Suomalaiset erittäin lähellä pistesijoja Heidenheimissa

kalpa MC 2011 Heidenheim

Julkaistu: Sunnuntai, 1.5.2011


Suomalaismiekkailijat olivat erittäin lähellä MC-pistesijoja viikonloppuna järjestetyssä Heidenheimin maailmancupin osakilpailussa Saksassa. Viime arvokisojen maajoukkueesta paikalla olivat kaikki vastikään sairastunutta Paulus Tokolaa lukuun ottamatta eli Alexander Lahtinen, Dennis Bade ja Niko Vuorinen sekä maajoukkueen ulkopuolelta HABDA:n Kasper Roslander.

Suomalaisittain kisa oli MC-kisakauden lupaavimpia, ja verrattuna aikaisempiin tämän kauden maailmancupin osakilpailuihin oli etenkin maajoukkueen suoritustaso useaa pykälää parempi. Massiivisessa, peräti 263:n miekkailijan kilpailussa läsnä oli maailmanrankingin kovin kärki. Alkuerissä Dennis Bade voitti kolme viidestä ja Alexander Lahtinen kolme kuudesta, ja kaikki tappiot olivat erittäin niukkia luvuin 4 - 5. Parhaiten menestyi kuitenkin Niko Vuorinen, joka voitti neljä kuudesta ottelustaan. Kasper Roslander puolestaan voitti vain kaksi alkueräotteluistaan ja karsiutui jatkosta.

Jatkoon päässeet suomalaiset pääsivät ohi ensimmäiseltä uloslyöntikierrokselta, mutta toisella kierroksella kaikki kolme olivat iskussa. Sijalle 88 sijoitettu Niko Vuorinen löi Alankomaiden Christiaan Jeldersin selvästi 15 - 7, sijalle 107 sijoitettu Dennis Bade puolestaan ruotsalaisen Carl Frisellin hieman tiukemmin 15 - 12 ja sijalle 114 sijoitettu Alexander Lahtinen Tshekin Julian Seidlin luvuin 15 - 11.

Perjantain kolmannella uloslyöntikierroksella ratkaistiin, ketkä 32 miekkailijaa pääsevät jatkoon lauantain toiseen kilpailupäivään sinne jo selvinneiden ranking-kärjen ja alkuerien kärjen kanssa. Niko Vuorinen joutui vuoden 2009 maailmanmestaria, Venäjän Anton Avdeevia vastaan, eikä Nikoa huomattavasti lyhyempi, myös vasenkätinen venäläinen antanut suomalaiselle juurikaan mahdollisuuksia, vaan tulokseksi tuli tyly 4 - 15. "Aika avuton olo tuli ottelussa, ei päässyt millään puolustuksesta läpi", Niko kommentoi otteluaan Facebook-sivullaan, mutta löytää myös ratkaisun tilanteeseen: "treeniä lisää".

Helppoja eivät olleet muidenkaan suomalaisten vastukset: Dennis Badella oli vastassaan Belekin juniorimaailmanmestari vuodelta 2007, Ranskan Alexandre Blaszyck. Ranskalainen ei ole vielä murtautunut Ranskan maajoukkueen eturiviin aikuisten sarjassa, ja Dennis onnistuikin pitämään ottelun tiukkana ja oli ottelun alkupuoliskon johdossa. 7 - 7-tilanteen jälkeen ranskalainen pystyi kuitenkin hivuttautumaan johtoon ja kasvattamaan sitä aina ottelun loppuun saakka. Taululle numeroiksi jäi Dennikselle 11 - 14-tappio. Alexander Lahtisella oli puolestaan vastassa Puolan kokenut Radoslaw Zawrotniak. Ottelu eteni lähes koko otteluajan puolalaisen hallinnassa, ja vaikka Alexander onnistuikin tasoittamaan pelin alun haparoinnin jälkeen 5 - 5-tilanteeseen, kiskaisi Zawrotniak sen jälkeen neljän pisteen kaulan, jonka turvin hän eteni aina 15 - 12-voittoon saakka.

Lauantain toinen kisapäivä oli italialaisten juhlaa: Stefano Carozzo voitti, Paolo Pizzo sai hopeaa ja Matteo Tagliariol jakoi pronssin Ranskan Ronan Gustinin kanssa.

Lopputulokset
1. ITA CAROZZO Stefano 1979
2. ITA PIZZO Paolo 1983
3. ITA TAGLIARIOL Matteo 1983
3. FRA GUSTIN Ronan 1987
5. FRA GRUMIER Gauthier 1984
6. HUN BOCZKO Gabor 1977
7. GER FIEDLER Jörg 1978
8. RUS AVDEEV Anton 1986
9. ITA ROTA Alfredo 1975
10. SUI HEINZER Max 1987
11. POL MOTYKA Tomasz 1981
12. UKR HEREY Anatoliy 1989
13. RUS SKOROBOGATOV Oleg 1969
14. FRA BLASZYCK Alexandre 1988
15. BLR CHARTOVICH Artsiom 1988
16. SUI BORSKY Peer 1990
17. RUS SUKHOV Pavel 1988
18. USA KELSEY Weston 1981
19. HUN IMRE Geza 1974
20. NED VERWIJLEN Bas 1983
21. ITA GAROZZO Enrico 1989
22. UKR REYZLIN Igor 1984
23. CZE BERAN Jiri 1982
24. UKR MEDVEDEV Vitaliy 1983
25. CHN LI Guojie 1985
26. ESP ESPANA David 1986
27. KOR PARK Kyoung Doo 1984
28. ESP ABAJO Jose Luis 1978
29. POL ZAWROTNIAK Radoslaw 1981
30. FRA BOISSE Eric 1980
31. HUN HANZWIKKEL Mark 1990
32. ITA TRAGER Matthew 1988
33. FRA LUCENAY Jean-Michel 1978
34. KOR JUNG Seung Hwa 1981
35. EST NOVOSJOLOV Nikolai 1980
36. VEN LIMARDO Ruben 1985
37. POL KRUCZEK Piotr 1988
38. GER ERDÖFFY Andreas 1986
39. GER KNEIST Toni 1984
40. POL ADAMEK Michal 1987
41. FRA ROBEIRI Ulrich 1982
41. FRA BOREL Yannick 1988
43. VEN FERNANDEZ Silvio 1979
44. UKR NIKISHIN Bogdan 1980
45. FRA MARCHAL Virgile 1990
46. ROU POP Adrian 1985
47. FRA PENSO-TSAI Adrien 1986
48. UKR KARUCHENKO Dmitriy 1980
49. UKR DYMAR Olexander 1982
50. CHN WANG Sen 1988
51. FRA JERENT Daniel 1991
52. RUS TOURCHINE Igor 1982
53. SUI STEFFEN Benjamin 1982
54. GER SCHMID Sven 1978
55. CZE CAPEK Martin 1983
56. GER REIN Stephan 1988
57. CHN WANG Lei 1981
58. NED TULEN Tristan 1991
59. GER SCHMITT Martin 1981
60. GER ACKERMANN Norman 1983
61. GER STEINBERGER Raphael 1985
62. POR AREDE Pedro 1988
63. HUN REDLI Andras 1983
64. SUI LAMON Sebastien 1987
65. ISR BESKIN Grigori 1987
66. SUI KAUTER Fabian 1985
66. NOR BACKER Fredrik 1987
68. KAZ ALIMZHANOV Elmir 1986
69. UKR OSHAROV Vitaly 1980
70. USA THOMPSON Soren 1981
70. HUN FILE Matyas 1991
72. POR VIDEIRA Joaquim 1984
73. RUS MORGOEV Vseslav 1986
74. HUN SOMFAI Peter 1980
74. FIN VUORINEN Niko 1989
76. POL MIKOLAJCZAK Krzysztof 1984
77. SUI KAUTER Michael 1979
78. GER MARKOVICS Thomas 1990
79. CHN HUANG Chao 1985
80. FIN BADE Dennis 1985
81. SRB NIKOLIC Luka 1990
82. FIN LAHTINEN Alexander 1991
83. KOR JUNG Jin Sun 1984
84. UKR MAKIYENKO Yevgeniy 1991
85. CHN DONG Chao 1988
86. HUN BUDAI Daniel 1989
87. AUT KNOLL Anton 1984
88. POL SADOWY Piotr 1980
89. GER HALLER Rudolf 1991
90. EST PRIINITS Sten 1987
91. GER LAUNER Steffen 1986
92. ITA FERRARIS Luca 1989
93. KAZ ALEXANIN Dmitriy 1991
94. CAN BAJGORIC Tigran 1983
95. NOR HILLESTAD Ludvig 1988
96. SRB NIKOLIC Danilo 1982
97. USA VOMERO Nicholas 1990
98. DEN VON DER OSTEN Frederik 1993
99. KOR AN Sung Ho 1985
100. HUN SZENYI Peter 1987
101. SVK CIPAR Stefan 1988
102. EST SALM Juri 1984
103. CHN DONG Guotao 1980
103. ESP ALVARADO Marius 1985
103. RUS GLAZKOV Nikita 1992
106. GER KNEIP Christoph 1980
107. NOR TORKILDSEN Sturla 1981
108. RUS TIKHOMIROV Alexey 1983
109. UKR KHVOROST Maksym 1982
110. HUN PADAR Tamas 1982
111. GER MULTERER Niklas 1988
112. CZE SEBESTA Marek 1986
113. USA TSINIS Alexander 1980
113. CZE SEIDL Julian 1990
115. ROU STANCIU Adrian 1972
116. SWE FRISELL Carl 1982
117. NOR PIASECKI Bartosz 1986
117. USA HURME Tommi 1985
119. GER HERZBERG Fabian 1988
119. KAZ YERUBAYEV Alibek 1987
121. ITA MARTINELLI Francesco 1978
121. BRA SCHWANTES Athos 1985
123. JPN NISHIDA Shogo 1982
124. GER SCHMIDT Richard 1992
125. JPN HIRANO Yoshiki 1989
126. NED JELDERS Christiaan 1990
127. GBR SCRIMSHAW Jason 1971
128. KGZ CHERNYKH Alexander 1976
129. NOR TARKOVSKIJ HEMMI Alexandr 1986
129. USA BRATTON Benjamin 1985
131. GER BURGHARDT Alexandre 1985
132. IRI YAGHOUBIAN Ali 1981
133. VEN CANAS Kelvin 1987
134. ITA CONFALONIERI Diego 1979
134. CHN YIN Lianchi 1984
136. JPN SAKAMOTO Keisuke 1984
137. KGZ KATCHIOURINE Serguei 1973
138. GER KUCHALSKI Tim 1994
139. ITA BRUTTINI Lorenzo 1991
140. ESP ROSELLO Pau 1990
141. SUI PARAVICINI Giacomo 1989
142. CAN LAMBERT Mykael 1990
143. NED KARDOLUS Arwin 1964
144. FRA MAYA Vivien 1988
145. UKR MIRGORODSIY Yevgen 1986
145. SUI STAUB Florian 1990
147. ESP CANTO Ignacio 1981
148. BLR KUZMICH Siarhei 1978
149. CZE AMBROZ Matyas 1986
149. GBR BENNETT Thomas 1986
151. CAN BOISVERT-SIMARD Hugues 1981
152. SUI GAUTHIER Simon 1990
153. FRA FAVA Alex 1989
154. ISR LEVIT Doron 1976
155. IRI SERAJIAN Abdollah 1988
156. JPN MINOBE Kazuyasu 1987
157. BEL BLEUS Evert 1987
158. USA RODNEY Adam 1985
158. CZE POKORNY Richard 1991
160. KAZ ALEXANIN Sergey 1990
161. KGZ IVANOV Michail 1989
162. CAN PELLETIER Vincent 1976
163. ISR HERPE Ido 1991
164. POL ANDRZEJUK Robert 1975
165. GER SPAUTZ Falk 1990
166. USA MOODY Jimmy 1986
167. ITA MARZANI Raffaello 1990
168. USA HOLTZ Donovan Kahlil 1983
168. GBR HARRIS James 1990
170. GER BÖHM Constantin 1991
171. SWE LOMBACH Wilhelm 1990
172. GBR THOMAS Gareth 1990
172. BLR SAZONAU Yauheni 1989
174. GER GAYK Tobias 1984
175. ARG DOMINGUEZ Jose Felix 1983
176. USA MEDLEY Gavin 1992
177. IRL CHAMBERS Benedict 1967
178. GBR WILLIS Jonathan 1981
178. ESP CASADO Elias 1991
180. SRB STOJADINOVIC Igor 1987
181. CZE COUFAL Zdenek 1977
182. POL NYCZ Mateusz 1989
183. ISR LIS Daniel 1988
184. VEN MEJIAS Wolfgang 1983
185. POL SZUMSKI Maciej 1986
186. BEL VAN CLEEMPUT Robrecht 1984
187. AUT MATHE Jorg 1982
187. ROU SZILAGYI Adrian Ciprian 1987
189. JPN UEHARA Koshiro 1991
190. SWE HARMENBERG Karl 1987
191. AUT CASNY Dietmar 1988
192. BEL GHIJS Laurent 1988
193. ITA BINO Michele 1985
193. ROU TARDI Otto 1985
195. POL SOBIERAJ Michal 1981
196. SUI MARMILLOD Valentin 1984
197. SLO DOLAR Robin 1992
198. AUT SCHMID Florian 1985
198. BRA GRUNHAUSER Richard 1991
200. CAN LETOURNEUX Frederic 1991
201. AUT TERSCINAR Peter 1985
eliminated in round 1
202. SWE GUSTAVSSON Christian 1986
203. SWE KASE Robin 1992
204. CHN NI Jun 1988
204. POL KRAWCZYK Pawel 1989
206. GER BODOCZI Nikolaus 1993
206. FIN ROSLANDER Kasper 1992
208. SWE ALSTON Vincent 1989
209. UKR TYSHKO Oleksiy 1984
210. SUI DI MAGGIO Nicolas 1983
211. BEL FEROT Francois Xavier 1991
212. BEL FERAGE Thibault 1988
212. GER WEIDLICH Reinhard 1992
212. UKR PONOMARENKO Yaroslav 1989
215. RUS KHODOS Sergey 1986
216. USA BADGER Peregrine 1992
217. GBR THORNTON James 1986
218. NED VAN WINDEN Levy 1991
219. ROU ARKOSI Bertalan 1982
219. ESP BALDRES Sergio 1990
221. GBR PERRY Nicholas 1984
221. ISR YARINOVSKY Roman 1991
223. GER BIELER Armin 1982
224. NOR FALCK-YTTER Jan 1961
224. GER BRAUN Stefan 1984
226. CZE PITRA Pavel 1988
227. SLO GOLOBIC Jan 1992
228. VEN LIMARDO Francisco 1987
229. KOR KIM Won Jin 1984
230. POR CANDEIAS Ricardo 1984
231. ESP FONT Jordi 1985
232. AUT HOFER Nikolaus 1985
233. BLR SOKOLOVSKI Vitali 1992
234. ROU ANDREI Radu 1986
235. CZE HOYER Martin 1967
236. CAN BOULVA Carl 1991
236. AUS LEWIS James 1989
238. NED SIZOO Koen 1963
239. KAZ GRYAZNOV Dmitryi 1986
240. SWE VON PLATEN Philip 1988
240. SWE EGERTZ-SKAANES Oskar 1992
242. GBR FREWIN James 1993
243. ISR HANINA Saar 1993
244. GER ZUBEL Marius 1988
245. NED GANEFF Stephane 1959
246. GER ACKERMANN Rouven 1982
247. ROU TIMOCE Andrei 1989
248. NED SCHANZLEH Thom 1990
249. AUT KAINZ Philipp 1984
250. SUI MESSMER Tobias 1988
251. AUS AUSTEN Ross 1978
252. KAZ KURBANOV Ruslan 1991
253. POL JEZYK Bartlomiej 1978
254. SIN LIM Wei Wen 1985
255. SLO BALENT Uros 1980
256. UZB BRIL Dionis 1981
257. SVK NEMEC Rudolf 1989
257. AUT KORLATH Alexander 1993
259. SRB NECKOVIC Vladan 1955
259. SLO SOBOCAN Rok 1971
261. SIN LEE Samson Mun Hou 1986
261. KAZ SYDYKNAZAROV Ardak 1981
263. NED OOSTHOF Collin 1989


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 13447 kertaa 1.5.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Santeri vahvana Saksassa
OMS aloitti SM-vuoden 2020 voitokkaasti
Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi
Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi
Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta
Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 16.2.) Santeri vahvana Saksassa (katsottu 4266 kertaa)
( 10.2.) OMS aloitti SM-vuoden 2020 voitokkaasti (katsottu 4115 kertaa)
( 6.1.) Oulun Miekkailuseura ehdolla vuoden 2019 urheiluseuraksi (katsottu 4587 kertaa)
( 5.1.) Oulun Miekkailuseuran johtokunta järjestäytyi (katsottu 4633 kertaa)
(30.11.) Oulun Miekkailuseuralle uusi johtokunta (katsottu 4595 kertaa)
( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 4913 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 5490 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 5745 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 6235 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 6347 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 5849 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 6334 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 6113 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 6984 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 6816 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 7400 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 7661 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 7481 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 7299 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 8152 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 81810 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 35757 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 31263 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 30596 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 28345 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 28080 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 28054 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 28039 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 27640 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 27315 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 26685 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 25339 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 25313 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 25310 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 25086 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 24838 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 24202 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 24180 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa (katsottu 24153 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset (katsottu 24144 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 31263 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 28080 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 28054 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 24180 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 25313 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 25339 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 22887 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 23831 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 23902 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 24202 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 23533 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 28345 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23297 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 23172 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 23875 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 22458 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 22623 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 24144 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 22166 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 24838 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 21907 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 21392 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 23376 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 22515 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 26685 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 21624 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 21927 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 21209 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 27315 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 21643 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 23030 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 24153 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 27640 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 35757 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 21676 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 21687 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 20965 kertaa)
(28.12.2009) Oululaisnuoret matkalla maailmalle tammikuussa - 2 kommenttia (katsottu 20166 kertaa)
( 9.8.2015) Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia - 2 kommenttia (katsottu 16028 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 20571 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;Santeri Ylitervo;Aino Järvinen
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM 2020
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syyskokous 2019
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram