Pisan kilpailu kova tulikaste oululaistytöille

floretti kadetit Cadet Circuit Petra Rousu Elisa Heroja Helea Tokola

Julkaistu: Sunnuntai, 17.1.2010


Oululaisten tyttöjen trio, Helea Tokola, Petra Rousu ja Elisa Heroja, osallistui ensimmäistä kertaa kadetti-ikäisten Euroopan kiertueen eli Cadet Circuitin kilpailuun Italian Pisassa. Petralle ja Elisalle kilpailu oli lisäksi ensimmäinen ulkomailla käyty.

Taso tiedettiin ennakkoon kovaksi, eivätkä oululaistytöt päässeet otteluissaan helpolla: Helea oli voittaa yhden otteluistaan (tappio 4 - 5), mutta muuten kaikki ottelut päättyivät selviin tappioihin. Ainoita he eivät kuitenkaan olleet: 10 % kilpailun 190 miekkailijatytöstä eli yhteensä 19 jäi ilman voittoja. Omankin tasoisia vastustajia siis oli kilpailussa paikalla, mutta kisajärjestelmä jakoi heidät tietysti tasaisesti eri eriin.

Kokemus oli kuitenkin hieno, eikä reissulla ollut tyytyminen pelkästään kisapaikan katselemiseen: sunnuntaipäivä jäi aikaa kierrellä matkanjohtajana toimineen seuran puheenjohtajan Tanja Tammimiehen johdolla Pisassa.

Kilpailun lopputulokset olivat:
1 MANCINI Camilla FRASCATI SCHERMA ITA
2 SOBCZAK Zuzanna AZS-AWF GDANSK POL
3 PIRIEVA Leyla NATIONAL TEAM RUS
3 TRIPAPINA Svetlana NATIONAL TEAM RUS
5 ALEKSEEVA Viktoria NATIONAL TEAM RUS
6 KOKOULINA Alena NATIONAL TEAM RUS
7 RANVIER Pauline SUFFREN PARIS FRA
8 GOLYA Fruzsina UTE HUN
9 GREBTSOVA Maria NATIONAL TEAM RUS
10 DZAKHOVA Mariyana NATIONAL TEAM RUS
11 RASHIDOVA Alime NATIONAL TEAM RUS
12 MIENVILLE Julie BOURG LèS VALENCE FRA
13 SZABO Dorottya TOREKVES HUN
14 SCACCIATI Giulia CIRCOLO SCHERMA NAVACC ITA
15 MORISSET Charlotte ISSY MOUSQUETAIRES FRA
16 MPAH-NJANGA Jeromine ESCRIME CLUB DE TRAPPES FRA
17 ZAGIDULLINA Adelina NATIONAL TEAM RUS
18 GOLEBIOWSKA Natalia AZS-AWF GDANSK POL
19 SZALAI Szonja TOREKVES HUN
20 BERTILLE Sarah PETIT BOURG FRA
21 GINOUVES Amandine BESANCON U.C FRA
21 MONTALTO MONELLA Maria Luisa GINNASTICA COMENSE 1872 NED
23 ZAKARANI Youssra MASQUE DE FER FRA
24 TRANQUILLI Chiara FRASCATI SCHERMA ITA
25 SPEZZAMONTE Irene CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
26 QUINZI Francesca CLUB SCHERMA ROMA ITA
27 ROUAS Maud CE MELUN VAL DE SEINE FRA
28 LUPKOVICS Dora ZVE HUN
29 RIVANO Camilla CLUB SCHERMA RAPALLO ITA
30 STOCCHI Claudia SCHERMA MOGLIANO ITA
31 BONO Noemi CIRCOLO SCHERMA FIDES ITA
32 PUCCINI Verdiana CIRCOLO SCHERMA PISTOIA ITA
33 DE JULIIS Camilla CLUB SCHERMA ROMA ITA
34 TESSARI Francesca CIRCOLO DELLA SPADA VICE ITA
35 GIANNELLI Rita SCHERMA PISA ANTONIO DI C ITA
36 FATKULLINA Alina NATIONAL TEAM RUS
37 PRIORI Maria Ludovica CLUB SCHERMA ROMA ITA
38 BROT Coralie MASQUE DE FER FRA
39 BICHISECCHI Giorgia CIRCOLO SCHERMA FIDES ITA
40 MESZAROS Nora BVSC HUN
41 MALQUORI Eleonora CIRCOLO SCHERMA FIDES ITA
42 ARNAO Lorena Maria C.S. ARETINO ITA
43 STAN Isabelle CSS TRIUMF ROU
44 PAITA Mariapaola CIRCOLO SCHERMA NAVACC ITA
45 BALOGH Reka CSU POLI TIMISOARA ROU
46 BITTEROVA Noemi KS SAMORIN SVK
47 KORKMAZ Canan ANKARA FERDI TUR
47 SAM Oriane LYON SE FRA
49 CIPRESSA Erica SCHERMA MOGLIANO ITA
50 BOKOROVA Kristina KS SAMORIN SVK
51 CELLEROVA Michala SLAVIA STU BRATISLAVA SVK
52 PINEAU Fanny TRAPPES FRA
53 BIMOVA Andrea USK PRAHA CZE
54 DZAKHOVA Maria NATIONAL TEAM RUS
55 HAJDU Melinda UTE HUN
56 ZENNARO Federica CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
57 SACCOCCI Federica AUTOBAVARIA SCHERMA TR ITA
58 KARAMETE Irem ISTANBUL-FERDI TUR
59 TORTA Francesca CLUB SCHERMA TORINO ITA
60 MARINO Maria CLUB ESGRIMA GALICIA ESP
61 TORRISI Orsola CIRCOLO DELLA SPADA MAN ITA
62 PASQUALI Cecilia FRASCATI SCHERMA ITA
63 BOITEUX Bertille TEAM FLEURET 78 FRA
64 SABATINI Emanuela CIRCOLO DELLA SCHERMA DI ITA
65 ALBOROVA Yana NATIONAL TEAM RUS
66 DAJCIC Marcela RAPIR CRO
67 ANTOKHINA Alina NATIONAL TEAM RUS
68 NANNINI Deborah PRO PATRIA ITA
69 HAUPT Anne PSV WEIMAR GER
70 BOSCARINO Valentina CLUB SCHERMA ROMA ITA
71 SINIGALIA Martina CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
72 JUBENOT Chloe C.E. MEAUX FRA
73 GENTILHOMME Manon MURET CE FRA
74 MONACI Sofia C.U.S. SIENA - SEZIONE SCHER ITA
75 WALZHOFER Nicole FUM AUT
76 GORISSE Cloe PLESSIS BOU FRA
77 BACIGALUPO Alice CLUB SCHERMA RAPALLO ITA
77 ROMAGNOLI Sofia CLUB SCHERMA ITA
79 QUINZI Giulia CLUB SCHERMA ROMA ITA
80 CAMEROTTO Francesca SOCIETA SCHERMA CONEGLI ITA
81 DI MARTINO Giulia CLUB SCHERMA ROMA ITA
82 BITTEROVA Kitti KS SAMORIN SVK
83 BILLARD Natacha A.S BOURG-LA-REINE FRA
83 SACCOCCI Francesca AUTOBAVARIA SCHERMA TR ITA
85 MOLINARO Marion ROUEN CE FRA
86 DOGUET Mathilde ISSY MOUSQUETAIRES FRA
87 PROVOLO Martina CLUB SCHERMA MONZA ITA
88 DI RICCIO Agnese CLUB SCHERMA LUCCA TBB ITA
89 MANA Marie HENIN BEAUMONT FRA
90 SOULOY Camille LYON SE FRA
91 RADINI Marta ASS.SCHERMISTICA O.PULITI ITA
92 KRYTSYNA Aliaksandra SC OF ARMED FORCES OF THE BLR
93 SAVCHENKO Inna NATIONAL TEAM RUS
94 VARGA Zsuzsa CSATA DSE HUN
95 LERCH Kristina STLFC AUT
96 DAMASCHIN Corina PETROLUL PLOIESTI ROU
97 RIBUOT Marion ESCRIME CERCLE DE MONTE FRA
98 SANDOR Nikolett MTK HUN
99 CRACIUN Georgiana CSS 3 STEAUA BUCURESTI ROU
100 LUCHETTI Laura CLUB SCHERMA ANCONA ITA
101 KREIBICH Nadine FSC COTTBUS GER
102 DE POUMEYROL Louise MASQUE DE FER FRA
103 CALUGAREANU Malina CSA STEAUA BUCURESTI ROU
104 PAPPALARDO Caterina ACCADEMIA SCHERMISTICA ITA
105 GASPERINI Beatrice SS LAZIO SCHERMA ARICCIA ITA
106 SIRENA Beatrice SCHERMA TREVISO A.S.D. ITA
107 ALBANESE Elisabetta CIRCOLO SCHERMA MONTEB ITA
107 BILICA Alexandra PETROLUL PLOIESTI ROU
109 MAREY Marion ESCRIME PAYS D\'AIX FRA
110 BERTAGLIA Angela CENTRO SCHERMA ROVIGO ITA
111 ORTNER Stephanie FTSD AUT
112 SOLACHER Anna Clara STLFC AUT
113 SCARAMUZZA Anna SCHERMA MOGLIANO ITA
114 TRAN Flora VGA ST MAUR FRA
115 ALFATOV Avigail HAPOEL ACCO ISR
116 BAGLINI Alessia CIRCOLO SCHERMA NAVACC ITA
116 RAMDHAN Gabrielle SCARAMOUCHE NED
118 HERBERGER Aniko KS SAMORIN SVK
119 ARGENTI Beatrice CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
120 VASILYEVA Anna NATIONAL TEAM RUS
121 ZERBETTO Eleonora A. S. D. PETRARCA SCHERMA ITA
122 BENETTI Lucrezia CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
123 JAHN Svenja TROUBADOURS NED
124 LEROUGE Alexiane COULOMMIERS FRA
125 TULEN Carmel TROUBADOURS NED
126 PIZZINI Carolina SCHERMABRESCIA SRL ITA
127 DI MILLE Isabella C.D.S.MANGIAROTTI ITA
128 OLARU Karina CSM BRASOV ROU
129 TAMBURI Veronica CLUB SCHERMA JESI ITA
130 MOSCOLONI Michela S.E.F. STAMURA ANCONA - SE ITA
131 MAREY Julie ESCRIME PAYS D\'AIX FRA
132 ASCOLI MARCHETTI Silvia CLUB SCHERMA ROMA ITA
133 NITOI Eliza CS CHIMIA RM. VALCEA ROU
134 GUGLIELMI Beatrice ASD FRASCATI SCHERMA ITA
135 BARATELLA Giorgia SCHERMA MOGLIANO ITA
136 HUSVETHOVA Katarina KS SAMORIN SVK
137 KVADRANTI Korina VMD CRO
137 ROSSA Veronica CLUB SCHERMA BOLZANO ITA
139 PAGGI Margherita A. S. D. PETRARCA SCHERMA ITA
139 PILLOTTI Matilde CIRCOLO SCHERMA PISTOIA ITA
141 TIRAFERRI Valentina C.D.S.MANGIAROTTI ITA
142 ZANELLA Maddalena AUTOBAVARIA SCHERMA TR ITA
143 OLLARI Anna KS SAMORIN SVK
144 MONTAGNA Carolina SOCIETA DEL GIARDINO ITA
145 LANZA Marianna CLUB SCHERMA ROMA ITA
146 CERCHIARO Manuela FRASCATI SCHERMA ITA
147 GALBIATI Marta SOCIETA DEL GIARDINO ITA
148 PESCHKE Maike FSC COTTBUS GER
149 CENKER Freya FUM AUT
150 DE ROSA Federica CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
151 HADAD Nitzan HAPOEL KFAR-SABA ISR
152 FRE TORELLI MASSIMI Maria Costanza CLUB SCHERMA ROMA ITA
153 BORTOLASO Giulia GINNASTICA COMENSE 1872 ITA
154 ROSSATO Marta CIRCOLO SCHERMA MESTRE ITA
155 COCENTINO Caroline OLYMPIQUE CABRIES CALAS FRA
155 ZUPPINGER Claire CE MORGES SUI
157 LAVA Federica SOCIETA SCHERMA CONEGLI ITA
158 MARINI Chiara SALA SCHERMA MARCELLINI ITA
158 SALSANO Giorgia CLUB SCHERMA JESI ITA
160 WITKOWSKI Isabella FSC COTTBUS GER
161 PFUNDNER Gerrit STLFC AUT
162 CHIARA Cecilia CLUB SCHERMA TORINO ITA
162 FERNANDEZ Elia CE MORGES SUI
162 GUERRA Francesca C.D.S.MANGIAROTTI ITA
162 LAPI Alice CIRCOLO SCHERMA NAVACC ITA
162 MARIA VITTORIA Ballirano CLUB SCHERMA ANCONA ITA
167 COMIS Camilla CLUB SCHERMA LUCCA TBB ITA
168 ROSENOW Sonja FUM AUT
169 JERMAN Eva DUEL TABOR SLO
170 KORENCAN Klara DUEL TABOR SLO
171 SCHMEDLER Katharina KAC AUT
172 MAURI Eugenia C.D.S.MANGIAROTTI ITA
173 ZAMBRA Elena GINNASTICA COMENSE 1872 ITA
174 CAMPICHE Isabelle CA LAUSANNE SUI
175 DE TATA Federica AUTOBAVARIA SCHERMA TR ITA
176 TOTH Carina KAC AUT
177 TOKOLA Helea OMS FIN
178 BONICELLI Pier Ludovica SOCIETA SCHERMA CONEGLI ITA
178 ROSSO Francesca CLUB SCHERMA TORINO ITA
180 CAPPELLI Margherita CIRCOLO SCHERMA FIDES ITA
180 REZNIK Natalie HAPOEL KFAR-SABA ISR
182 RAMPIONI Vittoria CIRCOLO SCHERMA MONTEB ITA
183 DE MARCHI Sara CIRCOLO SCHERMA MONTEB ITA
183 DE ZOLT PONTE Martina GINNASTICA COMENSE 1872 ITA
183 ROUSU Petra OMS FIN
183 VOLPI Beatrice ACCADEMIA SCHERMISTICA ITA
187 ALBANESE Anna CIRCOLO SCHERMA MONTEB ITA
188 SODNIK Iva DUEL TABOR SLO
189 HEROJA Elisa OMS FIN
190 BOLDOR Maria CSS 3 STEAUA BUCURESTI ROU


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 12379 kertaa 17.1.2010 jälkeen.

Kommentit


Hieman videota

Pisan kisoista kuvattua materiaalia (pääasiassa Heleasta) on päätynyt tällaiseen: http://www.youtube.com/watch?v=-3c8Tl6Brck

Teemu Tokola, maanantaina, 18.1.2010 kello 16:32

Tämän viestin kirjoittaja ei ole tunnistautunut.

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 303 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 609 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 958 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1443 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1457 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1475 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1669 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1425 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 2178 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2176 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2351 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2654 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2662 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3444 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3255 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3318 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3307 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3482 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 3099 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3325 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76507 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30788 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 26151 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24971 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23628 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23386 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 23031 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22850 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22359 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 22111 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21890 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21316 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20871 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20790 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20206 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 20098 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19777 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19478 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19369 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19327 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 26151 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 23031 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23628 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19478 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21316 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20871 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18367 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19777 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19369 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19327 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18696 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23386 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18671 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18566 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18844 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17614 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17848 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 19107 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17907 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 20098 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17797 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18690 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16855 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17466 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16918 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21890 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 17127 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16911 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 22111 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16847 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16778 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 18169 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18839 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22359 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30788 kertaa)
(16.11.2009) OMS uusi miesten floretin joukkuesuomenmestaruuden - 2 kommenttia (katsottu 14594 kertaa)
(30.10.2011) Teemu Tokola floretin Suomen mestariksi - 2 kommenttia (katsottu 14903 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 17104 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 16091 kertaa)
(28.12.2009) Oululaisnuoret matkalla maailmalle tammikuussa - 2 kommenttia (katsottu 15358 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram