Julkaistu: Keskiviikko, 19.12.2012
Kalvan joukkue-SM-kisojen myötä on aika julkaista yhteenveto vuoden 2012 Suomen mestareista sekä SM-mitalisteista, ja mukanahan on melkoinen joukko myös oululaisia.
Kalpa, pojat alle 17 v
1. KYLLÖNEN Markus, HABDA
2. NEERGAARD Axel, EM
3. LAPPALAINEN Pauli, EM
3. VON BAGH Samuli, PM-BF
Kalpa, tytöt alle 17 v
1. SYVÄLÄ Ilona, HABDA
2. MUSTONEN Selma, EM
3. MAKKONEN Kristiina, HABDA
3. TAURIAINEN Sofia, EM
Kalpa, pojat alle 17 v, joukkue
1. ESPOON MIEKKAILIJAT 1 (LAPPALAINEN Pauli, FODGE Oskar, KAAKINEN Kimmo)
2. HELSINGIN MIEKKAILIJAT (PAAVOLAINEN Jaakko, HEINONEN Arvo, KOCK Joachim, SIPILÄ Eetu)
3. ESPOON MIEKKAILIJAT 2 (VESANEN Niklas, KAAKINEN Ville, SUTELAINEN Otto)
Kalpa, tytöt alle 17 v, joukkue
1. HABDA (SYVÄLÄ Ilona, SALMINEN Sara, MAKKONEN Kristiina)
2. ESPOON MIEKKAILIJAT 1 (MUSTONEN Selma, ERKKILÄ Annika, PALLASVESA Veera, TAURIAINEN Sofia)
3. ESPOON MIEKKAILIJAT 2 (LAMPI Nelma, HUUSKO Lina, SUNDQVIST Linn)
Kalpa, pojat alle 20 v
1. ROSLANDER Kasper, HABDA
2. VESTERINEN Verneri, HABDA
3. MICKWITZ Valter, HABDA
3. NUOTIO Tatu, HABDA
Kalpa, tytöt alle 20 v
1. KOCK Michaela, HFM
2. BÁLINT Ester, HABDA
3. BÁLINT, Anna HABDA
3. HEIKKILÄ, Laura KAVE
Kalpa, pojat alle 20 v, joukkue
1. HABDA (HUTTUNEN Pontus, ROSLANDER Kasper, VESTERINEN Verneri)
2. HABDA (KYLLÖNEN Markus, MICKWITZ Valter, NUOTIO Tatu)
3. ESPOON MIEKKAILIJAT (FOGDE Oskar, LAPPALAINEN Pauli, LÖNNBERG Ivar, OVASKAINEN Aleksi)
Kalpa, miehet
1. BADE Dennis, EM
2. LAHTINEN Alexander, HFM
3. KOROKNAY-PÁL András, HFM
3. KUKKONEN Kasper, MM
Kalpa, naiset
1. KOCK Catharina, HFM
2. HYVÖNEN Nina, TMÅF
3. HÄMÄLÄINEN Hilla, YM
3. TALLROTH-KOCK Lena, HFM
Kalpa, miehet, joukkue
1. TURUN MIEKKAILIJAT (HONKASALO Mikko, LOHI Markku, MELLANEN Rasmus, SEEVE Teemu)
2. UUDENMAANKADUN RITARIT 33 (BADE Dennis, KARHUNEN Olli-Matti, KORHONEN Jussi, SERGUN Eduard)
3. HELSINGIN MIEKKAILIJAT (HOKKANEN Ismo, KOROKNAY-PÁL András, LAHTINEN Alexander, VUORINEN Niko)
Kalpa, naiset, joukkue
1. HELSINGIN MIEKKAILIJAT (KOCK Catharina, KOCK Michaela, LUOMI Nathalie, TALLROTH-KOCK Lena)
2. HABDA (BÁLINT Ester, HAUKKOVAARA Rosa, SALMINEN Anna, SYVÄLÄ Ilona)
3. MIEKKA-MIEHET (FUSONI Carolina, KAISALO Noora, LUMME Terhi)
Kalpa, miehet 40 v
1. PAKARINEN Jouko, H5OTT
2. LÖNNBERG Oskar, EM
3. JUSLIN Henry, PMBF
3. KILJANDER Toni, TMÅF
Kalpa, miehet 50 v ja 60 v yhdistetty sarja
1. BADE Jan, H5OTT
2. GRÖNHOLM Peter, HFM
3. SAARINEN Ilari, SASÄ
3. VUORINEN Juha, HFM
Kalpa, naiset 40 v, 50 v ja 60 v yhdistetty sarja
1. TALLROTH-KOCK, Lena HFM
2. MICHELSON Riitta, TMÅF
3. LEHTONEN Ritva-Leena, KAVE
3. SOITIALA Paula, HFM
Kalpa, veteraanimiehet, joukkue
1. HELSINGIN NYKYAIKAISET 5-OTTELIJAT (BADE Jan, PAKARINEN Jouko, PAKARINEN Jukka)
2. HELSINGIN MIEKKAILIJAT (ANDERSSON Hans, GRÖNHOLM Peter, HOKKANEN Ismo, VUORINEN Juha)
3. ESPOON MIEKKAILIJAT (MUSTONEN Terho, LEMPINEN Markku, LÖNNBERG Oskar)
Floretti, pojat alle 17 v
1. JÄRVELÄ Olli, OMS
2. HIETAHARJU Antte, OMS
3. TAPONEN Oskari, OMS
3. TIRRI Veikko, OMS
Floretti, pojat alle 20 v
1. RAUDASKOSKI Sakari, RM
2. LUMIJÄRVI Juha, OMS
3. HIRVELÄ Lauri, OMS
3. JÄRVELÄ Olli, OMS
Floretti, tytöt alle 20 v
1. TOKOLA Helea, OMS
2. ROUSU Petra, OMS
3. HIRVELÄ Maria, OMS
3. UUSITALO Noora, OMS
Floretti, miehet
1. KOROKNAY-PÁL András, HFM
2. TOKOLA Paulus, OMS
3. HIRVELÄ Lauri, OMS
3. KORHONEN Teemu, OMS
Floretti, naiset
1. TALLROTH-KOCK Lena, HFM
2. SOMEROJA Marja-Liisa, HFM
3. ALANKO Reeta, YM
3. ROUSU Petra, OMS
Floretti, miehet, joukkue
1. OULUN MIEKKAILUSEURA 2 (UOTILA Matti, JÄRVELÄ Olli, KORHONEN Teemu, TOKOLA Teemu)
2. OULUN MIEKKAILUSEURA 3(PULKKINEN Arttu, HIRVELÄ Lauri,TOKOLA Samuel, TIRRI Veikko)
3. OULUN MIEKKAILUSEURA 1 (LUMIJÄRVI Juha, TOKOLA Paulus, TAPONEN Oskari)
Floretti, naiset, joukkue
1. HELSINGIN MIEKKAILIJAT (TUUNANEN Laura, TALLROTH-KOCK Lena, SOMEROJA Marja-Liisa)
2. OULUN MIEKKAILUSEURA 1 (TOKOLA Helea, UUSITALO Noora, ROUSU Petra)
3. OULUN MIEKKAILUSEURA 2 (VÄSTI Katja, NORMAN Noora, TAMMIMIES Tanja)
Floretti, miehet 40 v ja 50 v yhdistetty sarja
1. GRÖNHOLM Peter, HFM
2. BERGMAN Vesa, RM
3. ANDERSSON Hans, HFM
3. PARIKKA Esko, RM
Säilä, miehet
1. ROMAN Mika, SK
2. SALONEN Johan, TAPERÄ
3. MUIR Samuel, TAPERÄ
3. SALONEN Henrik, TAPERÄ
Säilä, miehet, joukkue
1. TAPANILAN ERÄ 1 (MUIR Samuel, SALONEN Johan, MAHLAMÄKI Olli, SUVANTO Santeri)
2. TAPANILAN ERÄ 2 (ARPIAINEN Timo, SALONEN Henrik, KORPIMÄKI Samuli, TAMLANDER Max)
3. HELSINGIN NYKYAIKAISET 5-OTTELIJAT (PENTIKÄINEN Kimmo, BADE Jan, KARLSSON Eki)
(Teemu Tokola) -