DEN DEN HFK Kobenhavn RAHBEK Mikkel Christian 1995
3. DEN DEN FKT Osterbro BERG Thomas Lerche 1996
5. SWE SWE EGF Solna BLADIN Jonathan 1995
6. SWE SWE MF19 Malmö AHLQVIST Carl oskar 1997
7. DEN DEN FKT Osterbro LØKKEGAARD Emil 1996
8. SWE SWE GFK Göteborg KIMFORS Simon 1999
9. DEN DEN FKT Osterbro BOESEN Tor Emil 1996
10. DEN DEN FKT Osterbro LANDORPH Sophus 1999
11. SWE SWE EGF Solna EJEMYR Christoffer 1998
12. SWE SWE GFK Göteborg MOAVEN DOUST Egil 1997
13. SWE SWE YFK Ystad JEPPSSON Ludvig 1996
14. GER GER TSG Bergedorf SABLOWSKI Patrick 1997
15. DEN DEN HFK Kobenhavn LINNEMANN Christian Schack 1997
16. RUS RUS SC St. Petersburg TROYANKO Dimitry 1997
17. SWE SWE GFK Göteborg LYRSTRAND Hugo 1996
18. DEN DEN FKT Osterbro DANCKWARDT Mathias 1998
19. SWE SWE ARA Helsingborg PAPADOPOULOS Jordanis 1996
20. FIN FIN OMS Oulu JARVELA Olli 1997
21. GER GER HFC Lübeck FEY Henrik 1996
22. DEN DEN JAF Arhus SØRENSEN Julius 1996
23. SWE SWE GFK Göteborg BERGDAHL Tjalve 1998
24. SWE SWE YFK Ystad SOLDING Hugo 1997
25. SWE SWE GFK Göteborg ZINGMARK William 1998
26. GER GER HFC Lübeck HÖLZ Finn 1996
27. SWE SWE GFK Göteborg ANDREASSON Filip 1998
28. SWE SWE GFK Göteborg KVERNES Johannes 1999
29. GER GER HFC Lübeck OBERMANN Jonas 1997
30. DEN DEN FK Mahaut BARFOD Sebastian 1999
31. GER GER HFC Lübeck PETERS Vincent 1997
32. GER GER HFC Lübeck DREVS Johannes 1997
33. DEN DEN FK Mahaut MARTINY Sebastian 1996
34. FIN FIN OMS Oulu TAPONEN Oskari 1997
35. DEN DEN FK Mahaut RØKKUM Sigurd 1998
35. DEN DEN FK Mahaut SØRENSEN Jeppe Marno 1998


Naisten kilpailussa Ruusa otti alkuerässä kaksi voittoa viidestä ottelustaan, ja helsinkiläisistä Irene Enright kolme voittoa; Anu Halinen taas jäi voitoitta ja karsiutui jatkosta. Ruusa otti uloslyöntiottelunsa Chilen Paula Silvaa vastaan, mutta hävisi luvuin 7 - 15. Irene puolestaan voitti ensimmäisen ottelunsa Tanskan Kirsten Siig Pallesenia vastaan 15 - 12, mutta Italian Elisa Vardaro teki seuraavalla kierroksella Irenestä selvää jälkeä luvuin 15 - 2.

1. AUT AUT KLEINBERGER Sandra 1984
2. SUI SUI CIVIERO Ambre 1987
3. ITA ITA VARDARO Elisa 1988
3. RUS RUS KARTUKOVA Irina 1987
5. SIN SIN WANG Wenying 1980
6. SIN SIN NG Ruth Yi Lin 1986
7. CHI CHI GARCIA AZUA Barbara 1987
8. SIN SIN WONG Cheryl Ye Han 1991
9. ITA ITA GALESSO Giorgia 1987
10. FRA FRA BANNWARTH Claire 1989
11. GBR GBR CLARKE Ruth 1993
12. CHI CHI SILVA Paula 1988
13. ITA ITA MONTALTO MONELLA Luisa 1993
14. ARG ARG IBANEZ Delfina 1993
15. FIN FIN ENRIGHT Irene 1977
16. SWE SWE FALKENSTRÖM Alida 1994
17. ESA ESA ARIAS CUELLAR Mirian Gabri 1989
18. DEN DEN PALLESEN Kirsten Siig 1991
19. DEN DEN JENSEN Lene 1968
20. EGY EGY SAWY May 1994
21. FIN FIN DEGERMAN Ruusa 1989
22. DEN DEN SCHAAL Stine 1986
eliminated in round 1
23. GER GER RAUSCHNING Nicole 1990
24. LAT LAT OVCARUKA Marija 1988
25. EGY EGY SAID Sara 1994
26. DEN DEN BELL Karen 1977
27. FIN FIN HALINEN Anu 1968
28. GER GER STERNBERG Marie Florentine 1992


Miesten kilpailussa Petteri Leiviskä jäi voitoitta ja Roope Takalalle tuli yksi voitto alkuerässä, mutta molemmat karsiutuivat jatkosta. Voiton vei taannoinen Euroopan mestari Richard Kruse.

1. GBR GBR KRUSE Richard 1983
2. ITA ITA TRANI Francesco 1991
3. DEN DEN JORGENSEN Patrick 1991
3. UKR UKR KOLTYGO Volodymyr 1989
5. DEN DEN TSORONIS Alexander 1993
6. ITA ITA PAROLI Alessandro 1989
7. BRA BRA SHIMBO Heitor 1983
8. BRA BRA TOLDO Guilherme 1992
9. UKR UKR HERTSYK Rostyslav 1989
10. AUT AUT HINTERSEER Moritz 1984
11. SWE SWE HEDENSKOG Filip 1989
12. MDA MDA PAGHIEV Boris 1989
13. GER GER SCHARF Willi 1992
14. BRA BRA SOUZA Joao Antonio 1983
15. GER GER TÜRKIS Daniel 1986
16. BRA BRA SCAVASIN Fernando 1984
17. IRL IRL ALEXANDER David 1986
18. CHI CHI ALVEAR Felipe 1985
19. ITA ITA BIONDO Tobia 1989
20. VEN VEN BRU Cesar 1983
21. ARG ARG SAUCEDO Felipe Guillermo 1988
22. VEN VEN LEAL Antonio J. 1987
23. SWE SWE HAGLUND Andreas 1992
24. DEN DEN KIIL Filip 1990
25. ITA ITA GIANELLO Marco 1989
26. GBR GBR ABIDOGUN Kola 1966
27. GER GER CHRISTEL Felix 1994
28. GBR GBR PEGGS Ben 1990
29. DEN DEN ANDERSEN Emil Ulrik 1987
29. CHI CHI ALVEAR Anibal 1989
31. BRA BRA MOCHKO Lucas 1986
32. SWE SWE SAND Robin 1994
33. CHI CHI SILVA Ruben 1987
34. KAZ KAZ KULAKOV Dmitriy 1991
35. SWE SWE WERTSÉN Johan 1983
36. SVK SVK VILEM Michal 1991
37. EGY EGY SEEDA Youssif 1989
38. ITA ITA FINETTI Dario 1994
39. AUT AUT WOHLGEMUTH Dominik 1990
40. DEN DEN PUGGAARD-HESS Mikkel 1992
41. GBR GBR HOLDER Peter 1991
42. RUS RUS SHVETSOV Alexei 1961
43. DEN DEN JORGENSEN Philippe 1989
44. SVK SVK KRALIK Andrej 1991
45. EGY EGY NAHHAS Mohamed 1994
46. DEN DEN GRUM-SCHWENSEN Thorlek 1995
47. DEN DEN REINDAHL Jeppe 1992
48. SVK SVK CELLER Pavol 1989
49. ITA ITA SCARASCIA MUGNOZZA Giancar 1997
50. IRL IRL COOKE Christopher 1983
51. GER GER RAEKER Hans Martin 1965
52. HUN HUN VALICSEK Peter 1994
eliminated in round 1
53. SWE SWE WIKSTRÖM Olle 1994
54. FIN FIN TAKALA Roope 1971
55. SWE SWE NILSSON Mats 1983
55. SWE SWE RIZELL Simon 1994
57. GER GER BROSCHEID Frederik 1991
58. SWE SWE THORNÉR Daniel 1994
59. SWE SWE PETERSTRAND Ola 1965
60. ITA ITA PIOVESAN Giacomo 1995
61. GBR GBR BROSNAN James 1994
62. FIN FIN LEIVISKA Petteri 1973
63. EGY EGY MANDOURY Kariam 1993
64. NOR NOR HASAN TANI Hamdi 1984
65. DEN DEN LORENZEN Ulver Spangsberg 1991
66. BRA BRA CONSTANT Manoel 1969


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 8898 kertaa 27.3.2012 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 322 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 651 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 986 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1481 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1490 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1518 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1704 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1460 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2202 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2205 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2376 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2697 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2704 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3483 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3297 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3365 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3340 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3519 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 3141 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3356 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76565 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30842 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 26194 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 25045 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23684 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23437 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 23081 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22907 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22415 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 22154 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21934 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21372 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20910 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20830 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20243 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 20146 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19810 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19512 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19405 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19368 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 26194 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 23081 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23684 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19512 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21372 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20910 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18406 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19810 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19368 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19405 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18733 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23437 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18712 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18608 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18890 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17652 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17882 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 19165 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17947 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 20146 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17838 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18729 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16893 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17511 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16961 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21934 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 17162 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16952 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 22154 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16875 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16816 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18897 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18205 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22415 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30842 kertaa)
(16.11.2009) OMS uusi miesten floretin joukkuesuomenmestaruuden - 2 kommenttia (katsottu 14630 kertaa)
(30.10.2011) Teemu Tokola floretin Suomen mestariksi - 2 kommenttia (katsottu 14941 kertaa)
( 9.8.2015) Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia - 2 kommenttia (katsottu 11014 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 17147 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 16136 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram