Suomalaisjuniorit eivät aivan yltäneet tavoitetasolle Bakussa

kalpa SML juniorit MM 2010 Baku

Julkaistu: Keskiviikko, 7.4.2010


Suomalaiset juniorit eivät aivan yltäneet tavoitteisiinsa Bakun MM-kisojen tyttöjen ja poikien kalpasarjoissa.

Tyttöjen kilpailussa Catharina Kock aloitti vahvasti voittamalla viisi kuudesta ottelustaan. Michaela Kockin ja Annina Laineen oli tyytyminen kolmeen voittoon. Kaikki pääsivät kuitenkin jatkoon. Annina aloitti 128:n kierroksella, mutta hävisi Espanjan Berta Penalle 15 - 8. Michaela ja Catharina etenivät alkuerien perusteella suoraan 64:n kierrokselle, mutta siellä Michaelan kohtaloksi tuli äärimmäisen tiukka 14 - 15 -tappio Ruotsin Olivia Hägglöfille. Michaela oli siirtynyt ottelussa ensimmäistä kertaa johtoon 13 - 12-tilanteessa, mutta ruotsalainen käänsi ottelun vielä voitoksi.

Catharina Kock puolestaan eteni helpolla voitolla seuraavalle kierrokselle. 32:n joukkoon MM-kisoissa hän on yltänyt jo kaksi kertaa aikaisemminkin. Nyt vastaan asettunut saksalainen Ricarda Multerer oli alkuun viemässä ottelua selvästi, mutta Catharina kiri 6 - 10-tilanteesta hienosti 11 - 10-johtoon. Ottelu meni siitä aina 14 - 14-tasatilanteeseen, jossa onni ei suosinut suomalaista: saksalainen vei yllättävällä, nopealla ratkaisulla voiton, ja Catharina jäi lopputuloksissa sijalle 17.

Tulokset:

place country name date of birth
1. SWE BERGDAHL Johanna 1990
2. FRA REMBI Lauren 1992
3. FRA FERNANDEZ Clementine 1991
3. CHN XU Anqi 1992
5. CHN SUN Yujie 1992
6. RUS KOLOBOVA Violetta 1991
7. SUI STAEHLI Laura 1991
8. SWE VAGGO Emma 1990

9. EST KIRPU Erika 1992
10. HUN BEKEFI Edina 1991
11. EST PAJU Nelli 1990
12. GER MULTERER Ricarda 1990
13. ITA BRIASCO Brenda 1991
14. ROU TATARAN Amalia 1994
15. ITA FIAMINGO Rossella 1991
16. JPN TAMURA Sumire 1990

17. FIN KOCK Catharina 1991

18. USA HURLEY Courtney 1990
19. HUN BUDAI Dorina 1992
20. GBR ALBINI Elisa 1990
21. SWE HAGGLOF Olivia 1990
22. KOR CHOI In Jeong 1990
23. USA HOLMES Katharine 1993
24. CHN LIN Sheng 1994
25. CRO TOPIC Toncica 1992
26. GBR CHANG Caitlin 1993
27. KOR KIM Hyang Eun 1991
28. RUS ANDRUSHINA Tatiana 1990
29. SUI IMHOF Lara 1991
30. HUN ANTAL Edina 1990
31. ITA FERRARI Marta 1990
32. ISR SHECHTMAN Iris 1990

33. ISR MARINUK Avital 1992
34. GBR MCGEEVER Jenny 1991
35. FRA EPEE Laurence 1990
36. CZE DOUBOVA Dominika 1990
37. UKR POCHKALOVA Anfisa 1990
38. UKR BEZHURA Dzhoan Feybi 1991
39. NOR LIND Elisabeth Johnsen 1994
40. USA BRANDFIELD-HARVEY Neely 1990
41. POL ZAGALA Jagoda 1994
42. POL BLACH Blanka 1991
43. EST BELJAJEVA Julia 1992
44. SUI HOCHSTRASSER Anina 1992
45. CAN KOVACS Kinga 1990
46. NOR PIASECKA Caroline 1990
47. ESP CENTENERA Macarena 1994
48. SLO JEZA Eva 1991
49. ESP FERNANDEZ CALLEJA Sara 1993
50. RUS SEREGINA Eugeniya 1990
51. POL MIZERA Olga 1991
52. DEN HOOGE Karin Louise 1990

53. FIN KOCK Michaela 1992

54. PUR DIAZ RIVERA Elinette 1994
55. KAZ ALIBEKOVA Assel 1991
56. CUB DIAS VENET Clara 1993
57. JPN IKEDA Maiko 1990
57. ISR STRELNIKOV Daria 1995
59. SVK GABASOVA Eva 1994
60. KOR JEONG Ju Won 1990
61. UKR PANTELYEYEVA Kseniya 1994
62. ESP PENA Berta 1993
62. EGY MAHDY Aya 1996
64. CZE PECHOVOVA Michala 1990

65. LTU TARASEVIC Ingrida 1990
66. CAN FOURNIER Louise 1992

66. FIN LAINE Annina 1992

68. EGY SOBEIH Noura 1994
69. JPN OTA Sayuri 1990
70. KAZ MINEYEVA Alexandra 1992
71. ARG DI TELLA Isabel 1993
72. CHI LEPE Javiera 1992
73. BUL MILIEVA Mila 1991

eliminated in round 1
74. CAN HOPPE Malinka 1993
75. SIN RAHARDJA Rania Herlina 1993
76. AZE ABBASOVA Aydan 1990
77. PUR VAZQUEZ Chastiti 1992
78. AZE KHUDAVERDIYEVA Elmira 1990
79. LTU MATLAUSKAITE Paulina 1992
80. AUS SHER Diana 1993
80. KGZ KIREICHEVA Anna 1991
82. KAZ DUBINKINA Mariya 1992
83. VEN AULAR Aleska 1990
84. BRA SIMEAO Amanda 1994
84. INA ALFRIDA N. Jeanned 1992
86. IRL GREER Raisa 1990
86. AUS HILL Su-Mita 1991
88. MAC LOU Iek Lok 1994
89. RSA KLONARIDES Daniella 1994
90. AZE ABBASOVA Nigar 1991
91. SEN NDIAYE Fatou 1993
92. LTU PACEVICIUTE Rimante 1990
93. GEO LOMIDZE Mariam 1992
94. TPE LAI Yu Ting 1991
95. UZB URBANOVICH Antonina 1993
96. BRA RODRIGUES Maria Rita 1991
97. RSA MATSHAYA Wanda 1994
98. RSA MANDONGANA Ondela 1994


Poikien kilpailussa suomalaisista miekkailivat Alexander Lahtinen, Teemu Seeve ja jo kadettikilpailuunkin osallistunut Verneri Vesterinen. Verneri ei kuitenkaan vielä juniorikilpailussa pystynyt venymään jatkopaikkaan asti, vaan karsiutui kahdella voitolla jatkosta. Teemu Seeve puolestaan voitti neljä viidestä ottelustaan ja eteni 128:n kierrokselle. Parhaiten suomalaisista miekkaili alkuerässä Alexander Lahtinen, joka voitti kaikki ottelunsa ja eteni suoraan 64:n parhaan joukkoon ja erinomaisiin lähtöasetelmiin jatko-otteluiden kannalta.

128:n kierroksella Teemu ei antanut juurikaan armoa intialaiselle vastustajalleen Dudhare Ajinkya Ashokille ja vei tätä luvuin 15 - 1. Hieman yllättäen turkulainen oli kuitenkin seuraavalla kierroksella itse katsojan paikalla, kun Belgian Bert de Mets löi suomalaisen 15 - 4. Myöskään Alexander Lahtinen ei pystynyt käyttämään alkueräsijoitustaan hyväksi, vaan hävisi Venäjän Nikita Glazkoville tiukoin luvuin 12 - 15.

Tulokset:

place country name date of birth
1. RUS GLAZKOV Nikita 1992
2. FRA BARDENET Alexandre 1990
3. CZE CUPR Michal 1991
3. CHN SUN Qi 1993
5. HUN GYORGYI Levente Tamas 1991
6. RUS TIMOSHENKO Philipp 1990
7. ESP ROSELLO Pau 1990
8. BEL DE METS Bert 1990

9. UKR MAKIYENKO Yevgeniy 1991
10. RUS ADAMOV Anton 1990
11. HUN BOJTE Szabolcs 1992
12. USA RAYNIS Michael 1991
13. KAZ KURBANOV Ruslan 1991
14. GBR THOMAS Gareth 1990
15. GER KEREKES Erwin 1991
16. CAN LAMBERT Mykael 1990

17. GBR WHITE Ben 1991
18. FRA MARCHAL Virgile 1990
19. CZE SEIDL Julian 1990
20. SUI NIGGELER Michele 1992
21. JPN UEHARA Koshiro 1991
22. CHI NICKEL Rolf 1991
23. SUI STAUB Florian 1990
24. ITA BINO Gabriele 1991
25. SWE KARLSSON Philip 1990
26. HUN HANZWIKKEL Mark 1990
27. ESP BODIN Fernando 1991
28. AUS DOWNES John 1991
29. UKR SHEVCHENKO Maksym 1990
30. KOR PARK Choonseo 1991
31. CHN GUO Qintao 1992
32. SLO GOLOBIC Jan 1992

33. FIN LAHTINEN Alexander 1991

34. GER HALLER Rudolf 1991
35. BUL BOYADZHIEV Kristian 1991
36. ISR PROKHOROV Dimitry 1990
37. KOR SON Hee Tae 1990
38. CHN CAI Zhengnan 1992
39. CAN HEIDECKER Pascal 1991
40. NOR VONEN Joakim 1990
41. DEN VON DER OSTEN Frederik 1993
42. POL SOBIECKI Jan 1991

43. FIN SEEVE Teemu 1992

44. CAN LAVOIE Christophe 1991
45. ESP FABREGAS Ignasi 1990
46. CZE POKORNY Richard 1991
47. EGY ALAA EL DIN FAYZ Ayman 1991
48. ITA CONCILIO Francesco 1990
49. ISR LANDAU Daniel 1990
50. DEN JORGENSEN Patrick 1991
51. FRA JERENT Daniel 1991
51. LIB MICHON Alessandro 1992
53. PUR MAISONET Hector 1992
54. SVK FARMER Alexander Bryan 1994
55. USA YERGLER Jonathan 1991
56. JPN HOSHINO Takatomo 1990
57. KAZ KRUTALEVICH Ilya 1992
58. BUL DAKASHEV Hristo 1990
59. POR ROD Max 1993
60. SWE SAMUELSSON Anton 1990
61. KOR LEE Jungham 1991
62. SUI BORSKY Peer 1990
63. MEX LARA Mauricio 1993
64. SVK ILLE Ondrej 1993

65. CRO LOVRIC Ivan 1992
66. BUL ZAFIROV Ivan 1992
67. ISR HERPE Ido 1991
68. GER BODOCZI Nikolaus 1993
69. UZB KNYAZEV Igor 1991
70. TUR UZUNAY Mert 1990
71. BLR SOKOLOVSKI Vitali 1992
72. MAS JOSHUA KOH I-Jie 1990
73. POL BRONISZEWSKI Filip 1990
74. NOR MILAK Dino 1991
75. ITA BRUTTINI Lorenzo 1991
76. EST JUSSIFOV Kenan 1990
77. JPN ITO Inochi 1990
78. TUR SARACOGLU Cagatay 1990
79. TUR KARADENIZ Okan 1993
80. UKR DYACHENKO Vsevolod 1991
81. POR JEREMIAS Joao 1993
82. MEX TORRES Vicente 1991
83. EST LANNO Georg-Marten 1992
84. IRI HAKIMIAN Hojjat 1990
85. IRI MASHHADBAN Mohammad Hadi 1990
86. GBR MAY Jonathan 1991
86. AUS DAVIES Nicholas 1990
88. IRL BURNSIDE David 1991
89. UZB STEBO Sergey 1991
90. BRA MELARAGNO Guilherme 1993
90. VEN GARCIA Gustavo 1991
92. RSA DREYER Willem Akkerhuys 1991
93. PUR ESTRADA Ketziel 1991
94. LAT MARKULIS Aleksejs 1991
95. LTU NEFAS Edvinas 1991
96. RSA DU TOIT Ivan 1990
97. POL BRZOZOWSKI Seweryn 1992
98. LUX NICKELS Alexeij 1993
99. MDA PAHOTIN Anton 1990
100. BEL FEROT Francois Xavier 1991
101. SLO DOLAR Robin 1992
102. BRA FERREIRA Nicolas 1992
103. IND AJINKYA ASHOK Dudhare 1990
104. IRI RAHIMI HARDOROUDI Mohammad 1990
105. EGY IHAB Omar 1993

eliminated in round 1
106. MAC CHAN Iao Cheng 1990

107. FIN VESTERINEN Verneri 1993

107. THA SONGPRAPHAI Wongsathon 1993
109. KAZ ALEXANIN Dmitriy 1991
110. JOR ABU ZEMA Shehada 1993
111. EST VALIULIN Dmitri 1991
112. NOR HERBERN Stian 1992
113. SWE KASE Robin 1992
114. USA HADZIC Alen 1991
115. ARU THIJZEN Myron 1990
116. AZE NASIBOV Vakil 1990
116. SLO SAPONJA Peter 1990
118. DEN REINDAHL Kasper 1990
119. SYR ZAKARIA Ikrima 1994
120. UZB KHAMITOV Gayrat 1992
121. DOM GRULLON Jason 1990
122. EGY MAGDY Saleh 1994
123. IRQ AL-SHAMMARI Ausama Mohamme 1990
124. AZE ALIYEV Kanan 1993
125. IRL MCCONNELL Owen 1992
125. BRA MACEDO Lucas 1993
127. CUB FONT GONZALEZ David 1993
128. KGZ OLEKSIUK Petr 1990
129. MAC KA HOU Leong 1990
130. KGZ DJUMABAY ULUU Danushman 1993
131. GEO ZURABISHVILI Nikoloz 1992
132. NCA CALDERON RAMIREZ Willmart 1992
133. GEO SISAURI Zviad 1991
134. GEO KAPHIANIDZE Giorgi 1992
135. POR DIAS Artur 1993
136. RSA SMIT Martin 1990
137. AUS HUNTER Alexander 1991
138. TUN BEN SMIDA Mohamed Aziz 1993
139. AZE RASULOV Tehran 1990
140. CRC GODOY Julian 1993


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 11533 kertaa 7.4.2010 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 217 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 469 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 857 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1357 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1364 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1381 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1575 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1328 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2018 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2040 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2230 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2521 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2512 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3316 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3112 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3161 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3137 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3321 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2930 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3155 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76374 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30655 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25996 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24687 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23434 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23249 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22883 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22688 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22205 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21964 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21753 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21148 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20739 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20664 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20061 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19938 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19646 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19341 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19240 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19181 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25996 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22883 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23434 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19341 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21148 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20739 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18239 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19646 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19181 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19240 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18560 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23249 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18545 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18428 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18709 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17489 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17712 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18952 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17802 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19938 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17656 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16723 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18544 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17310 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16783 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21753 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16708 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16996 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16781 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21964 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22205 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30655 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16646 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18635 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18040 kertaa)
( 12.6.2011) Kesäkisat 2011 keräsi hyvän osanottajamäärän - 2 kommenttia (katsottu 15229 kertaa)
( 15.5.2012) Johtokunta tiedottaa 1 - 2 kommenttia (katsottu 14744 kertaa)
( 4.3.2014) Kevään loput sisäiset kilpailut - 2 kommenttia (katsottu 15206 kertaa)
( 10.5.2015) Maria Hirvelälle PM-kultaa! - 2 kommenttia (katsottu 12278 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 15695 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram