Julkaistu: Sunnuntai, 16.12.2012
Naisten kalvan joukkuesuomenmestaruuskilpailut kisattiin lauantaina Espoossa. Vaikka alkuerissä nähtiinkin pari tiukempaa ottelua, kun Turku voitti Espoon 45 - 41 ja Miekka-Miehet Tampereen Kalpaveljien joukkueen 45 - 40, ei uloslyöntiotteluissa juurikaan tiukkoja otteluita nähty, vaan hävinneet joukkueet jäivät tyypillisesti alle 40 pisteeseen.
Mestaruuden vienyt Helsingin Miekkailijoiden joukkue eteni varman oloisesti mestaruuteen saakka, ja matkalla kaatuivat Turun joukkue 45 - 33, Miekka-Miesten joukkue 45 - 39 ja HABDA:n joukkue 45 - 36. HABDA puolestaan oli selvittänyt tiensä finaaliin vielä selvemmin HFM 3:sta vastaan 45 - 29 ja Espoota vastaan 45 - 36.
Uloslyöntien tiukin ottelu nähtiinkin pronssiottelussa, kun Espoo ja Miekka-Miehet kisasivat pronssista. Miekka-Miehet veivät ottelun lopulta neljän pisteen erolla 45 - 41.
Kokonaistulokset olivat:
1. HFM HELSINKI
2. HABDA HELSINKI
3. MM HELSINKI
4. EM ESPOO
5. HFM HELSINKI II
6. HN50 HELSINKI
7. TMÃ…F TURKU
8. HFM HELSINKI III
9. KAVE TAMPERE II
10. EM ESPOO II
11. KAVE TAMPERE
12. KAVE TAMPERE III
Joukkueiden kokoonpanot:
ELORANTA Meri-Maaria EM ESPOO
KELO Sarla Anna Klaudia EM ESPOO
SOHLBERG Elina EM ESPOO
ERKKILA Annika EM ESPOO II
MUSTONEN Selma EM ESPOO II
PALLASVESA Vera EM ESPOO II
BALINT Ester HABDA HELSINKI
HAUKKOVAARA Rosa HABDA HELSINKI
SALMINEN Anna Helena Aleksandra HABDA HELSINKI
SYVALA Ilona HABDA HELSINKI
KOCK Catharina Maria Paulina HFM HELSINKI
KOCK Michaela HFM HELSINKI
LUOMI Nathalie Anne Irene HFM HELSINKI
TALLROTH-KOCK Lena Ingrid HFM HELSINKI
KARSTUNEN Emma Sofia HFM HELSINKI II
LIESOLA Ã…sa HFM HELSINKI II
PENTTINEN Anna-Riikka HFM HELSINKI II
PENTTINEN Kaisa Maria Soilikki HFM HELSINKI II
HEINÄMAA Anna HFM HELSINKI III
JUNIKKA Anna Eveliina HFM HELSINKI III
LINDEMAN Irma Kaarina HFM HELSINKI III
SOMEROJA Marja-Liisa Tuulikki HFM HELSINKI III
BENGS Dagny HN50 HELSINKI
BENGS Eevi HN50 HELSINKI
HERMANS Julia Christina HN50 HELSINKI
SALMINEN Laura HN50 HELSINKI
HAAVISTO Elina Kaarina KAVE TAMPERE
LEHTONEN Ritva-Leena KAVE TAMPERE
LEHTONEN Suvi KAVE TAMPERE
SIIROINEN Aino KAVE TAMPERE
DVORYANCHIKOVA Alexandra KAVE TAMPERE II
HEIKKILÄ Laura KAVE TAMPERE II
SIIROINEN Helmi KAVE TAMPERE II
MIETTINEN Johanna KAVE TAMPERE III
RIIHINIITTY Riina KAVE TAMPERE III
TERHO Maija KAVE TAMPERE III
FUSONI Carolina MM HELSINKI
KAISALO Noora Krstiina MM HELSINKI
LUMME Terhi Ida Maria MM HELSINKI
HYVÖNEN Nina Maria TMÅF TURKU
KIIJÄRVI Katariina Leena Maria TMÅF TURKU
MATTSSON Elena TMÃ…F TURKU
MICHELSON Riitta Hannele TMÃ…F TURKU
Onnittelut kaikille mitalisteille!
(Teemu Tokola) -