Marja-Liisa jäi mitaleilta EM-floretissa

floretti veteraanit Marja-Liisa Someroja EM 2011

Julkaistu: Maanantai, 6.6.2011


Veteraanien EM-kilpailujen muut suomalaiskilpailut yli 60-vuotiaiden naisten kalpasarjan jälkeen eivät menneet ihan yhtä loistokkaasti. Michael Haralson osallistui kilpailun isoimpiin sarjoihin, 40 - 50-vuotiaiden miesten florettiin ja kalpaan, ja karsiutui molemmissa ensimmäisissä uloslyönneissä selvin numeroin.

Kovia odotuksia ladattiin sunnuntain 60 - 69-vuotiaiden naisten florettisarjaan, jossa Marja-Liisa Someroja on aikaisemmin saavuttanut arvokisamitaleita ja -voittoja. Alku sujuikin suomalaisittain hyvin: Irma Lindeman murskasi Ison-Britannian Madranga Presentationin selvin luvuin 10 - 2, ja sekä Marja-Liisa että Sirpa Lundgren menivät hyvillä sijoituksillaan suoraan kuudentoista kierrokselle. Siellä Irma hävisi selvästi ykkössijoitetulle Venäjän Nadezhda Arskayalle 2 - 10 ja Sirpa Lundgren hieman tiukemmin Saksan Karin Württembergerille 6 - 10. Toinen saksalainen, Angelika Schramm, puolestaan aiheutti hieman huolia Marja-Liisalle, mutta Marja-Liisa vei voiton lopulta luvuin 10 - 7.

Kahdeksan kierroksella vastaan asettui yksi tutuimmista ja kovimmista kilpakumppaneista, Marie Chantal Demaille, jolle Marja-Liisa oli aiheuttanut pettymyksen aiemmassa kalpasarjassa ja tiputtanut tämän mitaleilta. Nyt oli ranskalaisen vuoro, ja ajalla ratkennut ottelu meni Demaillelle tiukasti luvuin 5 - 4. Näin Marja-Liisa jäi kilpailussa viidenneksi. Demaille vei myös koko kilpailun voiton.

Naisten floretti 60 - 69 v.

1 DEMAILLE Marie Chantal FRANCE
2 SZYMANSKI Christa GERMANY
3 ARSKAYA Nadezhda RUSSIA
3 PALM Kerstin SWEDEN
5 SOMEROJA Marja-Liisa FINLAND
6 MAYOROVA Liubov RUSSIA
7 WÜRTTEMBERGER Karin GERMANY
8 D`HAESE Marigret GERMANY
9 MYERS Margaret GREAT BRITAIN
10 LUNDGREN Sirpa FINLAND
11 GREUNKE Brigitte GERMANY
12 SCHRAMM Angelika GERMANY
13 GENAUD Daniele FRANCE
14 SCHIRMER Martine FRANCE
15 EARL Silvia GREAT BRITAIN
16 LINDEMAN Irma FINLAND
17 MADRANGCA Presentation GREAT BRITAIN

Miesten floretti 40 - 49 v.

1 GREGORY Elvis ITALY
2 HURYANAU Aleh BELARUS
3 CHRISTEN Roman GERMANY
3 GUENET Jean-Marc FRANCE
5 VILLADONIGA Manuel SPAIN
6 KRUPIN Eduard RUSSIA
7 HELLSTRÖM Max SWEDEN
8 BUCHTERKIRCHEN Lutz GERMANY
9 MARDUCHAJEW Peter GERMANY
10 MIRALDI Fabio ITALY
11 ZVINCU Viorel ROMANIA
12 BOCQUET Laurent FRANCE
13 KLIMENKO Igor RUSSIA
14 BEREZNYAKOV Viacheslav UKRAINE
15 LE CARLIER Christian FRANCE
16 FIHOSY Nicholas GREAT BRITAIN
17 NOEL Christophe FRANCE
18 CALA Ryszard POLAND
19 MÁLICS Róbert HUNGARY
20 PETERSTRAND Ola SWEDEN
21 SCARPELLINI Benno SWITZERLAND
22 GÄRTNER Andreas GERMANY
23 ZIEBELL Olaf GERMANY
24 VASSEUR Christian FRANCE
25 EMMERICH Oliver ITALY
26 SZABÓ András HUNGARY
27 GUY Hubert FRANCE
28 CONVERT Christophe FRANCE
29 CODON Roberto SPAIN
30 VARGA Zsolt HUNGARY
31 VANNUCCI Dino ITALY
32 BESCANSA Santiago SPAIN
33 WAGNER Nicolas FRANCE
34 CASSORET Denis FRANCE
35 SZUBA François FRANCE
36 BECHER Carlo GERMANY
37 LIANNOI Volodymyr UKRAINE
38 CAPELLINI Fabrizio ITALY
39 MICHON Georges ITALY
40 JACOBY Udo GERMANY
41 BIERGIESSER Herbert GERMANY
42 KUNFALVY Ákos HUNGARY
43 CHIKIN Vladimir RUSSIA
44 HALBACH Jürgen GERMANY
45 EITZ Martin GERMANY
46 ROTELLA Giovan Battista ITALY
47 MASSARO Pascal FRANCE
48 ENZIAN Thomas GERMANY
49 SERWATKA Marek POLAND
50 KURGANSKIY Evgeny RUSSIA
51 HERMAY Thierry FRANCE
52 PAKLONSKI Aliaksandr BELARUS
53 GAUDIN Eric FRANCE
54 PULEGA Roberto ITALY
55 NIKALAICHUK Aliaksandr BELARUS
56 BRUNNER Konstantin AUSTRIA
57 BAILLACHE Paul GREAT BRITAIN
57 MISHAGIN Vasiliy RUSSIA
59 LÁTAL Martin CZECH REPUBLIC
60 DAWKINS Jonathan GREAT BRITAIN
61 OSTINO Carlo ITALY
62 KUCHUK Vitaliy UKRAINE
63 CAZENAVE Stephane FRANCE
64 FAUSTI Alberto ITALY
65 MERLIN Ludovic FRANCE
66 VAN DER WEIDE Rick NETHERLANDS
67 KIY Jeffrey GREAT BRITAIN
68 DEWEZ Hervé FRANCE
69 CUCCHIARA Francesco ITALY
70 SOULOY Fabrice FRANCE
71 WAGNER Reinhard GERMANY
72 LUNARDI François FRANCE
73 ABRAHAMS Paul GREAT BRITAIN
74 GREGORY Paul GREAT BRITAIN
75 HARALSON Michael FINLAND
76 SIANIUTSIN Kanstantsin BELARUS
77 NEGRO Luca ITALY
78 GANGI Cesare Antonio ITALY
79 ISSARTIER Patrice FRANCE
80 BOUZBOUZ Samir FRANCE
81 MEREU Bruno ITALY
82 MENEGAS Dean GREAT BRITAIN
83 SARETTA Massimo ITALY
84 BORRY Marc BELGIUM
85 DIEUDONNE Sylvestre FRANCE
86 CASTELLI Roberto ITALY
87 BRUN Patrick FRANCE
88 CATTANEO Filippo ITALY
89 VALENTIN Dominique FRANCE
90 VIMON Emmanuel FRANCE
91 BELL Colin GREAT BRITAIN

Miesten kalpa 40 - 49 v.

1 CHATELUS Gautier FRANCE
2 SCHMIDT Andre GERMANY
3 MARCHET Alexander GERMANY
3 MILLOT Christian FRANCE
5 SIMOVSSKIKH Sergey RUSSIA
6 FOUCO Jérôme FRANCE
7 CODON Roberto SPAIN
8 DEFER Nico BELGIUM
9 GUILBERT Olivier FRANCE
10 RONDIN Stéphane FRANCE
11 SRECKI Richard FRANCE
12 HUSTIG Karsten GERMANY
13 YURIY Mazur UKRAINE
14 BOYKOV Vladyslav UKRAINE
15 FERRO Cosimo ITALY
16 KUROCHKIN Andrey RUSSIA
17 FALTER Oliver GERMANY
18 ROTA Carlo ITALY
19 GUY Hubert FRANCE
19 JARSETZ Jens GERMANY
21 FÁBER Marcel CZECH REPUBLIC
22 FOUILLARD Thierry FRANCE
23 SOMERS Jan NETHERLANDS
24 HÉLAN-CHAPEL Olivier FRANCE
25 ALIPPI Alessandro ITALY
26 DESFONDS Yves FRANCE
27 LARSSON Rickard SWEDEN
28 PEYRET-LACOMBE Emmanuel FRANCE
29 SJÖDAHL Fredrik SWEDEN
30 BACHMANN Michael GERMANY
31 GUY Michel FRANCE
32 GILLERON Eric FRANCE
33 POP Adrian ROMANIA
34 GÄRTNER Andreas GERMANY
35 CONRAD Christophe FRANCE
36 ZIELINSKI Dariusz POLAND
37 NAVARRE Jérôme FRANCE
38 NEVERDINOV Renat RUSSIA
39 PIRANI Claudio ITALY
40 CARACCIOLO Stefano ITALY
41 BILANI Nady BELGIUM
42 TRIPUKS Nikolajs LATVIA
43 CHIKIN Vladimir RUSSIA
44 MACDONALD Leslie GREAT BRITAIN
45 NEVEU Pascal FRANCE
46 AUBRET Christophe FRANCE
47 BELOUSOV Yevgeniy RUSSIA
48 LOURDELLE Dominique FRANCE
49 HENNEQUIN Jean-Denis FRANCE
50 ATANASSOW Aleksander POLAND
51 SMEYERS Éric FRANCE
52 SALLAY Attila HUNGARY
53 DREUX Serge FRANCE
54 BURTIN Philippe FRANCE
55 CHAUVAT Patrick FRANCE
56 KUNFALVY Ákos HUNGARY
57 GUENIN Antoine FRANCE
58 COLDEFY David FRANCE
59 FARGEOT Jean Philippe FRANCE
60 SEVIN Franck FRANCE
61 BALIVET Christophe SWITZERLAND
62 DA SILVA David FRANCE
63 SOUCHOIS Eddie FRANCE
64 EZAMA Eduardo SPAIN
65 KIRSCHEN Uwe GERMANY
66 CALDERON Alvaro SPAIN
67 FENOGLIO Marco ITALY
68 CHAUFFAILLE Arnaud FRANCE
69 SZAKMÁRY Sándor HUNGARY
70 BAGARD Olivier FRANCE
71 GUILLUY Eric FRANCE
72 GAUDILLOT Georges FRANCE
73 NOEL Christophe FRANCE
74 VINCENZI Gabriele ITALY
75 NOIRON Hervé FRANCE
76 VENENDY Carl FRANCE
77 DUDETSKY Edward GREAT BRITAIN
78 URIOT Stephan FRANCE
79 SUTER Frédéric FRANCE
80 BAERISWIL Christian SWITZERLAND
81 NAVARRO Joaquin SPAIN
82 HOUDEBERT Franck FRANCE
83 LÁTAL Martin CZECH REPUBLIC
84 JOUVE Stephane FRANCE
85 LE LOUÉDEC Frédéric FRANCE
86 DAVIS Mose FRANCE
87 CAPELLINI Fabrizio ITALY
88 VAN DEN BERG Paul NETHERLANDS
89 KOVACS Laszlo GERMANY
90 BORSODI András NORWAY
91 DUFAILLY Pascal FRANCE
92 VLADIK Radim CZECH REPUBLIC
93 EDMAN Johan SWEDEN
94 STOUTLAND Geir NORWAY
95 SLYNKO Volodymyr UKRAINE
95 WAFFELAERT Antonio BELGIUM
97 ZIEBELL Olaf GERMANY
98 COURTIER Stephane FRANCE
99 TURA Bruno FRANCE
100 EGGERMONT Markus BELGIUM
101 WACQUEZ François FRANCE
102 KOSTRZEWA Ireneusz POLAND
103 LANGLET Thierry FRANCE
104 BALZANO Lionel FRANCE
105 SHARAFIEV Boris RUSSIA
106 CAPARROS Agustin SPAIN
107 CALLEJA Fernando SPAIN
108 BERNELIN Bruno FRANCE
109 DI LORETO Marco ITALY
110 BOUTIN Thierry FRANCE
111 PRZYLIPKO Bartlomiej ITALY
112 RUSCH Harald GERMANY
113 PEARCE Timothy GREAT BRITAIN
114 FALCK-YTTER Jan NORWAY
115 GUILLAUD Frederic FRANCE
116 IANNUZZI Cesare ITALY
117 PULEGA Roberto ITALY
118 RAJ Jeremy GREAT BRITAIN
119 FONTANILLAS Fredreric FRANCE
120 MROWICKI Vincent FRANCE
121 UNGUREANU Cristian ROMANIA
122 RUSSO Eugenio Attilio ITALY
123 DECSEI Paul ROMANIA
124 NEGRO Luca ITALY
125 VALKOVIC Martin CZECH REPUBLIC
126 LALLEMENT Bruno FRANCE
127 WILMOTT Paul GREAT BRITAIN
128 MARGUERIE Jean Francois FRANCE
129 ZIEGLER Udo GERMANY
130 LEADA Rolando SPAIN
131 KYRYCHENKO Ievgen UKRAINE
132 FRANCHI Fabio ITALY
133 BAUWELINCK Johan BELGIUM
134 ZVINCU Viorel ROMANIA
135 TREFFERS Edwin NETHERLANDS
136 GREGORY Paul GREAT BRITAIN
137 MISCHLER Didier FRANCE
138 PINK Simon GREAT BRITAIN
138 TORTEROTOT Jean Philippe FRANCE
140 VILLIGER Olivier SWITZERLAND
141 GARNIER Michel FRANCE
142 LEONCINI BARTOLI Luigi ITALY
143 JÍLEK Jaroslav CZECH REPUBLIC
144 ZICARI Alberto ITALY
145 DUPUIS Olivier FRANCE
146 HESSMANN Gereon GERMANY
147 TUFEU Thierry FRANCE
148 LE GOFF Philippe FRANCE
149 ZAMFIR Marius ROMANIA
150 BOURRUT LACOUTURE Pascal FRANCE
151 SCHÜLER Thomas SWITZERLAND
152 GOUBIN Patrick FRANCE
153 PACOUD Philippe FRANCE
154 GUNKO Iurii UKRAINE
155 DERAMOUDT Jean-Pierre BELGIUM
156 FABRICHNOV Sergey RUSSIA
157 BEAUBE Christophe FRANCE
158 GOGNY Thomas FRANCE
159 CHAUDRON Alain FRANCE
159 DEMIANENKO Vladislav UKRAINE
161 MANGIAROTTI Alberto ITALY
162 DESHAYES Franck FRANCE
163 BENETTI Luca ITALY
164 BROCVIELLE Pierre FRANCE
165 BORRIONE Marco ITALY
166 DAVYDOV Igor RUSSIA
167 GEERAEDTS Leo NETHERLANDS
168 MAMAN Thierry FRANCE
169 MESNIL Hervé FRANCE
170 HRUDKA Bohumil CZECH REPUBLIC
171 SPATENKA Petr CZECH REPUBLIC
172 AIRPACH Fabrice FRANCE
173 ALEXANDRZAK Herve FRANCE
173 BAIBAKOV Andrey ESTONIA
175 ÅSTRÖM Lennart SWEDEN
176 VELLA Christophe BELGIUM
177 WEIL Pierre-Andre FRANCE
178 KALNINS Normunds LATVIA
179 BAILLACHE Paul GREAT BRITAIN
180 GANGI Cesare Antonio ITALY
181 RODARY Emmanuel FRANCE
182 GERMANO Carlo ITALY
183 JAMES Peter GREAT BRITAIN
184 HARALSON Michael FINLAND
185 SCHLUNKE Stephane SWITZERLAND
186 PETITJEAN Stéphane FRANCE
187 SORIN Robu ITALY
188 BORISOV Alexandr RUSSIA
189 GAUTHEY Michel FRANCE
190 MEREU Bruno ITALY
191 MORRIS Jamie GREAT BRITAIN
192 WINGERTER Yvan FRANCE
193 MOREDDU Claude FRANCE
194 LEGRAND Dominique FRANCE
195 CARDOZE Etienne FRANCE
196 HENRY Franck FRANCE
197 ZUIKOV Viktor ESTONIA
198 DRAKE Paul GREAT BRITAIN
199 GALICHET Gilles FRANCE
200 FERRAND David FRANCE
201 ROSALES Carlos SPAIN
202 BILHAUT Thierry FRANCE
203 DE GROOT Bert NETHERLANDS
204 MEUSNIER Thierry FRANCE
205 COTTET-EMARD Christophe FRANCE
206 BLOCH Gilles FRANCE
207 BORGIOLI Giampaolo ITALY
208 BESCANSA Santiago SPAIN
208 BOUQUET Bernard FRANCE
210 MURRU Efisio ITALY
211 BEAUMONT Philippe FRANCE
212 VEREECKE Didier BELGIUM
213 KULYK Mykola UKRAINE
214 NICOLE Hervé FRANCE
215 COMBE Olivier FRANCE
215 LANARI Ildo ITALY
217 BELL Colin GREAT BRITAIN
218 CALLANAN Denis IRELAND
219 FALEYEUX Joël FRANCE
220 DESLANDES Pascal FRANCE
220 HEIJDT Marc NETHERLANDS
222 MILISCI Riccardo ITALY
222 VAN DE WERFF Roger NETHERLANDS
224 CHAIGNE Alain FRANCE
225 MAZZONI Marco Ettore ITALY


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 10722 kertaa 6.6.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 89 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 298 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 730 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1223 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1234 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1252 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1442 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1209 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 1886 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 1903 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2097 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2388 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2368 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3181 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 2966 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 2996 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 2969 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3145 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2760 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 2965 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76189 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30467 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25752 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24405 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23153 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23014 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22671 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22464 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 21991 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21757 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21546 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 20913 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20553 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20477 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 19868 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19743 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19474 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19144 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19059 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 18977 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25752 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22671 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23153 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19144 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 20913 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20553 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18048 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19474 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 18977 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19059 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18398 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23014 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18369 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18237 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18532 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17307 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17549 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18739 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17625 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19743 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17462 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16572 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18367 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17130 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21546 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16628 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16615 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21757 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16550 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16816 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 21991 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30467 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16472 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 17864 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18398 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 15300 kertaa)
( 5.11.2010) Ero 64:n joukkoon jäi pieneksi Pauluksen MM-otteluissa - 2 kommenttia (katsottu 14886 kertaa)
( 22.6.2014) Liiton florettileiri siirtyy Ouluun - 2 kommenttia (katsottu 14045 kertaa)
( 7.2.2016) Oululaiset Pariisissa - 2 kommenttia (katsottu 9556 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 15517 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram