Niko Vuorinen ja Kasper Roslander hyviin tuloksiin ulkomailla

Julkaistu: Maanantai, 27.2.2012


Suomalaiset miekkailivat maailmalla tänäkin viikonloppuna: Budapestissa oli naisten kalvan maailmancupin GP-kilpailu, jossa miekkailivat Suvi Lehtonen, Catharina Kock sekä Hilla Hämäläinen; Berliinissä taas järjestettiin perinteikäs Weisser Bär -kilpailu, jossa kisasivat Niko Vuorinen ja Kasper Roslander.

Naisten kalvan maailmancupissa oli tiukka meno, eikä suomalaisille annettu juurikaan mahdollisuuksia. Lähes 170 miekkailijan kilpailussa suomalaiset jäivät häntäpäähän: Suvi Lehtonen oli 153., Hilla Hämäläinen 161. ja Catharina Kock 164. Virolaisilla meni paremmin: Erika Kirpu oli pronssilla Unkarin Emese Szaszin kanssa, hopealla taas oli Mara Navarria (Italia), ja voiton vei Malgorzata Bereza (Puola).

Isossa perinteikkäässä Weisser Bär -kilpailussa Niko Vuorinen, tällä hetkellä MC-pistekärjessä suomalaisista mieskalpamiekkailijoista, oli hakemassa tuntumaa ennen viimeisiä ratkaisevia MC-kilpailuja ennen Bratislavan olympiakarsintaa, ja Kasper Roslander oli puolestaan hakemassa tuntumaa juniorien kevään arvokilpailuihin. Molemmat suomalaiset olivat lähes voittamattomia alkueräkierroksilla ja selvittivät tiensä helposti 64:n parhaan joukkoon. Keräilyeräjärjestelmällä käydyssä kilpailussa Kasper kuitenkin joutui taipumaan sekä toisessa (8 - 15 Unkarin Levente Tamas Gyorgyille) että kolmannessa ottelussaan (13 - 14 Romanian Zsolt Tardille) ja jäi 242 miekkailijan kilpailussa komeasti sijalle 42. Niko Vuorinen eteni vielä pitemmälle ja, vaikka joutui hakemaan vauhtia keräilyeristä sekä 64:n että 32:n kierroksilla, hän onnistui voittamaan kummassakin tapauksessa molemmat keräilyottelunsa ja selvisi 16 parhaan joukkoon. Siellä tie lopulta nousi pystyyn 11 - 15-tappiolla Ukrainan Ievgen Makiienkoa vastaan. Tuloksena oli upea 14. sija.

Naisten kalvan maailmancupin GP-kilpailu, Budapest

1 BEREZA Malgorzata POL
2 NAVARRIA Mara ITA
3 KIRPU Erika EST
3 SZASZ Emese HUN
5 GHERMAN Simona ROU
6 CHOI In Jeong KOR
7 FIAMINGO Rossella ITA
8 NISIMA Maureen FRA
9 BRANZA Ana ROU
10 DEL CARRETTO Bianca ITA
11 SHEMYAKINA Yana UKR
12 FLESSEL-COLOVIC Laura FRA
13 MAROIU Anca ROU
14 LI Na CHN
15 HEIDEMANN Britta GER
16 SCANLAN Susannah USA

17 SUN Yujie CHN
18 PIEKARSKA Magdalena POL
19 GEROUDET Tiffany SUI
20 SOZANSKA Monika GER
21 NDOLO Alexandra GER
22 DEAC Simona ROU
23 DUPLITZER Imke GER
24 KUUSK Kristina EST
25 SCHALM Sherraine CAN
26 BOSCARELLI Francesca ITA
27 CAMPBELL Lindsay USA
28 YEUNG Chui Ling HKG
29 YIN Mingfang CHN
30 DESCOUTS Audrey FRA
31 MOELLHAUSEN Nathalie ITA
32 CHRISTMANN Beate GER

33 LUO Xiaojuan CHN
34 SHIN A Lam KOR
35 KROLAK Natalia POL
36 KONG Man Wai HKG
37 REMBI Lauren FRA
38 SZELE Reka HUN
39 STROKA Malgorzata POL
40 TATARAN Amalia ROU
41 BRIASCO Brenda ITA
42 QUONDAMCARLO Francesca ITA
43 XU Anqi CHN
44 DINU Loredana ROU
45 OH Yun Hee KOR
46 JUNG Hyo-Jung KOR
47 SAMUELSSON Emma SWE
48 DANINTHE Sarah FRA
48 KNAPIK Renata POL
50 LAWRENCE Corinna GBR
51 BASSA Francesca USA
52 CHEN Hsin Ping TPE
53 GORAM Melissa FRA
54 MARTINEZ Maria VEN
55 ALIBERT Nathalie FRA
56 WESTMAN Nina SWE
57 UDREA Maria ROU
58 RIZZI Giulia ITA
59 IVCHENKO Anastasia UKR
60 BERGDAHL Johanna SWE
61 HUGAS-MALLORQUI Maria GER
62 DI TELLA Isabel ARG
63 ANTAL Edina HUN
64 BELJAJEVA Julia EST

65 NELIP Ewa POL
66 BALAGANSKAYA Ulyana KAZ
67 MULTERER Ricarda GER
68 DOUBOVA Daniela CZE
69 MILLS Noam ISR
70 GARS Sanne SWE
71 SHIMOOKAWA Ayaka JPN
72 USHER Georgina GBR
73 HURLEY Courtney USA
74 ZUIKOVA Julia EST
75 NAKANO Nozomi JPN
76 BUDAI Dorina HUN
77 KRYVYTSKA Olena UKR
78 KRIEGER Angela SUI
79 GUY Joanna CAN
80 MARTINEZ Dayana VEN
81 HABLUTZEL-BURKI Gianna SUI
82 EMBRICH Irina EST
83 TAKACS Emese HUN
84 BARVESTAD Kinka SWE
85 STAHLBERG Sabrina GER
86 KLAFSTAD Pia NOR
87 FAUTSCH Lis LUX
88 BUECHEL Holly USA
89 NELYUBOVA Yulia AZE
90 QIN Xue CHN
91 BUKOCZKI Bianka HUN
92 SOMOGYIOVA Lucia SVK
93 TOTH Annamaria HUN
94 PAJU Nelli EST
95 COHEN Mary GBR
96 EPEE Laurence FRA
97 SWITZER Ainsley CAN
98 DMOWSKA-ANDRZEJUK Danuta POL
99 VACINOVA Gabriela CZE
100 HURLEY Kelley USA
101 KOLCZONAY Anna HUN
102 SIDIROPOULOU-CHRISTODOULOU Niki-Katerina GRE
103 HSU Jo-Ting TPE
104 DAMAS Elena ESP
105 ALIBEKOVA Assel KAZ
106 HERMINIO Ines POR
107 SHECHTMAN Iris ISR
108 STEFFLOVA Tereza CZE
109 DOUBOVA Dominika CZE
110 STAEHLI Laura SUI
111 LAWRENCE Maya USA
112 RODIC Smiljka SRB
113 BARANIKOVA Dagmar SVK
114 ZDANOVSCHI Ana ROU
115 TOL Sonja NED
116 GONDA Borbala HUN
117 OLEXOVA Martina CZE
118 KOSTYRKO Ganna UKR
119 SZIKLAVARI Franciska HUN
120 AVENA Alexandra MEX
121 BLACH Blanka POL
122 HALLS Joanna AUS
123 HORIKAWA Kozue JPN
124 MARINUK Avital ISR
125 ZHONG Weiping CHN
126 MARTINEZ Daniela MEX
127 CHANG Chialing TPE
128 BEKEFI Edina HUN
129 JORQUERA PALMER Daria CAN
130 WILLOCK Lauren USA
131 HIGHTON Elizabeth GBR
132 LIN Sheng CHN
133 COELHO Alexandra POR
133 PETRIUK Olga UKR
133 COSTA Rayssa BRA
136 DAVIDZON Ekaterina ISR
136 LUGO Eliana VEN
138 IMHOF Lara SUI
139 IKEHATA Shizuka JPN
139 VARNAI Vivien HUN
141 LAWRENCE Hannah Elizabeth GBR
142 MORIOKA Miho JPN
143 JEVREMOVIC Alksandra SRB
144 MIHALY Kata HUN
145 OVSYANIK Nadiya UKR
146 PECHOVOVA Michala CZE
146 BRAVO ARANGUIZ Caterin CHI
148 CHEN Yinhua TPE
149 JEZA Eva SLO
150 MCGEEVER Jennifer GBR
151 KANG Young Mi KOR
151 LEPE Javiera CHI
153 LEHTONEN Suvi FIN
154 MENEZES Clarisse BRA
155 ILIC Danijela SRB
156 CHANG Caitlin GBR
156 TERAN Alejandra MEX
156 MILLAN Andrea MEX
159 NATALI Camilla SUI
160 ANDREEVA Larisa KGZ
161 HAMALAINEN Hilla FIN
162 SIMEAO Amanda BRA
163 AGUERO Elida Sandra ARG
164 KOCK Catharina FIN
165 GUILHON Cleia BRA
166 ALEJO Andrea MEX
167 CRUZ BARBOSA Guadalupe Isabel MEX


Weißer Bär, Berlin (miesten kalpa)

1. GER FIEDLER Jörg 1978
2. ROU POP Adrian 1985
3. FRA PEIGNET Frederic 1988
3. UKR MAKIIENKO Ievgen 1991
5. ITA SCHIAVINA Riccardo 1989
6. NED TULEN Tristan 1991
7. GER BODOCZI Nikolaus 1993
8. NED VERWIJLEN Bas 1983
9. POL WRONA Kamil 1991
10. ROU ANDREI Radu 1986
11. CZE COUFAL Zdenek 1977
12. GER MARKOVICS Thomas 1990
13. ITA MARINI Jacopo 1989
14. FIN VUORINEN Niko 1989
15. GER ACKERMANN Rouven 1982
16. GER DANILEJKO Maxim 1994
17. GER ACKERMANN Norman 1983
18. GER KNEIP Christoph 1980
19. POL NYCZ Mateusz 1989
20. UKR SOKOLOV Oleg 1984
21. GER BÖHM Constantin 1991
22. BEL FEROT Francois Xavier 1991
23. UKR RUDENKO Sergej 1974
24. CAN BOISVERT-SIMARD Hugues 1981
25. RUS SIMOVSKIKH Sergey 1965
26. GER MULTERER Niklas 1988
27. GER PÖNISCH Thomas 1972
28. GBR WILLIS Jonathan 1981
29. HUN GYORGYI Levente Tamas 1991
30. CZE AMBROZ Jakub 1986
31. CZE CAPEK Martin 1983
32. ROU TARDI Zsolt 1987
33. POL BRONISZEWSKI Filip 1990
34. GER SCHLÜTER Niclas 1970
35. CAN SEGUIN Jean-Pierre 1985
36. GER KUCHALSKI Tim 1994
37. RUS STOROZHILOV Nikolay 1986
38. GER GERLACH Florian 1988
39. GER SPAUTZ Falk 1990
40. NED DE VRIES Matthijs 1989
41. GER ERDMANN Manuel 1985
42. FIN ROSLANDER Kasper 1992
43. POL GRIPAS Artiom 1984
44. POL KRAWCZYK Pawel 1989
45. BEL FERAGE Thibault 1988
46. GER HERZBERG Fabian 1988
47. ITA DONATI Stefano 1990
48. GER WIRTH Henning 1977
49. CZE CUPR Michal 1991
50. GER SCHÜNKE Rainer 1982
51. CZE PITRA Pavel 1988
52. GER JEAN-BAPTISTE Julian 1989
53. RUS TOROPYGIN Serguey 1987
54. CHI INOSTROZA BUDINICH Paris 1972
55. UKR SYMONENKO Oleksiy 1991
56. GER ABRAHAM Marian Lukas 1994
57. GER SCHMIDT Richard 1992
58. GER HALLER Rudolf 1991
59. POL BACZEK Marek 1985
60. GER ZUBEL Marius 1988
61. ROU TIMOCE Andrei 1989
62. SUI SCHMIDLIN Jérome 1986
63. GER STRITTMATTER Swen 1969
64. CZE AMBROZ Matyas 1986
65. SWE BERGDAHL Erik 1988
66. UKR BOYKOV Vladyslav 1970
67. GER NETTERSHEIM Florian 1992
68. RUS KUROCHKIN Andrey 0002
69. GER SCHREYER Pascal 1986
70. GER LANGGUTH Lars-Erik 1990
71. GER WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993
72. ROU ARKOSI Bertalan 1982
73. RUS SHARAFIEV Boris 0002
74. RUS SHALKOV Ivan 1990
75. GER STEINBERGER Raphael 1985
76. GER BAYER Thorsten 1984
77. ROU SZILAGYI Adrian Ciprian 1987
78. GER SCHWEFEL Robert 1987
79. USA WOLFSON Kyle 1981
80. GER TILSNER Benny 1978
81. GER KEREKES Erwin 1991
82. GER KNEIST Toni 1984
83. GEO RAZMADZE Spartak 1984
84. ITA DI NUCCI Gianfilippo 1988
84. SUI BRUNOLD Bruce 1992
86. GER TRÜTZSCHLER Alexander 1973
87. GER BURGHARDT Alexander 1985
88. GER SIEBER Marcel 1994
89. POL BAJAN Filip 1993
90. CZE POKORNY Richard 1991
91. GER RICHTER Arne 1994
92. ITA FEDELI Alessandro 1991
93. CZE KOVARIK Tomas 1985
94. USA KÜHNEMUND Andre 1963
95. BEL VAN CLEEMPUT Robrecht 1984
96. ITA GALLO Carlo 1989
97. POL ROKOSZ Lukasz 1989
98. MDA SEDOI Valentin 1981
99. GER GRIEBEL Thomas 1992
100. NED BLAAS Bjorn 1990
101. GER THEISS Sebastian 1988
102. GER MAUNZ Florian 1994
103. ROU TARDI Zoltan 1989
104. CZE KASPAR Daniel 1980
105. GER BERGNER Maximilian 1989
106. GER HACHMEISTER Nils 1981
107. RUS LOSEVSKIY Sergey 1983
108. SVK KARKALIK Matej 1991
109. NOR FALCK-YTTER Jan 1961
110. CZE KINDL David 1991
111. GER OBERKIRCHER Volker 1977
112. CAN BROOKE William 1993
113. GER LEYK Christian 1989
114. GER BECKMANN Nicolas 1991
114. RUS SAVELYEV Mikhail 1992
116. NED BONTES Tom 1995
117. ITA BARDINE Riccardo 1988
118. GER RIEMANN Niklas 1993
119. CZE SNOPEK Miroslav 1989
120. MDA PAHOTIN Anton 1990
121. POL BAS Marcel 1989
122. KAZ MAZANOV Andrey 1974
123. GER BRAUN Stefan 1984
124. BEL DECHAMPS Quentin 1989
125. SUI KLOTZ Hans 1958
126. GER STUMPF Janek 1995
127. GER FREUND Mario 1975
128. GER DELFS Lennart 1994
129. LTU KRUJALSKIS Gotfridas 1989
130. GER LEHMANN Frank 1986
eliminated in round 2
131. GER PETERS Kevin 1989
132. RUS KORKH Sergey 1993
133. GER LINDENMANN Felix 1992
133. LTU STALMAKOV Javgenij 1982
135. GER BOTT Wulf 1996
135. CZE JANKO Tomas 1972
137. GER KREILEIN Robert 1994
138. GER HEILMANN Falk 1993
139. RUS PISHCHIKOV Yan 1981
140. CAN GUILLEMIN Leland 1987
141. GER EICHLER Felix 1988
142. CZE KARASEK Libor 1984
143. GER WEIDLICH Reinhard 1992
144. GER BENZING Thomas 1990
145. CZE KUF Jan 1991
146. CZE ANDERLE Petr 1977
147. GER KIRSCHEN Uwe 1967
148. USA STEPHAN Jens 1978
149. GER GROTHKLAUS Dennis 1989
150. SIN LEE Samson Mun Hou 1986
151. NED VAN WINDEN Levy 1991
152. GER BRUNNE Alexander 1989
153. ITA DONADEO Giulio 1992
154. GER BÜRGER Fabian 1993
155. MDA RAKOVSKI Oleg 1982
156. GER SANDMANN Daniel 1990
157. GER BEHRENDT Thomas 1981
157. AUT REISENHOFER Rafael 1987
157. GER WALTER Noe 1996
160. GER LHUISSIER Laurent 1988
161. AUT HELLER Alexander 1991
162. GER SCHMITT Marc-André 1993
163. CZE HABARTA Ondrej 1992
164. CZE SZMEK Marek 1990
165. GER BAUMANN Silvio 1996
165. RUS ZAGORULKO Alexandr 1958
167. GER BUCHHOLZ Lars 1993
168. GER LEISER Rico 1992
eliminated in round 1
169. USA KELLER Kai-Moritz 1982
170. GER BÖSCH Alexander 1995
170. GER PLAJER David 1995
172. RUS VORONIN Alexey 1988
173. ITA QUAGLIA Giorgio 1989
174. GER MÜLLER Moritz 1995
175. GER BURAWZEW Kirill 1988
176. SWE GUSTAVSSON Christian 1986
177. NED BIJKER Peter 1968
178. USA POLAKOSKI David 0002
179. MDA DROZDOV Serghei 1973
180. GER SCHWEIKOWSKI Nicolai 1996
181. CZE CERNY Vojtech 1981
182. GER GURSKI John 1990
183. GER LINDENMANN Bastian 1990
183. GER KROPP Alexander 1993
183. NED OOSTHOF Collin 1989
186. GER LIEBIG Fabian 1994
186. RUS IVANOV Ivan 1993
188. ROU TARDI Otto 1985
189. CMR EDONGO ELOUNGOU Herve 1974
190. GER BARTSCH Sebastian 1985
191. GER VETTER Sascha 1982
192. BEL GHIJS Laurent 1988
192. GER WIESEMANN Johannes 1990
194. AUS LEWIS James 1989
195. GER WILLENBOCKEL Christian Tob 1982
196. POL MOLGA Piotr 1970
197. GER RUSCH Harald 1966
198. GER BEHRENDT Michael 1975
199. AUS AUSTEN Ross 1978
199. GER KAUBE Thomas 1974
201. GER HESSE Jonas 1989
201. LTU MIECIUS Tadas 1993
203. GER KRAUSE Christopher 1992
203. GER MÜLLER-RATH Frank 1967
203. CAN NEUMEYER Justin 1994
206. GER RÖDER Dirk 1974
206. GER WICKERT Julian 1990
206. GER GRÄNDORF Malte 1993
206. CZE KUBIS Petr 1982
210. GER HACK Maximilian 1995
211. GER HANSMANN Sascha 1993
212. GER STADTER Kilian 1996
213. UKR TIMOSHENKO Ruslan 1990
214. POL BUDEK Wladyslaw 1963
215. UKR KURULENKO Sergii 1969
216. GER MÜLLER Wilhelm 1997
217. GER OBERMEIER Oliver 1985
218. NED BLAAS Stephan 1960
219. GER SCHUHMANN Julian 1995
220. GER DOGUE Patrick 1992
221. GER REIMER Sascha 1984
222. GER PFANDER Linus 1997
223. LTU JAKIMAVICIUS Zygimantas 1994
224. GER WEIKARD Ulrich 1972
225. SVK CELLER Pavol 1989
226. GER WOLF Bernhard 1989
226. NED JELDERS Christiaan 1990
228. POL BUDEK Szczepan 1992
229. GER BAASNER Timo 1991
230. GER HEGNER Holger 1964
231. GER BERLINER Nils 1992
232. GER PLASS Jörg 1978
233. GER HORSTMANN Manuel-Stephen 1997
234. SVK CIPAR Stefan 1988
234. LAT KULESOVS Vadim 1992
236. GER LEIPOLD Guido 1977
236. GER HEILAND Andreas 1985
238. GER PROHL Christopher 1984
239. GER ANDERSCH Michel 1995
240. GER RAHDE Frank 1972
241. POL KOSZUTSKI Radoslaw 1994
242. IRL WALSH Thomas 1982


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 6431 kertaa 27.2.2012 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Santeri vahvana Saksassa
OMS aloitti SM-vuoden 2020 voitokkaasti
Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi
Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi
Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta
Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 16.2.) Santeri vahvana Saksassa (katsottu 4337 kertaa)
( 10.2.) OMS aloitti SM-vuoden 2020 voitokkaasti (katsottu 4163 kertaa)
( 6.1.) Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi (katsottu 4639 kertaa)
( 5.1.) Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi (katsottu 4737 kertaa)
(30.11.) Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta (katsottu 4693 kertaa)
( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 4988 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 5593 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 5853 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 6344 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 6433 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 5906 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 6411 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 6159 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 7039 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 6857 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 7476 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 7764 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 7571 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 7328 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 8242 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 81881 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 35831 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 31310 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 30685 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 28382 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 28173 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 28135 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 28084 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 27742 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 27410 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 26743 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 25379 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 25357 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 25348 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 25154 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 24882 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa (katsottu 24242 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 24240 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 24234 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset (katsottu 24214 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 31310 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 28173 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 28084 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 24234 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 25348 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 25379 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 22924 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 23897 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 23936 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 24240 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 23607 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 28382 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23336 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 23205 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 23990 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 22515 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 22670 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 24214 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 22188 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 24882 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 21935 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 23433 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 21487 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 22609 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 21687 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 26743 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 22000 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 21285 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 27410 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 21745 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 21757 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 23085 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 24242 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 27742 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 35831 kertaa)
(16.11.2009) OMS uusi miesten floretin joukkuesuomenmestaruuden - 2 kommenttia (katsottu 19178 kertaa)
(30.10.2011) Teemu Tokola floretin Suomen mestariksi - 2 kommenttia (katsottu 19289 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 21769 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 21017 kertaa)
(28.12.2009) Oululaisnuoret matkalla maailmalle tammikuussa - 2 kommenttia (katsottu 20204 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;Santeri Ylitervo;Aino Järvinen
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM 2020
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syyskokous 2019
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram