Suomalaiset kovassa kunnossa PM-kisoissa

kalpa juniorit kadetit PM 2010

Julkaistu: Perjantai, 1.10.2010


Erityisesti suomalaiset juniorikalpamiekkailijat ovat olleet viime aikoina hillittömän kovassa vedossa. Oslossa järjestetyissä juniorien kalvan PM-kilpailuissa suomalaiset keräsivät roppakaupalla erinomaisia tuloksia.

Alle 20-vuotiaiden poikien sarjassa Alexander Lahtinen korjasi potin voittamalla mestaruuden.

1. LAHTINEN Alexander FIN
2. JØRGENSEN Patrick DAN HF
3. VALIULIN Dmitri EST TK
3. VON DER OSTEN Fredrik DAN HF
5. LEHIS Margo EST EN GARDE
6. HERBERN Stian NOR BYF
7. JOHNSSON Fredrik SWE DIF
8. CRUZ Roberto SWE MF19

9. TURNAU Peeter EST EN GARDE
10. WILLEMO Jakob SWE GOFK
11. SEEVE Teemu FIN
12. DORDEVIC Denis SWE ARA
13. DOWNES Adam SWE GFK
14. ROBL Troels DAN HF
15. GRIGORJEV Aleksandr EST TK
16. WARG Jonathan SWE GOFK

17. JÖNSSON Andreas SWE GFK
18. LANNO Georg-Marten EST TM
19. HAGLUND Daniel SWE KFK
20. EGERTS-SKAANES Lukas SWE A6
21. ROSLANDER Kasper FIN
22. LYDH Alexander SWE KF99
23. SUURONEN Marcus FIN
24. GRÄSBECK Gunnar FIN

25. WIEGELL Mathias DAN HF
26. LINDE Johan SWE KFK
27. ALLIKSAAR Renee EST TM
28. LÖNNBERG Ivar FIN EM
29. MUTSENIK Stanislav EST TK
30. JARL Henrik SWE UF
31. FABRICIUS-RAHBEK Ditlev DAN
32. WAHLGREN Rasmus SWE GOFK

33. TÄNG Oskar SWE GFK
34. VESTERINEN Verneri FIN
35. EGELUND Alexander DAN HF
36. MELLANEN Rasmus FIN
37. GAARDSTED Viktor DAN HF
38. EGERTZ-SKAANES Oskar SWE A6
39. KARLSEN Knut Martin NOR BF
40. ÖSTERDAHL Andreas SWE GOFK
41. JAHIMOVICS Andris LAT
41. WOLD Marius NOR NJF
43. KOLEHMAINEN Hannes FIN
44. CORNIJS Pavels LAT
45. AAGENÆS Haakon NOR NJF
46. KIRJONEN Santeri FIN
47. EDIN Joakim NOR BYF
48. BIRK Madis EST EN GARDE
49. JAUERNIK Christian DAN HF
50. EKLUND Edvin SWE MF19
51. HUTTUNEN Pontus FIN
52. TÄNG Arvid SWE GFK
53. UTNE Bendik NOR BF
54. BERGH Casper NOR BF
55. AIDO Henrik EST
56. FODGE Oskar FIN
57. VONEN Sindre NOR BF
58. LAPPALAINEN Pauli FIN
59. BARNA Roman EST
60. STANEVITS Aleksander EST
61. MED Johan Andreas NOR NJF
62. ANTTILA Karri FIN
63. HELLAND Theodor NOR BF
64. ANDERSSON Måns SWE FFF

65. ERIKSEN Kaj Håkon NOR NJF
66. TRUMMAL Tarmo EST EN GARDE
67. KATKJÆR Nikolaj DAN
68. BENGTSSON Christian NOR NJF
69. HONKANEN Aleksis FIN
70. WERRING Cornelius NOR NJF
71. LOHIKOSKI Aaro FIN
72. KAAKINEN Kimmo FIN

73. KORHONEN Aapo FIN

74. FLÅTEN Adam NOR NJF
75. SIMON Rafael NOR BYF
76. LAINE Benjamin FIN
77. BAKKELID Christopher NOR NJF


Alle 20-vuotiaiden tyttöjen sarjassa kovatasoiset virolaiset ja ruotsalaiset veivät mitalit, mutta Ester Bálint oli kuudes ja Michaela Kock isosiskostaan Catharinasta ottamansa makean voiton jälkeen seitsemäs.

1. LEHIS Katrina EST EN GARDE
2. KIRPU Erika EST TK
3. BAECKLUND Margareta SWE FFF
3. KARLSSON Janette SWE FCK
5. BELJAEVA Julia EST TK
6. BALINT Ester FIN
7. KOCK Michaela FIN

8. LEJON Viktoria SWE MF19

9. KOCK Catharina FIN
10. PETTERSEN Ida NOR BF
11. FUSONI Carolina FIN
12. SALMINEN Anna FIN HABDA

13. ANDREN Louise SWE ARA
14. LUNDGREN Fanni NOR BYF
15. PETTERSON Tove SWE FCK
16. RUNOLD Vendela SWE FFF

17. ÖSTERDAHL Rebecca SWE ARA
18. SÕSA Kristiina EST
19. ZUIKOVA Veronika EST TM
20. BJØRNSTAD Rakel NOR NJF
21. MUSTONEN Verna FIN EM
22. RAUTAM Jane-Liis EST
23. GRANBERG Anna SWE FCK
24. KLAFSTAD Rikke NOR BYF
25. LIESOLA Åsa FIN
26. BALINT Anna FIN

27. KNUDSEN Rebekka DEN
28. NORBERG Agnes SWE LFK
29. SIIM Gaia-Marianna EST TM
30. KOIT Elena EST EN GARDE
31. KARLSSON Ebba SWE GOFK
32. ÖBERG Katarina SWE ARA

33. LIND Elisabeth NOR BF
34. STIBLERT Anna SWE GFK
35. JOHNSSON Annie SWE DIF
36. WILLEMO Josefin SWE GOFK
37. DONSLUND Maria DEN
38. VESTERINEN Veera FIN EM
39. HALVORSEN Frida NOR BF
40. KARSTUNEN Emma FIN
41. HAUKKOVAARA Rosa FIN

42. MUMM Emelie SWE DIF
43. DORDEVIC Larisa SWE ARA
44. LARSSON Sara SWE FCK
44. ÅSTRÖM Nina SWE ARA
46. SÖRVÅG Clara SWE GFK
47. BENDIXEN Julie DEN
48. ÖSTMAN Cecilia SWE UF
49. HØYER Agnete DEN
50. KREY Henriette NOR BF
51. MUSTONEN Selma FIN EM
52. JUNIKKA Eveliina FIN HABDA

53. PALLASVESA Vera FIN EM
54. MERKULJEV Karina EST
55. WENNE Emma SWE DIF
56. SÕSA Evelina EST
57. RASMUSSEN Linn SWE UF
57. ALHONEN Annette FIN
59. STEGERØD Nicoline NOR BYF
60. JOHNSSON Anna SWE GFK
61. KAMINSKI Maria NOR BYF
62. KROHN Erika NOR NJF
63. BATJUSKOVA Diana EST
64. KOJO Saara-Maija FIN

65. IHRFORS Jane SWE FFF
66. AALTONEN Elvira FIN
66. TRUDSØ Josefine DEN


Poikien alle 17-vuotiaiden sarjassa Ivar Lönnberg saavutti myös hyvän kuudennen sijan, mutta mitalit karkasivat Oslossa muualle.

1. TURNAU Peeter EST EN GARDE
2. JAUERNIK Christian. DAN HF
3. EGERTS-SKAANES Lukas SWE A6
3. LUND Jonas NOR BYF
5. ALLIKSAAR Renee EST TM
6. LÖNNBERG Ivar FIN EM
7. NYGÅRD Oskar SWE WFF
8. WILLEMO Jakob SWE GOFK

9. AAGENÆS Haakon NOR NJF
10. EDIN Joakim NOR BYF
11. STANEVITS Aleksander EST
12. HAGLUND Daniel SWE KFK
13. CRUZ Roberto SWE MF19
14. BERGH Casper NOR BF
15. ANDERSSON Måns SWE FFF
16. WERRING Cornelius NOR NJF

17. LAPPALAINEN Pauli FIN
18. HJOVARD Lukas SWE FFF
18. JAHIMOVICS Andris LAT
20. EKLUND Edvin SWE MF19
21. FODGE Oskar FIN
22. WOLD Marius NOR NJF
23. UTNE Bendik NOR BF
24. BIRK Madis EST EN GARDE
25. AIDO Henrik EST
26. KOLEHMAINEN Hannes FIN
27. KIRJONEN Santeri FIN
28. KAAKINEN Ville FIN
29. KARLSEN Knut Martin NOR BF
30. FABRICIUS-RAHBEK Ditlev DAN
31. KORHONEN Aapo FIN
32. ANDERSSON Edvin SWE GOFK

33. GAARDSTED Viktor DAN HF
34. MED Johan Andreas NOR NJF
35. ERIKSEN Kaj Håkon NOR NJF
36. AL AWSSI Hannibal DAN HF
37. ANTTILA Karri FIN
38. KATKJÆR Nikolaj DAN
39. KAAKINEN Kimmo FIN
40. KNUDSEN Kenneth DAN
41. TRUMMAL Tarmo EST EN GARDE
42. BENGTSSON Christian NOR NJF
43. TELLANDER Felix SWE LFK
44. NIKLASSON Carl SWE WFF
45. FLÅTEN Adam NOR NJF
46. TÄNG Arvid SWE GFK
47. NORDVIK KROHN Oa NOR NJF
48. LOHIKOSKI Aaro FIN
49. LAINE Benjamin FIN
50. SIMON Rafael NOR BYF
51. TOSCANO-WESTMAN Erik SWE FFF
52. MANUM Bendik Mogens NOR NJF
53. THÖRN Oscar SWE WFF
54. NEERGAARD Axel FIN
55. SÖLVHAMMAR Isak SWE GOFK
56. STRØMSNESS Hallvard Andreas NOR NJF
57. BAKKELID Christopher NOR NJF
58. ANTTILA Santeri FIN
59. ELIASSEN Ferdinand NOR NJF


Alle 17-vuotiaissa tytöissä yhtenä suurena tulevaisuudenlupauksena pidetty Anna Salminen selvitti tiensä pronssille kovatasoisessa seurassa.

1. LEHIS Katrina EST EN GARDE
2. LIND Elisabeth NOR BF
3. SALMINEN Anna FIN HABDA
3. ZUIKOVA Veronika EST TM
5. KOIT Elena EST EN GARDE
6. MUMM Emelie SWE DIF
7. SÕSA Evelina EST
8. BENDIXEN Julie DEN

9. SÖRVÅG Clara SWE GFK
10. JOHNSSON Annie SWE DIF
11. BJØRNSTAD Rakel NOR NJF
12. KARSTUNEN Emma FIN
13. KARLSSON Ebba SWE GOFK
14. MUSTONEN Verna FIN EM
15. VESTERINEN Veera FIN EM
16. ÖSTERDAHL Rebecca SWE GOFK

17. KAMINSKI Maria NOR BYF
18. RASMUSSEN Linn SWE UF
19. PENTTINEN Kaisa FIN HFM
20. ÖBERG Katarina SWE ARA
21. JOHNSSON Anna SWE GFK
22. NAHTMAN Evelina SWE DIF
23. WILLEMO Josefin SWE GOFK
24. BRECAVIC Nadja SWE GOFK
24. RAUTAM Jane-Liis EST
26. MERKULJEV Karina EST
27. BALINT Ester FIN HABDA
28. LEJON Viktoria SWE MF19
29. JUNIKKA Eveliina FIN HFM
30. HØYER Agnete DEN
31. BATJUSKOVA Diana EST
32. DONSLUND Maria DEN

33. KOJO Saara-Maija FIN
34. KNUDSEN Rebekka DEN
35. MUSTONEN Selma FIN EM
36. SÕSA Kristiina EST
37. WIIK Erica SWE UF
38. STORELV Sina Charlotte NOR NJF
39. CLAUSEN Lina SWE DIF
40. TRUDSØ Josefine DEN


Joukkuekilpailuissa Suomi menestyi myös hyvin: poikien joukkue vei joukkuemestaruuden ylivoimaisin piste-eroin vastustajiinsa, ja tyttöjenkin joukkue osoitti materiaalin leveyden ottamalla hopeaa ja häviämällä vain tiukasti 41 - 45 Viron mestarijoukkueelle.

1. Suomi (Alexander Lahtinen, Teemu Seeve, Kasper Roslander ja Verneri Vesterinen)
2. Tanska
3. Viro
4. Ruotsi

Tytöt 20 v. joukkue:
1. Viro
2. Suomi (Anna Bálint, Carolina Fusoni, Catharina Kock ja Michaela Kock)
3. Ruotsi
4. Norja


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 10450 kertaa 1.10.2010 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 44 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 251 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 705 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1193 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1196 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1217 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1403 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1183 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 1860 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 1874 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2065 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2357 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2335 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3150 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 2936 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 2967 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 2940 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3109 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2727 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 2943 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76157 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30431 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25690 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24345 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23083 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 22967 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22641 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22419 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 21944 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21717 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21505 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 20870 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20519 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20426 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 19821 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19704 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19437 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19108 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19018 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 18945 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25690 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22641 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23083 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19108 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 20870 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20519 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18012 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19437 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 18945 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19018 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18367 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 22967 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18334 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18198 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18488 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17273 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17516 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18694 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17594 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19704 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17427 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16540 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18333 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17092 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21505 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16598 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16581 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21717 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16520 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16781 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 21944 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30431 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16449 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18337 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 17833 kertaa)
( 22.6.2014) Liiton florettileiri siirtyy Ouluun - 2 kommenttia (katsottu 14012 kertaa)
( 7.2.2016) Oululaiset Pariisissa - 2 kommenttia (katsottu 9527 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 15264 kertaa)
( 5.11.2010) Ero 64:n joukkoon jäi pieneksi Pauluksen MM-otteluissa - 2 kommenttia (katsottu 14855 kertaa)
( 4.3.2014) Kevään loput sisäiset kilpailut - 2 kommenttia (katsottu 15001 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram