Lönnbergille PM-kultaa, Mustonen pronssille

kalpa veteraanit juniorit Ivar Lönnberg PM 2011 Selma Mustonen

Julkaistu: Maanantai, 26.9.2011


Viikonloppuna Latviassa järjestettiin juniori-ikäisten eli juniorien ja kadettien sekä myös veteraanien kalvan PM-kilpailut. Mukaan oli saapunut reilun kokoinen joukko miekkailijoita myös Suomesta, ja odotukset olivat kaikissa sarjoissa kovat.

Parhaiten suomalaiset menestyivät nuorimpien eli kadettien ikäluokassa, jossa Espoon Miekkailijoiden Ivar Lönnberg saavutti ensimmäisen Pohjoismaiden mestaruutensa ja myös Espoon Miekkailijoita edustava Selma Mustonen puolestaan kamppaili tiensä aina pronssimitalille asti. Ivar ei ollut oikeastaan koko kilpailun aikana missään ongelmissa - hän oli alkuerien jälkeen toinen ja eteni ongelmitta finaaliin, jossa kaatoi Norjan Haakon Aagenaesin selvästi luvuin 15 - 10. Selma puolestaan nousi hieman yllättäenkin mitalipeleihin asti oltuaan alkuerien jälkeen vasta yhdeksästoista. Matkalla kaatui mm. yksi kilpailun ennakkosuosikeista, HABDA:n Anna Salminen luvuin 15 - 14. Välierässä Ruotsin Åsa Linde oli kuitenkin selvästi parempi luvuin 15 - 8.

Pojat alle 17 v.

1. LONNBERG Ivar FIN EN
2. AAGENAES Haakon NOR NJF
3. LUND Jonas NOR BYF
3. MINKEVICIUS Lukas LTU
5. JOKINEN Simon SWE UF
6. LAPPALAINEN Pauli FIN EM
7. EDIN Joakim NOR BYF
8. TETERIS Lukas LAT RIGAS 3. BJSS

9. KARLSEN KNUT Martin NOR BF
10. WERRING Cornelius NOR NJF
11. ERIKSEN Kai Hakon NOR NJF
12. BERG NIEMELA Elias SWE UF
13. NYGARD Oskar SWE WFF
14. MICKWITZ Valter FIN HABDA
15. STEINBOCK Daniel SWE UF
16. SIMON Raphael NOR BYF

17. ANDRESSON Mans SWE FFF
18. JESKOV Ruslan EST
19. FOGDE Oskar FIN EM
20. MANDLA Marten EST
21. STANEVITS Aleksander EST
22. FLATEN ADAM Albrigtsen NOR NJF
23. MINAJEV Vladislav EST
24. TAMMOJA Mike EST
25. SJOHOLM Mikko FIN ERA
26. NEERGARD Axel FIN EM
27. JAANUS Martin EST
28. BLUMENTALS Renars LAT RIGAS 3. BJSS
29. NIKLASSON Carl SWE WFF
30. VAGGO Victor SWE KF99
31. KAAKINEN Kimmo FIN EM

32. JAHIMOVICS Andris LAT DAUGAVPILS BJSS

33. EKLUND Edvin SWE MF19
34. DVARISKIS Edgaras LTU
35. LINDE Joakim SWE KF99
36. KYLLONEN Markus FIN HABDA

37. SATKAUSKAS Kasparas LTU
38. ANANJINS Stefans LAT RIGAS 3. BJSS
38. CIRSIS Roberts LAT RIGA
38. NILSSON Adam SWE WFF
41. BORGSTROM Emil SWE FKC
42. ANTTILA Santeri FIN TMAF

43. KAAKINEN Ville FIN EM

44. HJORVARD Lukas SWE FFF
45. KAZAKEVICIUS Giedrius LTU
46. STYMNE Jakob SWE DIF
47. ANDERSSON Edvin SWE GOFK
48. VESANEN Niklas FIN EM

49. OLSEN Johanes Kristian DEN TREKANTEN
50. VON BAGH Samuli FIN PM-BF

51. MED Johan Andreas NOR NJF
52. KOZOREV Artur EST
53. TELLANDER Felix SWE LFK
54. VITOLINS Reinis LAT RIGA
55. ELIASSEN Ferdinand NOR NJF
56. KORHONEN Aapo FIN ERA

57. HANSTEIN Meelis EST
58. BISTROVS Nikita LAT RIGA
59. TOSCANO-WESTMAN Erik SWE FFF
60. RAUTAM Carl-Juger EST
61. LATTEKIVI Mart EST
62. LEBEDEV Eduard EST
63. KROHN Otthar Andreas NOR NJF
63. KOPRA Henri EST

65. LAUHIO Jesper FIN HFM

66. PAAVOLAINEN Jaakko FIN HFM

67. FJERMESTAD Albrigtsen NOR BYF
68. KONSTANTIN Saposnitsenko EST
69. SOLVHAMMAR Isak SWE GOFK


Tytöt alle 17 v.

1. LINDE Asa SWE KF99
2. AZUKAITE Vikte LTU LITHUANIA
3. KARLSSON Ebba SWE GOFK
3. MUSTONEN Selma FIN EM

5. KNUDSEN Rebekka DEN KALUNDBORG
6. KOIT Elena EST EST
7. FEDERENKO Alina LAT RIGA
8. BARRAT Brena LAT RIGA

9. SALMINEN Anna FIN HABDA
10. WELLMANN THOMSEN Louise DEN HELLERUP
11. PALLASVESA Vera FIN EM
12. MUMM Emelie SWE DIF
13. AAS Mari-Liis EST EST
14. SYVALA Ilona FIN HABDA
15. IGARYTE Saule LTU LITHUANIA
16. WILLEMO Josefine SWE GOFK

17. BATJUSKOVA Diana EST EST
18. JOHNSSON Anna SWE GFK
19. KATKOVAITE Akvile LTU LITHUANIA
20. MERKULJEV Karina EST EST
21. KOROBLYTE Adele LTU LITHUANIA
22. PALEVICIUTE Gabriele LTU LITHUANIA
23. BRECEVIC Nadja SWE GOFK
24. VONEN Thea NOR BF
25. KAMINSKI Maria NOR BF
26. LUDEN Emma SWE WFF
27. SOSA Eveliin EST EST
28. ANISSIMOVA Polina EST EST
29. AZIZOVA Madina EST EST
30. PRIKK Pauliina EST EST
30. VORANG Kristel EST EST
32. URBAITE Gabriele LTU LITHUANIA

33. MANAJENKKOVA Liza EST EST
34. WELLMANN THOMSEN Sarah DEN HELLERUP
35. SALMINEN Sara FIN HABDA
36. SIIROINEN Helmi FIN KAVE
37. TAURIAINEN Sofia FIN EM

38. KAUS Gittan EST EST
39. STRAZDINA Julija LAT RIGAS 3.BJSS
40. HOYER Agnete DEN HELLERUP
41. CLAUSEN Lina SWE DIF
42. ROOSIMAA Brenda EST EST
43. ROOSIMAA Brigita EST EST
44. SOMELAR Katrina EST EST
45. TOOMIS Hanna Mia Terika EST EST
46. RATAMANOVA Anna EST EST


Juniorien sarjoissa suomalaiset eivät aivan selvinneet mitaleille asti, mutta Rasmus Mellanen (TMÅF), Michaela Kock (HFM) ja Ilona Syvälä (HABDA) selvittivät tiensä kahdeksan parhaan joukkoon.

Tytöt alle 20 v.

1. KIRPU Erika EST ESTONIA
2. BELJAJEVA Julia EST ESTONIA
3. OSTERDAHL Rebeca SWE GOFK
3. SIIM Gaia-Marianna EST EST
5. LEHIS Katrina EST EST
6. KOCK Michaela FIN HFM
7. SYVALA Ilona FIN HABDA
8. KARLSSON Jeanette SWE FKC

9. LIND Elisabeth NOR BF
10. LEJON Viktoria SWE MF19
11. RAUTAM Jane-Liis EST EST
12. SALMINEN Anna FIN HABDA
13. PETTERSSON Tove SWE FKC
14. STIBLERT Anna SWE GFK
15. RUNOLD Vendela SWE FFF
16. BARRATTA Tanja LAT RIGA

17. NORBERG Agnes SWE LFK
18. KNUDSEN Laura DEN KALUNDBORG
19. FUSONI Carolina FIN MM
20. ZUIKOVA Veronika EST EST
21. KAROBLYTE Adele LTU LITHUANIA
21. SORVAG Clara SWE MF19
23. NAHTMAN Evelina SWE DIF
24. BAJORUNAITE Paulina LTU LITHUANIA
25. ASTROM Nina SWE ARA
26. MUSTONEN Selma FIN EM
27. WENNE Emma SWE DIF
28. SOSA Eveliin EST EST
29. STEGEROD Nicoline NOR BYF
30. KOIT Elena EST EST
31. BALINT Ester FIN HABDA
32. LUNDGREN Fanni NOR BYF

33. HALVORSEN Frida NOR BF
34. HARK Anu EST EST
35. OSTMAN Cecelia SWE UF
36. PETROVA Valerija LAT DAUGAVPILS BJSS
37. KLAFSTAD Rikke NOR BYF
38. BRECEVIC Nadja SWE GOFK
39. KAMINSKI Maria NOR BYF
40. LUDEN Emma SWE WFF
41. JANCEVICA Aleksandra LAT DAUGAVPILS BJSS
42. MERKULJEV Karina EST EST
43. IGARYTE Saule LTU LITHUANIA
44. SODERBERG Karin SWE UF
45. MUMM Emelie SWE DIF
46. PALEVICIUTE Gabriele LTU LITHUANIA
47. PALLASVESA Vera FIN EM
48. AZUKAITE Vikte LTU LITHUANIA
49. WILLEMO Josefine SWE GOFK
50. JOHNSSON Annie SWE DIF
51. VALAITYTE Vytayte LTU LITHUANIA
52. JOHNSSON Anna SWE GFK
53. VONEN Thea NOR BF
54. BATJUSKOVA Diana EST EST
55. KATKOVAITE Akvile LTU LITHUANIA
56. FADEENKOVA Ilona LAT DAUGAVPILS BJSS
56. URBAITE Gabriele LTU LITHUANIA
58. ALHONEN Annette FIN HFM
59. FEDERENKO Alina LAT RIGA
60. STELMAHH Ksenia EST EST
61. STELMAHH Sofia EST EST
62. LAURITZEN Julie DEN KALUNDBORG
63. BARRAT Brena LAT RIGA
63. SOSA Kristiina EST EST

65. WIIK Erica SWE UF
66. KARLSSON Ebba SWE GOFK
67. HOYER Agnete DEN HELLERUP
68. ROGA Sindija LAT RIGA
69. GOSSER-DUNCAN Katja SWE FKC
70. GIRUCKA Violeta LAT DAUGAVPILS BJSS
71. HAUKKOVAARA Rosa FIN HABDA
72. PRIKK Pauliina EST EST
73. AZIZOVA Madina EST EST
74. AAS Mari-Liis EST EST
74. LIESOLA Asa FIN HFM
76. SEILE Dace LAT RIGAS 3.BJSS
77. CLAUSEN Lina SWE DIF
78. VORANG Kristel EST EST
79. SIIROINEN Helmi FIN KAVE


Pojat alle 20 v.

1. VON DER OSTEN Frederik DEN HELLERUP
2. LUND Jonas NOR BYF
3. BERG NIEMELA Anton SWE UF
3. TURNAU Peeter EST ESTONIA
5. ROBL Troels DEN HELLERUP
6. KASE Robin SWE DIF
7. MUTSENIK Stanislav EST ESTONIA
8. MELLANEN Rasmus FIN TMAF

9. EGELUND Alexander DEN HELLERUP
10. SEEVE Teemu FIN TMAF
11. ROSLANDER Kasper FIN HABDA

12. JAUERNIK Christian DEN HELLERUP
13. LINDE Johan SWE KFK
14. KOLEHMAINEN Hannes FIN KAVE
15. NYGARD Oskar SWE WFF
16. EGERTZ-SKAANES Oskar SWE DIF

17. JOKINEN Simon SWE UF
18. GRIGORJEV Aleksander EST ESTONIA
19. JARL Henrik SWE UF
20. LONNBERG Ivar FIN EN
21. BERG NIEMELA Elias SWE UF
22. MAREND Alexsander SWE GOFK
23. SVECOVS Pavels LAT RIGA
24. LAPPALAINEN Pauli FIN EM
25. LEHIS Margo EST ESTONIA
26. NUOTIA Tatu FIN HABDA
27. KULESOVS Vadims LAT RIGA
28. HERBERN Stian NOR BYF
29. KARLSEN KNUT Martin NOR BF
30. STEINBOCK Daniel SWE UF
31. SUPE Karlis LAT RIGAS 3.BJSS
32. MICKWITZ Valter FIN HABDA

33. AAGENAES Haakon NOR NJF
34. VESTERINEN Verneri FIN HABDA
35. ABOLTINS Roberts LAT RIGAS 3.BJSS
36. JAHIMOVIS Andris LAT DAUGAVPILS BJSS
37. CORNIJS Pavels LAT DAUGAVPILS BJSS
38. OSTAPENKO Aleksandrs LAT DAUGAVPILS BJSS
39 EDIN Joakim NOR BYF
40. TRUMMAL Tramo EST ESTONIA
41. WARG Jonathan SWE GOFK
42. LANNO Georg Marten EST ESTONIA
43. AIDO Henrik EST ESTONIA
44. MED Johan Andreas NOR NJF
45. KYLLONEN Markus FIN HABDA
46. HUTTUNEN Pontus FIN HABDA
47. HAGLUND Daniel SWE KFK
48. VAGGO Victor SWE KF99
49. TANG Oskar SWE GFK
50. EGERTZ-SKAANES Lukas SWE DIF
51. WAHLGREN Rasmus SWE GOFK
52. FOGDE Oskar FIN EM
52. GRASBECK Gunnar FIN ERA

54. FLATEN ADAM Albrigtsen NOR NJF
55. WILLEMO Jakob SWE GOFK
56. MANDLA Marten EST
57. STASJUKS Vitalijs LAT DAUGAVPILS BJSS
58. TOSCANO-WESTMAN Erik SWE FFF
59. EKLUND Edvin SWE MF19
60. TANG Arvid SWE GFK
61. SIMON Raphael NOR BYF
62. STANEVITS Aleksander EST ESTONIA
63. ANDERSSON Mans SWE FFF
64. VASILIAUSKAS Andrius LTU LITHUANIA

65. DVARISKIS Edgaras LTU
66. FJERMESTAD Albrigtsen NOR BYF
67. STYMME Jakob SWE DIF
68. MINKEVICIUS Lukas LTU
69 JOHNSSON Fredrik SWE DIF
70 BRIK Madis EST ESTONIA
71. SJOBLOM WRANGLE Rikard SWE DIF
72. THULLBERG Tor Axel SWE FFF
73. GAARDSTED Viktor DEN HELLERUP
74. MAKAROV Ilja LAT DAUGAVPILS BJSS
75. TAMMOJA Mike EST
76. NILSSON Adam SWE WFF
77. VON BAGH Samuli FIN PM-BF
78. HONKANEN Aleksis FIN ERA

79. ERIKSEN Kai Hakon NOR NJF
80. SJOHOLM Mikko FIN ERA
81. ANTTILA Santeri FIN TMAF

82. JAANUS Martin EST
83. WOLD Marius NOR NJF
84. JACK Thomas FIN HFM
85. KAAKINEN Kimmo FIN EM

86. ANDERSSON Edvin SWE GOFK
87. LATTEKIVI Mart EST
88. UTNE Bendik NOR BF
89. KOPRA Henri EST
90. MIECIUS Tadas LTU LITHUANIA
91. PLASKINS Sergejs LAT DAUGAVPILS BJSS
92. HEKKARI Matias FIN KAVE
93. ANTTILA Karri FIN TMAF
93. KORHONEN Aapo FIN ERA

95. JAKIMAVICIUS Zygimantas LTU LITHUANIA
96. WERRING Cornelius NOR NJF
97. SATKAUSKAS Kasparas LTU
98. HJORVARD Lukas SWE FFF
99. LEBEDEV Eduard EST
100. TELLANDER Felix SWE LFK
101. HANSTEIN Meelis EST
102. SOLVHAMMAR Isak SWE GOFK
103. KAZAKEVICIUS Giedrius LTU
104. RAUTAM Carl-Juger EST
105. OLSEN Johanes Kristian DEN TREKANTEN
106. THORN Oscar SWE WFF
107. VITOLINS Reinis LAT SSP


Myös juniorien joukkuekilpailussa jouduttiin pettymään, sillä kaksi edellistä vuotta mestaruus on poikien joukkuekilpailussa tullut Suomeen. Tänä vuonna Tanska kuitenkin venyi finaaliottelun lopussa voittoon luvuin 45 - 39 ja Suomen joukkue jäi hopealle. Suomen tyttöjen joukkue jäi puolestaan viidenneksi.

Alle 20-v. poikien joukkuekilpailu

1. DENMARK DEN
2. FINLAND FIN (Seeve, Vesterinen, Mellanen, Gräsbeck)
3. SWEDEN SWE
4. ESTONIA EST
5. LATVIA 1 LAT
6. LITHUANIA LTU
7. LATVIA 2 LAT


Alle 20-v. tyttöjen joukkuekilpailu

1. ESTONIA EST
2. SWEDEN SWE
3. NORWAY NOR
4. LITHUANIA LTU
5. FINLAND FIN (M. Kock, E. Balint, Haukkovaara, Liesola)
6. LATVIA LAT


Veteraanien kilpailussa, joka järjestettiin yhdistettynä sarjana, pärjäsi puolestaan parhaiten Oskar Lönnberg, joka sijoittui kilpailussa lopulta yhdeksänneksi.

Veteraanien kalpa

1. DOROSENKO Andrejs LAT RIGA
2. NEILANDS Jurijs LAT RIGAS 3.BJSS
3. LARSSON Richard SWE ARA
3. PAVLOVS Andrejs LAT DAUGAVPILS
5. POSNOV Alexander RUS SKA-FC
6. GUSEVS Gfenadijs LAT DAUDAVPILS
7. PLOTNIKOVS Sergejs LAT DAUGAVPILS
8. NORMUNDS Kalnins LAT RIGAS 3.BJSS

9. LONNBERG Oskar FIN EM
10. TRIPUKS Nikolajs LAT RIGA
11. ABROZEJS Eduards LAT RIGA
12. SJODAHL Fredrik SWE SAF
13. LAUHIO Seppo FIN MM
14. ZAKHAROVA Anna RUS SKA-VC
15. AZUKENE Rasa LTU DVIKOVA
16. WARVSTEN Kerstin RUS SKA-VC

17. SAARINEN Ilari FIN SASA
18. KHAVIN Vladimir RUS SKA-FC
19. ASTROM Lennart SWE ARA
20. RIMGALAILIENE Rasa LTU DVIKOVA
21. SEPPANEN Ilkka FIN SASA


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 10718 kertaa 26.9.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 311 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 624 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 973 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1460 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1476 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1496 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1691 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1445 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2190 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2188 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2365 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2677 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2682 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3463 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3278 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3345 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3324 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3501 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 3119 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3340 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76525 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30805 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 26164 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 25004 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23650 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23409 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 23044 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22873 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22386 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 22134 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21910 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21333 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20888 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20810 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20225 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 20123 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19797 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19494 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19391 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19345 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 26164 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 23044 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23650 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19494 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21333 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20888 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18384 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19797 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19345 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19391 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18715 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23409 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18691 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18576 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18868 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17628 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17868 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 19130 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 20123 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17926 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17817 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16873 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18705 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17481 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16936 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21910 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16861 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 17140 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16930 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 22134 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22386 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30805 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16794 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18187 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18871 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 15861 kertaa)
( 19.2.2010) Pauluksen kv-kisakiertue jatkuu - 2 kommenttia (katsottu 15286 kertaa)
( 12.6.2011) Kesäkisat 2011 keräsi hyvän osanottajamäärän - 2 kommenttia (katsottu 15396 kertaa)
( 15.5.2012) Johtokunta tiedottaa 1 - 2 kommenttia (katsottu 14891 kertaa)
( 4.3.2014) Kevään loput sisäiset kilpailut - 2 kommenttia (katsottu 15341 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram