Vauhdikas viikonloppu ulkomaankisoissa

juniorit kalpa, SAF Pokalen

Julkaistu: Sunnuntai, 23.1.2011


Suomalaismiekkailijoilla oli vauhdikas viikonloppu ulkomailla. Suomalaisia oli kilpailemassa niin Tukholman SAF Pokalen -satelliittimaailmancupin osakilpailussa, Baselin poikien juniorimaailmancupissa kuin Mödlingin tyttöjen juniorimaailmancupissakin.

Parhaimmista tuloksista vastasivat Niko Vuorinen (HFM) SAF Pokalenissa sekä Verneri Vesterinen (EM) Baselissa: molemmat selviytyivät kilpailuissaan kahdeksan parhaan joukkoon.

Niko veti kilpailunsa alun täysin putkeen: hyvin menneiden alkuerien jälkeen Niko oli sijoitettu ykköseksi, eivätkä uloslyöntiottelutkaan aiheuttaneet suurempia ongelmia, ennen kuin kilpailun lopulta voittanut Romanian Adrian Pop asettui vastaan puolivälierässä. Niko joutui tunnustamaan vastustajansa paremmaksi luvuin 11 - 15 ja jäi lopputuloksissa viidenneksi.

Tulokset:

Rank Pts Name Nationality Birth Licence
1 4 POP I. Adrian ROU 13.02.68 13021968002
2 3 GOMEZ Andres SWE 25.10.67 25101967001
3 2 THOMAS Gareth GBR 19.09.90 19091990003
3 2 VON PLATEN Philip SWE 02.01.88 02011988002
5 1 VUORINEN Niko FIN 08.06.89 08061989003
6 1 TORKILDSEN Sturla NOR 18.07.81 18071981001
7 1 KASE Robin SWE 10.03.92 10031992001
8 1 FRISELL Carl SWE 12.11.82 12111982001

9 0 SAMUELSSON Anton SWE 17.12.90 17121990000
10 0 FENWICK Andrew IRL 14.02.87 14021987000
11 0 GUSTAVSSON Christian SWE 24.05.86 24051986004
12 0 LOMBACH Wilhelm SWE 06.03.90 06031990000
13 0 HILLESTAD Ludvig NOR 19.08.88 19081988000
14 0 INGERDAL Mats SWE 31.10.64 31101964000
15 0 BABBI Vitas ITA 18.11.86 18111986003
16 0 TARKOVSKIJ HEMMI Alexandr NOR 04.09.86 04091986002

17 0 PRIINITS Sten EST 10.11.87 10111987000
18 0 KIRSCHEN Uwe GER 08.05.67 08051967000
19 0 KNEIST Toni GER 26.06.84 26061984002
20 0 BERG NIEMELA Anton SWE 23.09.92 23091992003
21 0 FORSSE Tor SWE 25.04.72 25041972000
22 0 KRAMARICS Zoltan Michael NOR 13.03.86 13031986001
23 0 HAGLUND Daniel SWE 26.04.94 26041994006
24 0 LINDQUIST Peter SWE 22.03.82 22031982001
25 0 LARSSON Richard SWE 25.01.67 25011967000
26 0 ALSTON Vincent SWE 07.09.89 07091989002
27 0 LINDBLAD Lars SWE 09.09.73 09091973000
28 0 AUSTEN Ross AUS 17.03.78 17031978000
29 0 CIPAR Stefan SVK 12.07.88 12071988003
30 0 ENSTROM Filip SWE 05.04.92 05041992001
31 0 LARSSON Adam SWE 12.12.77 12121977000
32 0 FROM Victor SWE 29.12.87 29121987002

33 0 TANG Oskar SWE 24.02.93 24021993003
34 0 EGERTZ-SKAANES Oskar SWE 05.10.92 05101992001
34 0 ROSEN Robert SWE 10.07.78 10071978000
36 0 JOHNSSON Fredrik SWE 24.01.92 24011992002
37 0 JARL Henrik SWE 10.10.92 10101992002
38 0 LYDH Peter SWE 19.05.65 19051965000
39 0 FIRTH Jamie GBR 19.05.90 19051990002
40 0 TIVENIUS Jan SWE 08.04.61 08041961000
41 0 JOHANSSON Viktor SWE 11.03.91 11031991001
42 0 DE JONG SKIERUS Johan SWE 25.05.89 25051989002
43 0 VERDONK Mats SWE 18.01.59 18011959001
44 0 SALM Juri EST 04.04.84 04041984002
45 0 DANIELSON Martin SWE 28.12.68 28121968000
46 0 BERG Jorgen SWE 30.09.65 30091965000
47 0 AAGENAES Haakon NOR 22.03.95 22031995000
48 0 MILONE Roberto POL 11.02.88 11021988002
49 0 SKICKO Ian GBR 08.08.90 08081990003
50 0 WEBSTER Daniel GBR 19.04.77 19041977004
51 0 CARPELAN Henrik SWE 14.04.82 14041982002
52 0 KOROLEV Sergey RUS 15.09.76 15091976001
53 0 CHAMBERS Benedict IRL 07.10.67 07101967000
54 0 LAWS Stuart GBR 25.04.72 25041972003
55 0 MARELIUS Fredrick SWE 11.02.64 11021964001
56 0 MELLANEN Rasmus FIN 04.03.93 04031993000
57 0 EDMAN Johan SWE 02.10.65 02101965002
58 0 LEHTONEN Matias FIN 15.07.81 15071981001
59 0 LINDE Johan SWE 15.02.93 15021993000
60 0 WOLD Marius NOR 02.07.94 02071994000
61 0 LINDGREN Carl SWE 15.05.86 15051986003
62 0 VOIGT Mattias SWE 09.06.68 09061968001
63 0 VASILYEV Igor RUS 02.09.64 02091964000
64 0 BLACKMAN Samuel AUS 14.04.87 14041987003
65 0 EGEBERG Fredrik SWE 12.07.76 12071976000
66 0 PATKOS Stefan SWE 09.10.79 09101979002
67 0 SANDGREN Erik SWE 22.01.79 22011979000
68 0 GARCIA VILANOVA Andreu ESP 16.06.88 16061988007
69 0 HJORVARD Lukas SWE 10.08.95 10081995002
69 0 ANDERSSON Mans SWE 27.09.95 27091995001
71 0 THULLBERG Tor Axel SWE 17.05.94 17051994001
72 0 JANSSON Alvar SWE 01.11.81 01111981002


Naisten kilpailuun osallistui peräti seitsemän suomalaista. Heistä Hilla Hämäläinen ja Suvi Lehtonen lähtivät uloslyöntiotteluihin hyvistä asetelmista (Hilla 8., Suvi 13.), mutta molemmat joutuivat taipumaan 32:n parhaan kierroksella vastustajilleen.

Tulokset:

1 4 SAMUELSSON Emma SWE 17.10.88 17101988000
2 3 KUUSK Kristina EST 16.11.85 16111985000
3 2 LARSSON Maria SWE 20.06.86 20061986002
3 2 BARVESTAD Kinka SWE 18.03.86 18031986001
5 1 EMBRICH Irina EST 12.07.80 12071980003
6 1 PAJU Nelli EST 24.07.90 24071990002
7 1 HAARLEM Sophie SWE 15.11.73 15111973000
8 1 BARANIKOVA Dagmar SVK 02.05.89 02051989000

9 0 ALEKSEJEVA Olga EST 12.03.82 12031982002
10 0 FAUTSCH Lis LUX 03.02.87 03021987000
11 0 BELJAJEVA Julia EST 21.07.92 21071992000
12 0 COHEN Mary GBR 08.10.86 08101986000
13 0 KLAFSTAD Pia NOR 07.05.90 07051990000
14 0 OSLAND Teresa NOR 28.03.78 28031978001
15 0 ZUIKOVA Julia EST 06.08.89 06081989000

16 0 KIRSCHEN Julia GER 16.12.88 16121988000
17 0 HAMALAINEN Hilla FIN 08.12.77 08121977000
18 0 WESTMAN Nina SWE 23.02.89 23021989000
19 0 LEHTONEN Suvi FIN 09.06.83 09061983002
20 0 STEPHAN Susanne GER 22.08.86 22081986000
21 0 BEADSWORTH Joanna GBR 01.06.79 01061979000
22 0 LAWRENCE Corinna GBR 25.06.90 25061990000
23 0 CROOK Jayne GBR 10.07.84 10071984002
24 0 ASTROM Nina SWE 01.01.92 01011992005
25 0 ALBINI Elisa GBR 03.01.90 03011990001
26 0 BROCKMANN Beatrice GER 12.06.90 12061990000
26 0 HIGHTON Elizabeth GBR 13.12.90 13121990001
28 0 GARS Sanne SWE 03.07.89 03071989000
29 0 PETTERSSON Tove SWE 18.03.92 18031992001
30 0 BAECKLUND Margareta SWE 05.06.91 05061991000
31 0 LAWRENCE Hannah Elizabeth GBR 05.01.89 05011989002
32 0 MORVIK Anne Marit NOR 01.09.90 01091990001

33 0 KAISALO Noora FIN 11.04.86 11041986004
34 0 KARLSSON Jeanette SWE 29.07.92 29071992000
35 0 LUMME Terhi FIN 23.08.85 23081985002
36 0 HALLS Joanna AUS 20.10.73 20101973000
37 0 SAAR Hanna SWE 16.06.79 16061979000
38 0 ROBERTSSON Hillevi SWE 19.10.88 19101988005
39 0 LAWRENCE Anneka GBR 11.04.85 11041985000
40 0 NORBERG Agnes SWE 04.06.93 04061993001
40 0 RUNOLD Vendela SWE 12.11.93 12111993000
42 0 MATTHEWS Abbi GBR 15.12.89 15121989000
43 0 ANDREEVA Larisa KGZ 08.11.88 08111988006
44 0 PENTTINEN Anna-Riikka FIN 24.01.90 24011990003
44 0 BOTTOMS Lindsay GBR 12.07.80 12071980004
46 0 OSTMAN Cecilia SWE 28.10.92 28101992005
47 0 WIIK Erica SWE 15.06.94 15061994003
48 0 WENNE Emma SWE 25.11.93 25111993000
49 0 AKERSTROM Sara SWE 05.01.76 05011976000
50 0 VESTERGARD Jannica SWE 14.04.87 14041987006
51 0 HANSSON Ulrika SWE 03.07.70 03071970000
52 0 PAYNE Libby GBR 21.03.82 21031982000
53 0 LUOMI Nathalie FIN 22.11.90 22111990002
54 0 LEHTONEN Ritva-Leena FIN 29.07.55 29071955000
55 0 SODERBERG Karin SWE 09.09.93 09091993000


Baselin junioripoikien MC-kilpailussa kilpailun alku ei antanut odottaa mitenkään erityistä tulosta. Parhaimpana suomalaisista Verneri Vesterinen voitti neljä kuudesta alkueräottelustaan ja lähti uloslyönteihin sijalta 46. Seuraavana ollut Pontus Huttunen puolestaan voitti kolme ottelua, ja sijoitus oli 80. Viimeisenä oli Gunnar Gräsbeck, joka voitti 2 ottelua ja pääsi juuri jatkoon sijalta 104.

Suomalaisten iloksi 128:n kierrokselta kuitenkin pääsi jatkoon kaksi kolmesta: Vesterinen voitti trilleriottelussa Espanjan Adrian Arnanzin 15 - 14 ja Gräsbeck Saksan Simon Mangoldin selvästi 15 - 10. Huttunen karsiutui jatkosta erittäin selvin numeroin 6 - 15 Puolan Seweryn Brzozowskia vastaan. 64:n kierroksella Gunnarin onni kääntyi ja tappio tuli selvästi 8 - 15 Espanjan Guillermo Sanchez Rodriguezia vastaan. Verneri sen sijaan otti toisen 15 - 14-trillerivoiton Saksan Moritz-Arnim Weitbrechtista.

Tämän jälkeen meno ei ollut ihan yhtä jännittävää, mutta sitäkin hienompaa suomalaiskatsojalle: Yhdysvaltain Alen Hadzic kaatui luvuin 15 -13 ja kuudentoista kierroksella Venäjän Liu Chzhan-Shan luvuin 15 - 10. Mitalipaikka jäi kuitenkin saamatta, kun Ranskan Erwan Fonson kukisti espoolaisen luvuin 15 - 10. Kahdeksas sija vasta juniori-ikäluokkaan siirtyneelle Vesteriselle on kuitenkin erinomainen tulos juniorien MC-kilpailussa.

Liiton tiedotteessa Vesterinen kommentoi kilpailuaan seuraavasti: Koko päivän oli todella hyvä tunne miekkailussa. Vaikein ottelu oli heti uloslyöntiotteluiden alussa kun taistelin voittoon 13-14 tappiotilanteesta Espanjan Adrian Arnanzia vastaan. Kaikki ottelut olivat tiukkoja päivän edetessä, ehkä helpoimman voiton otin 16-cupissa Venäjän Liu Chzhan-Shania vastaan, jonka voitin yllättävästi 15-10.

Juniorien MM-joukkue valitaan kahden viikon kuluttua käytävän Göteborgin MC-kisan jälkeen, ja Vesterisen kova sijoitus tiukentaa kamppailua kisapaikoista entisestään - Suomella on paljon hyväntasoisia ehdokkaita, joten valinta tulee menemään tiukille.

Mödlingin tyttöjen MC-kilpailussa suomalaisten tulokset eivät olleet aivan yhtä hyviä: Catharina Kock eteni ainoana 32:n kierrokselle, mutta karsiutui siellä, kun Sveitsin Scout Bosshard upotti suomalaisen jatkohaaveet luvuin 15 - 11.

Tulokset:

1 32 GUDKOVA Tatiana RUS 11.01.93 11011993000
2 26 BEKEFI Edina HUN 01.04.91 01041991001
3 20 BIENFAIT Maude FRA 12.10.92 12101992007
3 20 GUCHMAZOVA Maya RUS 27.11.91 27111991003
5 14 REMBI Lauren FRA 09.03.92 09031992000
6 14 ZAGALA Jagoda POL 27.06.94 27061994000
7 14 KAPITANOVA Ksenia RUS 15.01.93 15011993006
8 14 MORAWIETZ Julia GER 22.11.93 22111993000

9 8 VERES Greta ROU 23.09.94 23091994000
10 8 HOLMES Katharine USA 15.07.93 15071993001
11 8 BLACH Blanka POL 09.03.91 09031991000
12 8 KHRAPINA Violetta RUS 18.03.94 18031994003
13 8 JACOB Louise FRA 23.07.93 23071993001
14 8 O'NEILL-LYUBLINSKY Jessica USA 25.06.94 25061994000
15 8 KACA Justyna POL 27.08.93 27081993004
16 8 BOSSHARD Scout SUI 23.03.93 23031993000

17 4 STAEHLI Laura SUI 31.12.91 31121991000
18 4 VAN BRUMMEN Anna USA 14.08.94 14081994000
19 4 SAFFORD Hannah USA 19.06.91 19061991001
20 4 SUHRBIER Stephanie GER 14.09.92 14091992002
21 4 NGOM Helene FRA 24.07.93 24071993005
22 4 SZABO Laura HUN 27.09.93 27091993002
23 4 KOCK Catharina FIN 26.06.91 26061991000
24 4 BOHUS Reka HUN 26.01.95 26011995000
25 4 POSOVSZKY Timea HUN 01.10.94 01101994000
26 4 BAKHAREVA Yulia RUS 07.04.94 07041994002
27 4 TSVETKOVA Daria RUS 18.06.93 18061993003
28 4 LEHIS Katrina EST 19.12.94 19121994000
29 4 KHRAPINA Daniela RUS 18.03.94 18031994004
30 4 WERNER Ines GER 16.09.92 16091992000
31 4 LUSHINA Valentina RUS 30.01.92 30011992000
32 4 JEZA Eva SLO 24.07.91 24071991004

33 2 MIZERA Olga POL 18.03.91 18031991004
34 2 TATARAN Amalia ROU 15.07.94 15071994000
35 2 CANDASSAMY Marie Florence FRA 26.02.91 26021991002
36 2 BUDAI Dorina HUN 04.11.92 04111992000
37 2 CENTENERA Macarena ESP 24.04.94 24041994000
38 2 KLINGELBERGER Fleur GER 05.06.91 05061991004
39 2 SWATOWSKA Martyna POL 08.07.94 08071994000
40 2 OKADA Maki JPN 28.03.91 28031991004
41 2 BALINT Anna FIN 07.06.92 07061992000
42 2 MAGDICH Alexandra RUS 05.05.92 05051992004
43 2 MYKA Marta POL 22.06.92 22061992007
44 2 MALLO Auriane FRA 11.10.93 11101993000
45 2 HOCHSTRASSER Anina SUI 21.08.92 21081992001
46 2 HOPPE Malinka CAN 28.07.93 28071993000
47 2 EHLER Olga GER 15.03.94 15031994000
48 2 GUILLUY Fanny FRA 09.09.93 09091993003
49 2 VARNAI Vivien HUN 12.02.94 12021994002
50 2 OHASHI Rie JPN 17.01.91 17011991003
51 2 VANHULLE Fanny BEL 11.10.93 11101993001
52 2 SOLOVIEVA Veronika RUS 12.08.91 12081991003
53 2 GEROUDET Justine SUI 26.07.92 26071992002
54 2 BRUNNER Pauline SUI 03.12.94 03121994000
55 2 NEVEU Grace USA 08.01.92 08011992000
56 2 DE LA MOTA Lara ESP 15.06.91 15061991004
57 2 SIMEAO Amanda BRA 02.06.94 02061994000
58 2 HUGAS-MALLORQUI Maria GER 06.12.91 06121991001
59 2 BALINT Ester FIN 11.06.94 11061994001
60 2 GABASOVA Eva SVK 08.04.94 08041994001
61 2 KOLBE Joanna CAN 24.08.91 24081991000
62 2 PAWLOWSKA Magdalena POL 11.02.94 11021994001
63 2 GALAP Jennifer FRA 11.04.91 11041991000
64 2 HOCHREITER Bettina AUT 18.04.91 18041991000

65 0 FERNANDEZ PEREZ Paula ESP 11.09.91 11091991002
66 0 BORDERIOU Alix FRA 06.03.93 06031993005
67 0 BARNA Isabella USA 11.10.93 11101993002
67 0 KOLUCKA Jozefina POL 27.03.93 27031993007
69 0 PLACHTA Florine GER 29.04.94 29041994001
70 0 PETERSON Emma USA 19.06.93 19061993000
71 0 KOSZTYU Andrea SVK 26.01.93 26011993000
72 0 STEPPER Evelyn ROU 13.04.94 13041994004
73 0 SIKLOSI Eniko HUN 30.09.95 30091995002
73 0 SEVERSON Ashley USA 08.05.93 08051993001
75 0 KERN Clara SUI 16.05.93 16051993000
76 0 SUKHOVA Olga RUS 12.11.92 12111992003
77 0 VAN LOON Nina USA 25.05.94 25051994000
78 0 MROCHEM Karolina POL 21.01.95 21011995001
79 0 ABATI Pauline FRA 10.10.92 10101992004
80 0 PAUCHARD Marie-Laure SUI 27.12.92 27121992000
81 0 STRUG Kamila POL 17.06.94 17061994000
82 0 MARTIN Altea ESP 12.01.94 12011994000
83 0 EHLER Alexandra GER 07.04.95 07041995002
84 0 DOSTERT Sina GER 19.04.91 19041991000
85 0 PYTKA Kamila POL 12.06.94 12061994001
86 0 STAEHLI Martina SUI 12.10.93 12101993001
86 0 HILL Su-Mita AUS 06.07.91 06071991000
88 0 GRINDAT Ramona SUI 01.05.92 01051992003
89 0 IMHOF Lara SUI 12.08.91 12081991001
90 0 ILIJASEV Roberta CRO 30.07.91 30071991001
91 0 FERNANDEZ Clementine FRA 10.01.91 10011991001
92 0 RUDOLF Szonja HUN 22.01.94 22011994001
93 0 CATICHE Lisa GER 27.10.91 27101991001
94 0 YAMANE Tsukasa JPN 29.03.94 29031994002
95 0 KOCK Michaela FIN 17.12.92 17121992000
96 0 HOFMANOVA Michaela CZE 15.06.93 15061993003
97 0 DEMERS Andreanne CAN 22.05.91 22051991000
98 0 THIERRY Susanne AUT 28.03.95 28031995000
99 0 KUDRIASHOVA Alexandra RUS 05.10.93 05101993001
100 0 ISCHER Amandine SUI 11.10.94 11101994000
101 0 HUNCAROVA Katarina SVK 22.07.95 22071995000
102 0 CABANE Celia FRA 17.12.92 17121992002
103 0 IMAI Moe JPN 02.03.94 02031994001
104 0 MYSKOVA Petra CZE 14.06.91 14061991001
105 0 PETERSON May USA 06.07.95 06071995000
106 0 SUCHA Pavlina CZE 23.11.94 23111994000
107 0 PEREZ CAMARA Flavia ESP 09.04.96 09041996000
108 0 GARCIA DE ANDRES Maria Sheila ESP 04.05.93 04051993002
109 0 HUPTAS Jacqueline GER 04.06.92 04061992002
110 0 SAITO Tomoko JPN 17.09.93 17091993004
111 0 DUFF Jana SUI 09.08.93 09081993000
112 0 ONDRACKOVA Natalie CZE 06.05.94 06051994005
113 0 KINOSHITA Ten JPN 16.03.93 16031993000
114 0 CHLEBIEJ Katarzyna POL 25.06.91 25061991000
115 0 HASLHOFER Caroline AUT 28.05.92 28051992000
116 0 HOETZMANNSEDER Julia AUT 21.09.91 21091991000
117 0 MIYATA Haruka JPN 28.11.91 28111991001
118 0 YAMAMOTO Chie JPN 18.06.96 18061996000
119 0 SZABO Nikola CZE 14.11.93 14111993002
120 0 DANIELOVA Kristyna CZE 16.08.94 16081994001
121 0 UEDA Kaho JPN 27.08.96 27081996000
122 0 KORES Gaja SLO 04.02.92 04021992002
123 0 SZIKLAVARI Franciska HUN 21.03.91 21031991001
124 0 WEISER Manuela AUT 12.03.94 12031994001
125 0 WAKONIG Katharina AUT 18.06.93 18061993000
126 0 GOEHNER Jana-Charlotte GER 12.07.91 12071991001
127 0 IKEDA Satsuki JPN 16.05.94 16051994000
127 0 WADA Hanako JPN 02.08.93 02081993001
129 0 HAYASHI Mao JPN 23.06.91 23061991000
130 0 FODOR Kitty HUN 04.11.92 04111992003
131 0 SCHMIDL Paula AUT 02.06.96 02061996000
132 0 KADER AGHOVA Magdalena CZE 06.06.95 06061995000
133 0 EDWARDS Aleina USA 24.08.94 24081994002
134 0 HOLER Rica AUT 10.10.91 10101991003

Kaiken kaikkiaan viikonloppuna nähtiin suomalaisia useilla kansainvälisillä areenoilla, ja tuloksetkin ovat varsin hienoja.


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 6897 kertaa 23.1.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi
Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi
Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta
Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 6.1.) Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi (katsottu 97 kertaa)
( 5.1.) Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi (katsottu 184 kertaa)
(30.11.) Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta (katsottu 313 kertaa)
( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 585 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 1039 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 1362 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1868 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1878 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1937 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 2111 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1859 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2541 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2584 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2750 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 3139 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 3129 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3877 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3705 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3822 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3740 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 77080 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 31330 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 26802 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 25720 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 24330 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 24042 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 23589 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 23457 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22947 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 22656 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 22455 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21879 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 21369 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 21332 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20830 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 20662 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 20247 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 20006 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19883 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19866 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 26802 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 23589 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 24330 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 20006 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21879 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 21369 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18875 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 20247 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19866 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19883 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 19218 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 24042 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 19220 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 19087 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 19413 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 18107 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 18342 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 19671 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 18416 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 20662 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 18314 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 17317 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 19184 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17999 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 22455 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 17400 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 17396 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 22656 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 17315 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 17618 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22947 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 31330 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 17267 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18669 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 19538 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 16137 kertaa)
( 5.11.2010) Ero 64:n joukkoon jäi pieneksi Pauluksen MM-otteluissa - 2 kommenttia (katsottu 15771 kertaa)
( 22.6.2014) Liiton florettileiri siirtyy Ouluun - 2 kommenttia (katsottu 14920 kertaa)
( 7.2.2016) Oululaiset Pariisissa - 2 kommenttia (katsottu 10356 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 16363 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syyskokous 2019
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram