Dennis Bade 3. Berliinissä - Paulus sijalle 35

kalpa Dennis Bade Paulus Tokola Weisser Bär

Julkaistu: Sunnuntai, 21.2.2010


Espoon Miekkailijoiden Dennis Bade sijoittui erinomaisesti kolmanneksi jo viidettäkymmenettä kertaa järjestetyssä perinteikkäässä Weisser Bär -kilpailussa Berliinissä. 282 mieskalpamiekkailijan voimin käyty kilpailu kesti kaksi päivää, ja pronssisijalle päästäkseen täytyi Denniksen otella yhteensä 21 ottelua. Sijoitus on kautta aikain paras suomalaissijoitus tässä perinteikkäässä kilpailussa. Ratkaisevassa välieräottelussa Dennis hävisi Liettuan Tomas Krasikovasille luvuin 15 - 10.

Edelliskausiin verrattuna vain vähän kansainvälisiin kilpailuihin tänä keväänä osallistunut Dennis Bade näytti samalla, että edellytykset Pietarin MM-kilpailujen kaltaisiin huippusijoituksiin kansainvälisissä kilpailuissa ovat edelleen olemassa. Vuonna 2007 järjestettyjen Pietarin MM-kisojen jälkeen Dennis ei ole onnistunut tekemään nappisuorituksia kansainvälisissä kilpailuissa, mutta tämänkaltaiset hyvät tulokset antavat uskoa siihen, että Dennis tulee olemaan huippuiskussa, kun parin vuoden kuluttua kamppaillaan pääsystä Lontoon olympialaisiin.

Myös Oulun Miekkailuseuran Paulus Tokola oli mukana Weisser Bär -kilpailussa. Oululainen on kiertänyt nyt ensimmäistä vuotta kansainvälisiä kilpailuja tiiviimmin, ja nyt oli kyseessä kolmas kisaviikonloppu putkeen. Paulus aloitti kilpailun voittamalla neljä kuudesta ottelustaan ensimmäisessä alkuerässä. Tappiot tulivat Ruotsin Joar Sundmanille, jonka Paulus tiputti kahta viikkoa aikaisemmin SAF Pokalenin uloslyönneissä, sekä puolalaiselle Filip Broniszewskille.

TOKOLA Paulus Finland V (5) : (1) D HABINSKI Alexej Germany
TOKOLA Paulus Finland V (5) : (1) D SCHREYER Pascal Germany
TOKOLA Paulus Finland V (5) : (0) D MEYER Jens Germany
TOKOLA Paulus Finland D (2) : (5) V BRONISZEWSKI Filip Poland
TOKOLA Paulus Finland D (2) : (3) V SUNDMAN Joar Sweden
TOKOLA Paulus Finland V (5) : (4) D KARASEK Libor Czech Republic

Vaaraa karsiutumisesta ei siis ollut - ensimmäisen erän jälkeen karsittiin noin neljännes miekkailijoista, 72 miekkailijaa. Toisessa alkuerässä Paulus kiristi tahtia ja voitti neljä viidestä ottelustaan häviten ainoastaan chileläiselle Paris Inostroza Budinichille.

TOKOLA Paulus Finland V (5) : (2) D YANIN Stanislav Russia
TOKOLA Paulus Finland D (4) : (5) V INOSTROZA BUDINICH Paris A Chile
TOKOLA Paulus Finland V (5) : (2) D SENIUTA Jurijus Lithuania
TOKOLA Paulus Finland V (5) : (2) D INATTI Edgar Venezuela
TOKOLA Paulus Finland V (4) : (2) D LEISER Rico Germany

Näillä tuloksilla mentiin kirkkaasti jatkoon sijoitettuna sijalle 32 ja siten suoraan 128:n kierrokselle. Siellä Paulus voitti Saksan Michael Rothin 15 - 13 ja eteni 64:n joukkoon ja samalla saavutti jälleen Suomen Miekkailuliiton arvokisakarsintarankingpisteistä. Samalla kierroksella vielä mukana ollut Helsingin Miekkailijoiden Niko Vuorinen, joka oli voittanut hienosti 3/5 ja 5/5 alkueräotteluistaan, karsiutui selvästi huonommaksi sijoitettua Belgian Thibault Feragea vastaan luvuin 15 - 11. Samaan aikaan Espoon Miekkailijoiden miekkailijat, Dennis Bade ja Jussi Korhonen, joutuivat valitettavasti vastakkain, eikä Dennis antanut tutulle vastustajalle armoa vaan voitti ottelun selvästi 15 - 4.

Kilpailu jatkui Pauluksen osalta sunnuntaina ottelulla Romanian Liviu Dragomiria vastaan. Oululaisella oli kuitenkin käynnistysvaikeuksia, ja romanialainen tiputti Pauluksen keräilyeriin selvästi luvuin 15 - 7. Keräilyerissä Paulus sai uuden mahdollisuuden edetä voittamalla Liettuan Ramunas Svelnysin tiukasti ajalla luvuin 10 - 9. Ratkaisevassa kamppailussa paikasta 32:n parhaan joukossa Paulus kohtasi Dmitriy Alexaninin Kazakstanista. Kazakstanilainen johti lähes ottelun alusta alkaen, mutta Paulus sai pariin otteeseen tasoitettua tilanteen. Kolmannessa erässä 8 - 7-tilanteesta ero kuitenkin repesi 13 - 9-tilanteeseen asti, ennen kuin Paulus rupesi kirimään. Hyvin alkanut takaa-ajo eteni aina 13 - 12-lukemiin saakka, mutta otteluajan lähestyessä loppuaan ei kiri riittänyt, vaan Alexanin otti kaksi tarvitsemaansa pistoa ja voitti ottelun 15 - 13.

Pauluksen lopputulos oli 35. sija sekä 30 SML:n karsintarankingpistettä. Muista suomalaisista siis Dennis Bade oli kolmas, Niko Vuorinen 73., Jussi Korhonen 102. ja Johannes Saarinen HABDA:sta 265.


Lopputulokset olivat kokonaisuudessaan:

place country club name date of birth
1. LTU KRASIKOVAS Tomas 1984
2. VEN LIMARDO Ruben 1985
3. GER Bayer 04 Leverkusen ACKERMANN Norman 1983
3. FIN EM BADE Dennis 1985
5. UKR EFREMENKO Andrii 1977
6. CZE BERAN Jiri 1982
7. UKR KYRYLENKO Dmytro 1984
8. GER WMTV Solingen SPAUTZ Falk 1990

9. GER Bayer 04 Leverkusen ACKERMANN Rouven 1982
10. POL NYCZ Mateusz 1989
11. POL BAS Marcel 1989
12. CAN PELLETIER Vincent 1976
13. GER TUS Zülpich STEINBERGER Raphael 1985
14. GER Heidenheimer SB REIN Stephan 1988
15. CZE SOCHOR Frantisek 1981
16. GER Heidenheimer SB KECK Maximilian 1990

17. CZE SC Praha PITRA Pavel 1988
18. ROU POP Adrian 1985
19. SWE Göteborgs FK LARSSON Adam 1977
20. GER FC TBB HERZBERG Fabian 1988
21. GER FC TBB ERDÖFFY Andreas 1986
22. NED KARDOLUS Arwin 1964
23. KAZ ALEXANIN Dmitriy 1991
24. NED HOLSTEGE Arnaud 1982
25. RUS STOROZHILOV Nikolay 1986
26. UKR HEREY Anatoliy 1989
27. SWE FFF GOMEZ Andres 1967
28. NED RUTJES Carlo 1977
29. RUS TOROPYGIN Serguey 1987
30. RUS PANTELEEV Sergey 1986
31. UKR DYMAR Olexander 1982
32. BEL BLEUS Evert 1987

33. CZE USK Praha AMBROZ Matyas 1986
34. RUS GLEBKO Anton 1989
35. FIN TOKOLA Paulus 1983
36. POL AZS-AWF Wroclaw SZUMSKI Maciej 1986
37. GER Heidenheimer SB MULTERER Niklas 1988
38. UKR YATSYK Ernest 1984
39. CAN LEBLANC Marc-Andre 1986
40. BEL CONFRERIE DE METS Bert 1990
41. SWE FK Chapman MALMGREN Magnus 1978
42. POL Muszkieter Gliwice ROKOSZ Lukasz 1989
43. ROU LPS Craiova DRAGOMIR Liviu 1989
44. SWE FFF FORSSE Tor 1972
45. GER TSV Laupheim ZUBEL Marius 1988
46. GER Bayer 04 Leverkusen BÜRGER Fabian 1993
47. RUS ZUBOV Fedor 1983
48. GER SV 1845 Esslingen LEISER Rico 1992
49. GER WMTV Solingen CREMER Benjamin 1990
50. POL AZS-AWF Krakow KRUCZEK Piotr 1988
51. VEN CANAS Kelvin 1987
52. CZE CAPEK Martin 1983
53. GER SC Berlin ERDMANN Manuel 1985
54. SWE FFF GUSTAVSSON Christian 1986
55. NED DE VRIES Matthijs 1989
56. GER Heidenheimer SB BÖHM Constantin 1991
57. POL JEZYK Bartlomiej 1978
58. LTU SVELNYS Ramunas 1988
59. CZE USK Praha AMBROZ Jakub 1986
60. LAT GUSEVS Genadijs 1971
61. GER SV Böblingen LAUNER Steffen 1986
62. BEL CE BESSEMANS FERAGE Thibault 1989
63. GER SV Waldkirch LANSCHE Fabian 1992
64. SWE DIF Fäktning KASE Robin 1992

65. GER Bayer 04 Leverkusen KNEIP Christoph 1980
66. SWE FFF SUNDMAN Joar 1979
67. CHI INOSTROZA BUDINICH Paris A 1972
68. GER FC TBB HALLER Rudolf 1991
69. GER FA Rheinfelden STRITTMATTER Swen 1969
70. GER FC TBB JEAN-BAPTISTE Julian 1989
71. CZE SC Praha SEBESTA Marek 1986
72. LUX COLLING Michel 1984
73. FIN HFM VUORINEN Niko 1989
74. GER Heidelberger FC/TSG R SHAFIQ Waheed 1987
75. GER SC Berlin KIRSCHEN Uwe 1967
76. RUS GAISIN Ramil 1988
77. KAZ GRYAZNOV Dmitryi 1986
78. GER Heidenheimer SB MARKOVICS Thomas 1990
79. GER FC TBB TRAN Te-Mao 1988
79. POL AZS-AWF Wroclaw ADAMEK Michal 1987
81. GER SC Berlin KNEIST Toni 1984
82. UKR MALIY Andriy 1977
83. GER Darmstädter FC TÜRKIS Daniel 1986
84. ROU SZILAGYI Adrian Ciprian 1987
85. CAN HEIDECKER Pascal 1991
86. GER SV Böblingen GREINER Stefan 1977
87. RUS SKOROBOGATOV Oleg 1969
88. GER TSV Laupheim BRAUN Stefan 1984
89. UKR Kharkiv MIRGORODSIY Yevgen 1986
90. SWE DIF Fäktning FRISELL Carl 1982
91. CZE COUFAL Zdenek 1977
92. RUS RAKHMAIL Mikhail 1979
93. SWE FFF ALSTON Vincent 1989
94. GER Wasserfreunde Spandau VETTER Sascha 1982
95. GER FC TBB SIEBER Marcel 1994
96. GER PSV Berlin RÖDER Dirk 1974
96. GER Heidenheimer SB KEREKES Erwin 1991
98. GER FC TBB SAWICKI Paul 1987
99. GER Heidenheimer SB LANGGUTH Lars-Erik 1990
100. GER PSV Berlin WEIDEMANN Ulf 1976
100. GER FC Bremen-Nord WELSCH Wladimir 1991
102. FIN KORHONEN Jussi 1983
103. RUS DEGTYAREV Mikhail 0002
104. VEN BENAVIDES Jose Gregorio 1976
105. SUI CA Lausanne DOUSSE Christian 1960
106. SWE FK Scaramouche SIEVERT Thomas 1988
107. GER TSG Friesenheim GRIEBEL Thomas 1992
108. GER Heidenheimer SB ROTH Michael 1977
109. GER FC TBB SCHMIDT Richard 1992
110. POL SOBIERAJ Michal 1981
111. GER Heidelberger FC/TSG R EPP David 1982
112. GER FC Krefeld GEROCK Artur 1989
113. GER OFC Bonn BURGHARDT Alexander 1985
114. SUI FC Biel DA SILVA SOUZA Flavio 1989
114. CAN GARDNER Karl 1990
116. NED BIJKER Peter 1968
117. POL MACIEJCZYK Piotr 1989
118. GER FC Grunewald SCHREYER Pascal 1986
119. ROU KORTYANU Cosmin 1987
120. GER SV Böblingen TRAUTNER Maurice 1992
121. POL GRIPAS Artiom 1984
122. GER OSC Potsdam GERLACH Florian 1988
123. GER SV 1845 Esslingen MANGOLD Simon 1994
124. RUS OKHAPKIN Vsevolod 1987
125. CAN LAVOIE Christophe 1991
126. UKR RUDENKO Sergej 1974
127. GER TG Biberach BENZING Thomas 1990
128. GER PSV Berlin BEHRENDT Thomas 1981
128. LTU Dvikova NEFAS Edvinas 1991
129. KAZ ALIMZHANOV Elmir 1986
130. GER OSC Potsdam EICHLER Felix 1988
131. RUS YANIN Stanislav 0002
132. GER SV 1845 Esslingen SCHMIDT Oliver 1988
133. GER Bayer 04 Leverkusen HEIDEMANN Gerrit 1984
134. GER UFC Frankfurt WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993
135. GER Wasserfreunde Spandau BORRMANN Delf 1983
136. GER SV Böblingen DANNECKER Felix 1991
137. POL KRAWCZYK Pawel 1989
138. GER FS Bielefelder TG HACHMEISTER Nils 1981
139. CAN LAMBERT Mykael 1990
140. GER UFC Frankfurt PRIMBS Patrick 1987
141. GER FC TBB HEILMANN Falk 1993
142. GER OSC Potsdam RINKAU Stefan 1986
143. GER TV Hoffnungsthal HUNDERTMARK Stephan 1967
144. GER TSV Berlin-Wittenau F PETERS Kevin 1989
145. GER SV Böblingen BECKER Jens 1977
146. FRA TOURCOING CI SYLVAIN Paul 1985
147. AUS SHELLEY Jeremy 1987
148. RUS LAMANOV Georgiy 0002
149. NED OOSTHOF Collin 0002
150. GER Heidelberger FC/TSG R OBERKIRCHER Volker 1977
151. CZE KOVARIK Tomas 1985
152. GER OSC Potsdam WIEDE Robert 1975

eliminated in round 2
154. GER Heidelberger FC/TSG R DÖRSAM Max 1992
155. CAN BRINCK-CROTEAU Maxime 1986
156. GER TSV Neu-Ulm SEITZ Martin 1989
157. POL BRONISZEWSKI Filip 1990
157. VEN CEDENO Osvier 1992
159. GER SSG Bensheim GEBHARDT Steffen 1981
159. GER OSC Potsdam KÖLLNER Stefan 1984
161. GER FC TBB FLIERL Emanuel 1988
162. SUI FC Zug DE SEPIBUS Severin 1983
163. SUI FC Zug CAPALDO Daniel 1987
164. BEL CONFRERIE GHIJS Laurent 1988
165. GER SV Waldkirch WOLTERS Mario 1992
166. GER Hamburger FC MILLIES Frithjof 1964
167. LAT KARPACOVS Vitalijs 1972
168. GER UFC Frankfurt WEIDLICH Reinhard 1992
168. POL SOBCZAK Slawomir 0002
170. GER FC TBB BECKMANN Nicolas 1991
171. SUI SE Basel PARAVICINI Giacomo 1989
172. GER SV Waldkirch WEINER Timo 1990
172. LTU SENIUTA Jurijus 1974
174. GER Heidelberger FC/TSG R TRÜTZSCHLER VON FALKENSTEI 1973
175. CHI PENZO JUNGE Sergio 1978
176. BEL ROOSE Christophe 1971
177. GER Bayer 04 Leverkusen GAYK Tobias 1984
178. LUX HEINTZ Jerry 1975
179. GER Bayer 04 Leverkusen BUCHHOLZ Lars 1993
180. IRL FFF CHAMBERS Benedict 1967
181. GER TG Schweinfurt DRESCHER Tim 1990
181. GER OFC Bonn HESSE Jonas 1989
181. VEN ZANCHEZ Christian 0002
184. CHI MORENO BRIONES Luis Samuel 1980
185. GER FC Krefeld GURSKI John 1990
185. NED JELDERS Christiaan 1990
187. GER Darmstädter FC KLUGE Rainer 1958
188. SUI SE Sion PANNATIER Christophe 1981
188. CZE KAISAR Michal 0002
188. GER Heidenheimer SB PFEIL Jan 1992
191. CZE HOYER Martin 1967
192. GER MTV Soltau MEYER Jens 1983
192. USA BARNEY Douglas 1972
194. GER FC Berlin Südwest VOGLER Björn 1971
194. GER Bayer 04 Leverkusen KREILEIN Robert 1994
196. GER MTV Soltau RIEMER Arvid 1984
196. GER Osnabrücker SC TOVAR Christoph 1994
196. IRL CLARKE Aidan 1988
199. GER TSV Berlin-Wittenau F SWIRIDOW Anton 1995
200. GER OSC Potsdam LEHMANN Matthias 1984
201. GER Darmstädter FC SCHMIDT Andre 1965
202. GER FC Grunewald DIEDERICHS Zorro 1983
203. NOR SV 1845 Esslingen FALCK-YTTER Jan 1961
203. GER FC TBB ERDMANN Jan-Lucas 1991
203. VEN INATTI Edgar 0002
206. NED VAN WINDEN Levy 1991
207. IRL FLYNN Colm 1984
207. LAT STASJUKS Vitalijs 1992
209. NED OOSTHOF Ryan 1991
210. SWE LUGI FF LINK Fredrik 1965

eliminated in round 1
211. SWE A 6 Fäktning EGERTZ-SKAANES Oskar 1992
212. BEL VAN CLEEMPUT Robrecht 0002
212. GER OSC POTSDAM LANGNER Torsten 1990
214. UKR BOYKOV Vladyslav 1970
214. GER TUS Zülpich SCHUBA David 1994
216. LTU SALETIS Victoras 1969
217. LTU STALMAKOV Jevgenij 0002
217. GER Wasserfreunde Spandau DIETZ Sebastian 1974
219. GER SV 1845 Esslingen TRAUTWEIN Denis 1993
220. GER PSV Berlin TILSNER Benny 1978
221. GER Darmstädter FC WIESEMANN Johannes 1990
222. GER FC Grunewald PLASS Jörg 1978
222. POL BUDEK Wladislav 0002
224. GER SV Halle WEISE Steffen 1976
225. GER OFC Bonn SANDTEN Matthias 1993
226. SUI SE Neuchâtel JACCARD Christophe 1976
227. RUS SUKHOV Pavel 1990
228. GER OFC Bonn NETTERSHEIM Florian 1992
229. GER FC Kassel PRACKWIESER Frederic 1991
230. GER FC TBB LÖHR Morten Oliver 1992
231. GER FG Segeberg RICHTER Arne 1994
231. NED JACOBS Jurriaan 1989
233. GER FC Berlin Südwest SCHATTENFROH Sebastian 1970
234. IRL FITZPATRICK Paul 1976
235. GER FC Grunewald ABRAHAM Marian Lukas 1994
236. GER WMTV Solingen MÄHREN Michel 1992
237. GER Bayer 04 Leverkusen SCHMITT Marc-André 1993
237. GER TSV Berlin-Wittenau F ANDERSCH Michel 1995
239. LTU MORKUNAS Evaldas 1989
239. POL BUDEK Szczepan 1992
241. POL KOLER Jaroslaw 0002
242. GER TSV Berlin-Wittenau F LAABS Roman 1989
243. VEN GARCIA GARCIA Gustavo Adol 1994
243. TUR KINGIR Mustafa 1976
245. ITA SV Böblingen CAPRIUOLO Roberto 1981
246. BRA CARRARA Fabio 1980
247. GER TV Hoffnungsthal ILIN Wladimir 1951
248. GER TSV Berlin-Wittenau F LHUISSIER Laurent 1988
248. GER MTV Soltau THOMAS Leonhard 1992
250. SWE LUGI FF LARSSON Peter 1961
250. LAT IVANOVS Jevgenijs 1994
252. GER Quernheimer FC GROTHKLAUS Dennis 1989
253. RUS ADAMOVITCH Vladimir 1971
253. BEL BUREZ Olivier 1991
253. GER OFC Bonn GOEBELSMANN Simon 1990
256. CZE KARASEK Libor 1984
256. GER SV 1845 Esslingen HANSMANN Sascha 1993
258. GER Berliner FC VOM LEHN Marcel 1978
259. GER FC Grunewald PÖRSCHKE Sebastian 1990
260. LAT SAFINS Timur 0002
261. GER PSV Berlin BEHRENDT Michael 1975
262. SWE FK Chapman LINDHOLM Peter 1981
262. GER FC TBB HEERD Marcel 1992
264. GER TSV Berlin-Wittenau F PROHL Christopher 1984
265. GER PSV Berlin KAUBE Thomas 1974
265. FIN SAARINEN Johannes 1985
267. SUI Zürcher FC KLOTZ Hans 1958
267. GER OFC Bonn BAUM Stephan 1981
267. CZE TURKOTT Michal 0002
270. GER TSV Berlin-Wittenau F WICKERT Julian 1990
271. GER FC Bremen-Nord GÄBEL Julian 1986
272. COL RODRIGUEZ Carlos 1959
273. CZE BALKO Stefan 1957
273. GER SV Böblingen HABINSKI Alexej 1992
275. LAT PLASKINS Sergejs 1993
276. GER Turngemeinde in Berli MOSER Marko 1979
277. CZE DITRICH Jan 1989
277. GER FC Offenbach KLEIN Olaf 1969
279. POL JAROSZEWICZ Romuald 0002
280. GER Turngemeinde in Berli ZIMMER Christian 1965
280. GER SV Böblingen RAISCH Sven-Robert 1976
282. GER OFC Bonn HEUSER Johannes 1991


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 11414 kertaa 21.2.2010 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 207 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 458 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 855 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1352 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1358 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1371 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1573 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1323 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2011 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2032 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2220 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2513 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2497 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3307 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3105 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3152 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3126 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3309 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2921 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3144 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76363 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30643 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25985 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24673 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23421 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23235 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22864 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22676 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22195 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21949 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21742 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21129 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20725 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20656 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20050 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19926 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19638 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19327 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19232 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19167 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25985 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22864 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23421 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19327 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21129 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20725 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18226 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19638 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19167 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19232 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18544 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23235 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18538 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18419 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18704 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17478 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17705 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18938 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17792 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19926 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17643 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16711 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18533 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17298 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16770 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21742 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16698 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16985 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16773 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21949 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22195 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30643 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16637 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18029 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18623 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 15679 kertaa)
( 19.2.2010) Pauluksen kv-kisakiertue jatkuu - 2 kommenttia (katsottu 15114 kertaa)
( 12.6.2011) Kesäkisat 2011 keräsi hyvän osanottajamäärän - 2 kommenttia (katsottu 15219 kertaa)
( 15.5.2012) Johtokunta tiedottaa 1 - 2 kommenttia (katsottu 14732 kertaa)
( 4.3.2014) Kevään loput sisäiset kilpailut - 2 kommenttia (katsottu 15194 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram