Julkaistu: Sunnuntai, 13.5.2012
Suomalaiset mieskalpamiekkailijat osallistuivat tänä viikonloppuna Challenge Bernadotte -GP-kilpailuun Tukholmassa. Etenkin Suomen aikuisten kärki - Niko Vuorinen, Alexander Lahtinen ja Dennis Bade - osoitti kisakuntonsa jatkaneen parantumistaan.
Vielä vuosi sitten suomalaiset jäivät säännönmukaisesti kauas 64:n parhaan joukosta, mutta tänä vuonna joukkue on mennyt selvästi eteenpäin: koko kevään ajan kaikki kolme ovat olleet jatkuvasti 64:n viivan tuntumassa ja jo useaan kertaan sen ylitse. Tänä viikonloppuna Alexander Lahtinen selvisi alkueristä suoraan 64 parhaan joukkoon ja Niko Vuorinen taisteli tiensä sinne karsimalla. Dennis Bade puolestaan jäi harmillisesti 64:n ulkopuolelle tiukalla 12 - 15-tappiolla Belgian Thibault Ferage'lle. Mukana olleet nuoret, Kasper Roslander ja Gunnar Gräsbeck, jäivät vielä hieman vaatimattomampiin tuloksiin.
Nikon ja Alexanderin vauhti ei kuitenkaan pysähtynyt 64:n joukkoon, vaan molemmat selvisivät 32:n parhaan joukkoon, kun Niko Vuorinen voitti Portugalin Ricardo Candeiasin selvästi 15 - 7 ja Alexander Lahtinen Ruotsin Victor von Platenin lähes yhtä selvin numeroin 15 - 9. Seuraavalla kierroksella Niko haastoi Unkarin erittäin kokeneen Imre Gezan ja joutui myöntämään tämän paremmakseen harmillisen niukalla yhden pisteen erolla 14 - 15. Alexander Lahtinen kuitenkin jatkoi hyvää tulosta voittamalla Kanadan John Wrightin selvästi 15 - 7. Kuudentoista kierroksella Alexanderilla oli vastassa Ranskan Ulrich Robeiri, joka oli vielä liian kova pala suomalaiselle. Ranskalainen eteni ottelun alkupuoliskolla 10 - 2-johtoon, ja vaikka Alexander kirikin kovasti, vei lopulta pronssille miekkaillut Robeiri voiton numeroin 15 - 10.
"Onhan hyviä tuloksia tullut tälle joukkueelle aikaisemminkin, satunnaisesti", kommentoi Oulun Miekkailuseuran Teemu Tokola ja jatkaa: "Tämä kevät on kuitenkin näyttänyt, että miesten kalvan kärki on meillä jatkanut edistymistään ja on nousemassa sille tasolle, että 64 parhaan joukkoon selviytyminen maailmancupissa on kohta vakiosuoritus. Vaikka siitäkin on tietysti vielä matkaa mitaleille, olisi houkuttelevaa sanoa, että tämä kehitys yhdistettynä siihen, miten kärkimiekkailijamme ovat sitoutuneet pitkäjänteiseen työhön, lupaa meille lähes varmaa olympiapaikkaa Rioon. Ainoastaan edustajan nimi on enää epäselvä."
Suomalaisten sijoitukset:
13. Alexander Lahtinen
30. Niko Vuorinen
65. Dennis Bade
114. Kasper Roslander
139. Gunnar Gräsbeck
139 os.
Lopputulokset:
1. EST NOVOSJOLOV Nikolai 1980
2. HUN IMRE Geza 1974
3. FRA LUCENAY Jean-Michel 1978
3. FRA ROBEIRI Ulrich 1982
5. SUI KAUTER Fabian 1985
6. HUN BOCZKO Gabor 1977
7. ITA MARTINELLI Francesco 1978
8. UKR NIKISHIN Bogdan 1980
9. FRA GRUMIER Gauthier 1984
10. KAZ ALIMZHANOV Elmir 1986
11. SEN BOUZAID Alexandre 1981
12. FRA JERENT Daniel 1991
13. FIN LAHTINEN Alexander 1991
14. POL ADAMEK Michal 1987
15. UKR HEREY Anatoliy 1989
16. GER LAUNER Steffen 1986
17. NED VERWIJLEN Bas 1983
18. KOR PARK Kyoung Doo 1984
19. USA THOMPSON Soren 1981
20. VEN FERNANDEZ Silvio 1979
21. VEN LIMARDO Ruben 1985
22. USA KELSEY Weston 1981
23. UKR KHVOROST Maksym 1982
24. NOR TORKILDSEN Sturla 1981
25. VEN LIMARDO Francisco 1987
26. FRA GUSTIN Ronan 1987
27. FRA FAVA Alex 1989
28. CHN LI Guojie 1985
29. VEN CANAS Kelvin 1987
30. FIN VUORINEN Niko 1989
31. SUI STEFFEN Benjamin 1982
32. CAN WRIGHT John 1991
33. ITA PIZZO Paolo 1983
34. SUI HEINZER Max 1987
35. KOR JUNG Jin Sun 1984
36. FRA BOREL Yannick 1988
37. UKR KARUCHENKO Dmitriy 1980
38. POL ZAWROTNIAK Radoslaw 1981
39. POR CANDEIAS Ricardo 1984
40. RUS ANOKHIN Vadim 1992
41. ITA ESPOSITO Simone 1993
42. GER FIEDLER Jörg 1978
43. SWE SIMA Gustaf 1986
44. SWE VON PLATEN Victor 1989
45. RUS BIDA Sergey 1993
46. ITA TRAGER Matthew 1988
47. CHN JIAO Yunlong 1988
48. UKR MYRGORODSKYI Ievgen 1986
49. UZB KUDAYEV Ruslan 1980
50. JPN MINOBE Kazuyasu 1987
51. GBR ALLEN Gregory 1972
52. RUS SIDOROV Denis 1985
53. ITA CONFALONIERI Diego 1979
54. RUS TOURCHINE Igor 1982
55. GER BODOCZI Nikolaus 1993
56. USA VOMERO Nicholas 1990
57. NED TULEN Tristan 1991
58. POR CORDEIRO Joao 1987
59. USA SHERRILL Teddy 1986
60. ITA GAROZZO Enrico 1989
61. SUI STAUB Florian 1990
62. BEL FERAGE Thibault 1988
63. SWE FORSSE Tor 1972
64. RUS SUKHOV Pavel 1988
65. FIN BADE Dennis 1985
65. USA DUNCAN Corwin 1989
67. GER STEINBERGER Raphael 1985
68. SUI BORSKY Peer 1990
69. CAN BOISVERT-SIMARD Hugues 1981
70. GER KNEIP Christoph 1980
71. RUS GLAZKOV Nikita 1992
72. SUI PARAVICINI Giacomo 1989
73. SWE GUSTAVSSON Christian 1986
74. UKR REIZLIN Igor 1984
75. GER SCHMITT Martin 1981
76. NOR PIASECKI Bartosz 1986
77. ITA BINO Gabriele 1991
78. SWE JOHNSSON Fredrik 1992
79. FRA BLASZYCK Alexandre 1988
80. VEN MEJIAS Wolfgang 1983
81. KAZ KURBANOV Ruslan 1991
82. GER ACKERMANN Norman 1983
83. KGZ IVANOV Michail 1989
84. CAN HEIDECKER Pascal 1991
85. CHN ZHANG Chengjie 1987
86. SUI NIGGELER Michele 1992
87. ITA CIPRIANI Andrea 1989
88. ISR HERPE Ido 1991
89. KAZ GRYAZNOV Dmitriy 1985
90. POL MOTYKA Tomasz 1981
91. SUI LAMON Sebastien 1987
92. GER REIN Stephan 1988
93. BEL GHIJS Laurent 1988
94. SWE GOMEZ Andres 1967
95. AUS DOWNES John 1991
96. NOR LUND Jonas 1995
97. CHN LU Weinan 1992
98. CAN LEBLANC Marc-Andre 1986
99. POL ANDRZEJUK Robert 1975
100. SWE ANDERSSON MÃ¥ns 1995
101. SWE JARL Henrik 1992
102. EST ALLIKA Marno 1982
103. EGY ALAA EL DIN MOHAMED FAYEZ 1991
104. SWE KASE Robin 1992
105. KAZ YERUBAYEV Alibek 1987
106. NOR HERBERN Stian 1992
107. AUT SCHMID Florian 1985
108. SWE HARMENBERG Karl 1987
109. KAZ ALEXANIN Dmitriy 1991
110. SWE VON PLATEN Philip 1988
Eliminated in round 1
111. USA FREIMAN Samuel 1995
112. POR AREDE Pedro 1988
113. ISR NORSA Lorenzo 1982
114. POL KRUCZEK Piotr 1988
114. FIN ROSLANDER Kasper 1992
116. USA MOODY Jimmy 1986
117. BEL VAN CLEEMPUT Robrecht 1984
118. EST LIIMETS Aivar 1980
119. AUT HOFER Nikolaus 1985
119. SWE BERG NIEMELÄ Anton 1992
121. AUT CASNY Dietmar 1988
122. SWE NERELL Magnus 1977
123. EST SALM Juri 1984
124. LAT MARKOVS Arturs 1988
125. BEL FEROT Francois Xavier 1991
126. GBR WILLIS Jonathan 1981
127. IRL CHAMBERS Benedict 1967
128. KAZ MAZANOV Andrey 1974
129. CAN LAVOIE Christophe 1991
130. ROU TIMOCE Andrei 1989
131. EST PRIINITS Sten 1987
132. JPN HIRANO Yoshiki 1989
133. SWE TIVENIUS Jan 1961
133. UKR MAKIIENKO Ievgen 1991
135. POL NYCZ Mateusz 1989
135. GBR SKIPP Michael 1978
137. SWE FROM Victor 1987
138. FIE GUNPUT Satya 1991
139. FIN GRASBECK Gunnar 1993
(Teemu Tokola) -