Birmingham International oli sopivantasoinen kv-kilpailu

OMS Birmingham International

Julkaistu: Maanantai, 25.4.2011


"Birmingham International oli juuri sopivantasoinen kilpailu meikäläisille", kommentoi seuran valmennuspäällikkö Teemu Tokola. "Kaikissa sarjoissa tarjolla oli juuri sopivanlaisesti haastetta: vastus ei ollut täysin ylivoimaista niin kuin useissa virallisemmissa kansainvälisissä kilpailuissa, ja tarjolla oli paljon vaihtelevantasoisia vastustajia ja kovasti haastetta. Tämä on varmasti erinomainen valinta ensimmäiseksi ulkomaankisaksi kenelle tahansa juniori- tai aikuisikäiselle", hän jatkaa.

Aikuisille suunnatussa kansainvälisessä kilpailussa oteltiin kaikissa kuudessa sarjassa eli sekä miesten että naisten floretissa, kalvassa ja säilässä. Oulun Miekkailuseurasta oli kilpailussa edustus nyt jo toista kertaa. Tänä vuonna seuran puheenjohtaja Tanja Tammimiehen johtamassa osastossa miekkailivat Teemu Tokola sekä kadettitytöistä Petra Rousu, Noora Uusitalo, Deniz Kemppainen ja Elisa Heroja. Teemu osallistui florettiin ja kalpaan, Elisa säilään ja florettiin ja muut tytöt ainoastaan florettiin. Oululaisten lisäksi paikalla oli suomalais-kanadalainen Irene Enright Pariisista, joka osallistui florettiin ja kalpaan.

Lauantain florettikilpailussa Teemu Tokola aloitti epävarmasti, mutta voitti lopulta kolme kuudesta ottelustaan. Ulosyönteihin tällä tuloksella pääsi yli sadan miekkailijan kilpailussa sijalta 45. Ensimmäisessä ottelussa 128:n kierroksella vastaan asettui lahjakas vasenkätinen juniori Alexander Savin, mutta Teemu onnistui kuitenkin ottamaan heti alussa johdon, joka piti ja kasvoi ottelun loppuun saakka. 64:n kierroksella vastaan asettunut 20:nneksi sijoitettu Alex Robinson osoittautui vaikeammaksi vastukseksi, ja kamppailusta tulikin varsin tiukka aina 9 - 9-tilanteeseen saakka, jossa muutama kyseenalainen tuomio siirsi tilanteen englantilaisen eduksi, ja ottelu päättyi lopulta 15 - 10. "Birminghamin kilpailun huonoimpia puolia on, että tuomareita käytetään vasta kilpailun viimeisillä kierroksilla", Teemu kommentoi tulostaan, ja jatkaa, että "Nytkin ottelua tuomitsi nähtävästi vastustajani seuratoveri, mikä tietysti jätti hieman ikävän maun, kun puolueettomatkin sivustakatsojat olivat sitä mieltä, että tuomari veti kotiinpäin - mutta toki olisin voinut miekkailla paremminkin, niin ettei epäselvyyttä olisi jäänyt."

Miesten floretin tulokset:

1 TOFALIDES, Alex GBR SALLE PAUL
2 MELIA, Rhys GBR TEAM MELIA
3 BILLING, Matthew GBR UNIVERSITY OF B
3 RATTAN, Amol GBR NEWHAM SWORDS
5 ROSOWSKY, Ahmed GBR u/a 2
6 GALESLOOT, Chris NED OKK
7 WILD, Chris GBR CARDIFF UNIVERS
8 HENDRIE, Tom GBR SUSSEX HOUSE
9 NAGLE, Conor IRL PEMBROKE
10 LIM, Alex GBR SALLE BOSTON
11 BARWELL, Peter GBR SALLE PAUL
12 DEAN, Freddie GBR SALLE BOSTON
13 ALEXANDER, David GBR TEAM MELIA
14 WEEDON, Max GBR ARMY
15 HOLDER, Peter GBR SALLE PAUL
16 CHERITON-FRANCIS, Kareem GBR SUSSEX HOUSE
17 ROBINSON, Daniel GBR SUSSEX HOUSE
18 HENDRIE, George GBR SUSSEX HOUSE
19 ABIDOGAN, Kola GBR SALLE BOSTON
20 ANEN, Cedric LUX LANSDOWNE
21 ALLEN, Thomas GBR SUSSEX HOUSE
22 LEE, Toby GBR ALDERSHOT
23 WARD, Samuel GBR TOUCHE FC
24 ROBINSON, Alex GBR SUSSEX HOUSE
25 SHEARMAN, Mathew GBR BOSTON
26 FITTON, Matthew GBR SALLE KISS
27 MORRIS, Richard GBR TEAM MELIA
28 POTTERTON, Tom GBR UNIV. OF BIRMIN
29 MARTIN, Fergal IRL MAYNOOTH FC
30 BRYANT, Acland GBR SALLE PAUL
31 SCHLINDWEIN, Alex GBR SALLE STRETTON
32 WATSON, Jack GBR CADS
33 COOKE, Christopher IRL SALLE PAUL
34 WOOD-FISHER, James GBR GWENT SWORD
35 WILLIAMS, Steven GBR SALLE BOSTON
36 CARNEC, Yves FRA CERCLE MILITAIR
37 GUPTA, Gaurav IND SALLE BOSTON
38 OSTACCHINI, Glen GBR SALLE BOSTON
39 TROIANO, John GBR LANSDOWNE
40 BAILEY, George GBR MILLFIELD
41 JOHNSTON, Alastair GBR UNIVERSITY OF A
42 DAVID, Isaac GBR BRISTOL FC
43 MACCHIAROLA, Alessandro ITA SALLE BOSTON
44 DARROUX, Steve GBR SMJ
45 SMALL, Julian GER FECHTCLUB KASSE
46 TOKOLA, Teemu FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
47 TURNER, Martin GBR BIRMINGHAM FC
48 GILLIAM, Chris GBR IMPERIAL COLLEG
49 SALE, Joseph GBR ESPADA
50 MOLLARD, Christopher GBR SAXON
51 SHARMAN, Conor GBR SOAR VALLEY
52 SIBERT, Edward GBR NOTTINGHAM CAVA
53 WALLIS, Henry GBR ROOM ONE ON ONE
54 ANDERSON, Richard GBR GLASGOW UNIVERS
55 WADDINGTON, Oliver GBR HYMERS COLLEGE
56 CLARKE, Thomas GBR A & C SWORD
57 MULLINS, James GBR TEAM MELIA
58 WOOLLARD, Max GBR SALLE PAUL
59 BOOTH, Richard GBR OXFORD
60 BEARDMORE, Alex GBR FIGHTING FIT FE
61 WILLSON, Daniel GBR WELLINGTON SWOR
62 BRYANT, Lyle GBR SALLE PAUL
63 WILDE, Ronan GBR ARNOLD & CARLTO
64 WILTSHIRE, Thomas GBR BATH SWORD
65 MITA, Charles GBR TRURO
66 CORLETT, Thomas GBR SALLE KISS
67 LLOYD, Alexander GBR u/a 1
68 MATHER, Matthew GBR NORFOLK FC
69 GRUNDY, Sean GBR A & C SWORD
70 ELLIKER, Dan GBR BIRMINGHAM FC
71 COATES, Joshua GBR HUNTS FC
72 DONOVAN, Alex GBR FIGHTING FIT FE
73 OAKLEY, Mark GBR TEAM MELIA
74 FIRTH, Jamie GBR EDINBURGH UNIVE
75 FEASTER, John GBR MALVERN
76 RAMSAY, Matthew GBR TRURO
77 MURRAY, Mark GBR SALLE BOSTON
78 SIBERT, Paul GBR NOTTINGHAM CAVA
79 SPENCER-TAYLOR, Alexander GBR QEGS WAKEFIELD
80 POWELL, Matthew GBR SOLIHULL
81 SAVAGE, Alastair GBR ASHTON
82 CHEW, Michael GBR UNIVERSITY OF P
82 FEASTER, Daniel GBR MALVERN
84 KEMP, John GBR UNIV. OF BRADFO
85 SAVIN, Alexander GBR SALLE PAUL
86 DEMPSEY, Patrick GBR SAXON
87 BENKE, Charles GBR SUTTON COLDFIEL
88 GRAVES-SMITH, Geoffrey FRA LAGARDERE PARIS
88 MEDHURST, Michael GBR SALLE BOSTON
90 MANSON, James GBR SUSSEX HOUSE
91 HUSSEINI-EYRE, Zayd GBR WINCHESTER ESCR
92 COATES, Ian GBR HUNTS FC
93 TRAIN, Ben GBR BRISTOL UNIV
94 DE SAINT CROIX, Calum GBR WALLACE FENCING
95 CLARKE, Blaine GBR A & C SWORD
95 CLEARY, Michael GBR UNIVERSITY OF P
97 WEBB, Andy GBR COCKS MOORS WOO
98 DE JONGE, Daniel-Jaques GBR FOX HOLLIES FC
98 DOHERTY, Nathan GBR SHEFFIELD BUCCA
98 EYRE, Julian GBR WINCHESTER ESCR
98 HUGHES, Danion GBR WELLINGTON SWOR
102 BURN, Josh GBR COCKS MOORS WOO
103 STOODLEY, Richard GBR DONCASTER FENCI


Naisten floretissa oululaisten tulostaso on selvästi noussut, eivätkä seuran tytöt olleet siinä määrin vastaantulijan roolissa, kuten on kansainvälisissä kilpailuissa totuttu näkemään. Lähes kaikki avasivatkin kilpailut voitoilla lukuun ottamatta Elisa Herojaa, joka joutui epäonnekseen selvästi kovatasoisimpaan erään. Tilaisuuksia useampien voittojen ottamiseen oli etenkin Petra Rousulla ja Noora Uusitalolla, mutta tällä kertaa ottelun ratkaisuhetket kääntyivät vielä vastustajille. Oululaisista sekä Petra Rousu ja Noora Uusitalo selvittivät tiensä 64:n parhaan kierrokselle. Nooran vastustajaksi asettunut Leah King ei antanut paljonkaan armoa oululaiselle, vaan vei ottelun luvuin 15 - 1, mutta Petra Rousu onnistui pitämään lopulta kilpailussa peräti kuudenneksi edenneen Georgia Hannayn jännityksessä pitkälle ottelun puoleenväliin asti, mutta lopulta englantilainen pääsi jyvälle ja vei ottelun luvuin 15 - 9. "Olin lopputuloksiin ihan tyytyväinen", kommentoi Petra Rousu nyt jo kolmatta ulkomaankisaansa. "Ulkomailla pääsee näkemään, millä tyylillä sikäläiset miekkailevat, ja se auttaa myös omaa kehitystä", hän jatkaa. Myös Irene Enright miekkaili 64:n parhaan kierrokselle, mutta hävisi ottelunsa selvästi.

Naisten floretin tulokset:

1 TROIANO, Sophie GBR LANDSDOWNE
2 BENTLEY, Anna GBR SALLE BOSTON
3 BRYARS, Hannah GBR CENTRAL LONDON
3 NG, Elizabeth GBR ALDERSHOT
5 BENNETT, Claire GBR LANSDOENE
6 HANNAY, Georgia GBR BRISTOL FC
7 TELLER, Tarenn GBR SALLE BOSTON
8 BENSON, Carolyn GBR ABERYSTWYTH UNI
9 MCKENZIE, Lisa GBR EDINBURGH FC
10 DICKSON, Chloe GBR DUNFERMLINE FC
11 COOK, Catherine GBR CEMVS
12 MASON, Anita GBR TEAM MELIA
13 JOHNSON, Lydia GBR u/a 1
14 SMITH, Anna IRL DUBLIN UNIV FEN
15 SIBERT, Catriona GBR EDINBURGH FC
16 SEGALL, Grace GBR SURREY SWORDS
17 KING, Leah GBR u/a 2
18 HYMAN, Amy GBR UNIV OF SHEFFIE
19 DE SAINT CROIX, Mhairi GBR WALLACE FENCING
20 PALM, Kirstin SWE VALLENTUNA FAKT
21 KEYS, Olivia GBR TEAM MELIA
22 FRANCIS, Raelie GBR THE FENCING ACA
23 YEUNG, Andrea Hee Ming HKG SALLE URSA
24 MULLINS, Chloe GBR CAMBRIDGE SWORD
25 PEARCE, Madison GBR BATH SWORD
26 HART, Anna GBR SALLE PAUL
27 CLARKE, Ruth GBR WFFC
28 KWOK, Charlie GBR ARNOLD & CARLTO
29 DROSSO, Sophie GBR SHETLAND FC
30 FITTON, Alexandra GBR SALLE KISS
31 MCDERMOTT, Chiara GBR CRAWLEY SWORD
32 FUJIMURA, Yumi JPN TRURO
33 BARLOW, Nicki GBR ALDERSHOT
34 THOMSON, Natasha GBR WFFC
35 TOWNSEND, Dawn GBR SWAY
36 COLLISTER, Stephanie GBR WREXHAM
37 WINNEY, Isabel GBR OXFORD
38 DIFFORD, Abi GBR CARDIFF UNIVERS
39 BEAVER, Elizabeth GBR CADS
40 SEGALL, Emma Tina GBR SURREY SWORDS
41 SOLLY, Helen GBR SHEFFIELD BUCC
42 BRYANT, Eleanor GBR A & C SWORD
43 DUXBURY, Victoria GBR SULLIVAN
44 FERRIS, Issie GBR SALLE KISS
45 SUDDERICK, Zoe GBR ALDERSHOT
45 TAYLOR, Beatrice GBR THE FENCING ACA
47 ARCHER, Kati GBR SALLE KISS
47 BEARDMORE, Kate GBR FIGHTING FIT FE
49 LAMB, Sarah GBR TEAM MELIA
50 DOMANSKI, Nadia GBR ALDERSHOT
51 MEDHURST, Jessica GBR SALLE BOSTON
52 CABRELLI, Maria GBR GLASGOW WEST EN
53 ENRIGHT, Irene FIN HELSINGIN MIEKKAILIJAT
54 TOTH, Bernadett GBR SALLE URSA
55 RAMALHO, Joana IRL UCD
56 WORMAN, Gillian GBR SURREY SWORDS
57 UUSITALO, Noora FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
58 ROUSU, Petra FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
59 ANDERSON, Laura GBR UNIVERSITY OF G
60 COATES, Tracey GBR HUNTS FC
61 RICE, Ella GBR ALDERSHOT
62 RICH, Elaria GBR SURREY SWORDS
63 POIL, Georgia GBR ALDERSHOT
64 ARCHER, Hannah GBR SALLE KISS
65 KEMPPAINEN, Deniz FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
66 DE LARGE, Kim GBR LOUTH
67 PITT, Helen GBR GLASGOW WEST EN
68 BAINS, Kin GBR SALLE URSA
69 HUGHES, Erica USA UNIV. OF LIVERP
70 PRITCHARD, Cassandra GBR SHORTLANDS HOUS
71 BODDY, Rachel GBR ARMY
72 HEROJA, Elisa FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
73 BURNETT, Anna GBR SALLE BOSTON


Lauantaina oteltiin lisäksi miesten säilä. Sunnuntaina suomalaiskisailijoita oli kaikissa kolmessa sarjassa; Teemu Tokola miesten kalvassa, Irene Enright naisten kalvassa ja vastikään säilämiekkailun aloittanut Elisa Heroja naisten säilässä.

Miesten kalvassa Teemu miekkaili alkuerissä hyvin ensimmäistä ja viimeistä ottelua lukuunottamatta. "En vain ollut hereillä ja hävisin hankalimmat otteluni, koska en ollut riittävän skarppina - henkistä valmistautumista alkueriin pitää parantaa tulevaisuudessa, ettei hankaloita omaa kilpailuaan turhan päiten löysyydellä", hän kommentoi. Alkuerien jälkeen sijalle 32 sijoitettu Teemu otti kahdessa seuraavassa ottelussaan selvät voitot 97:nneksi ja 33:nneksi sijoitettuja miekkailijoita vastaan, ja kova paikka tuli vastaan 32:n kierroksella, jossa piti lähteä rakentamaan yllätystä kilpailun ykkössijoitettua Marc Burkhalteria vastaan. Ottelu lähtikin hyvin käyntiin, ja Teemu onnistui pitämään johdon pitkälle toiseen erään, mutta kolmannessa erässä kokenut britti pääsi johtoon ja pelasi johtoasemassa tilanteen siinä määrin varmasti, ettei oululainen enää onnistunut nousemaan, vaan karsiutui luvuin 15 - 11. "Hieman harmittaa, koska tämäkin ottelu oli voitettavissa, mutta viikonlopun ja kevään kolmikuisen flunssan jäljiltä olivat voimatkin lopussa", Teemu toteaa ja tarkentaa, että "Isoin virhe tapahtui kuitenkin alkuerissä. Ykkössijoitettua vastaan ei olisi vielä tarvinut joutua, ja voimia kului turhaan myös 128:n kierroksella, jonka ohi olisin päässyt miekkailemalla alkuerässä tasoni mukaisesti."

Miesten kalvan tulokset:

1 SKIPP, Michael GBR HAVERSTOCK
2 BELLMANN, Achim GER BAYER LEVERKUSI
3 KELLY, Chris GBR HAVERSTOCK
3 LANE, Tristan GBR LTFC
5 BURKHALTER, Marc GBR OUFC
6 BRADLEY, Jonathan GBR LTFC
7 HENDERSON, Matt GBR EDINBURGH
8 SCRIMSHAW, Jason GBR LTFC
9 FARMER, Alexander SVK NEWCASTLE UNIV
10 ROCKS, Christopher GBR SHETLAND FC
11 GERRARD, Alastair GBR HAVERSTOCK
12 NICHOLLS, Taran GBR REDHILL & REIGA
13 HARRIS, James GBR PLYMOUTH
14 CARNEC, Yves FRA CERCLE MILITAIR
15 TANNOCK, Neill GBR ABERDEEN UNIVER
16 GORDON, Adam GBR UNIVERSITY OF S
17 GREGORY, David GBR WREXHAM
18 CARTY, Greg GBR STOCKPORT
19 BELLMANN, Lucas GER BAYER LEVERKUSI
20 SJODAHL, Frederik SWE STOCKHOLMS AF
21 UPCRAFT, Alexander GBR PARIS GRP
22 HAY, Chris GBR WELLINGTON SWOR
23 PAIGE, Alex GBR EGHAM
24 TOKOLA, Teemu FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
25 LITTLER, Joe GBR SHEFFIELD BUCCA
26 ST CLAIRE JONES, Greg GBR STOCKPORT
27 DOMEK, Stephen GBR HAVERSTOCK
28 SANCHEZ-LETHEM, Paul GBR BRIXTON
29 MILLER, Daniel GBR RAVEN FC
30 FLATT, Robert GBR PLYMOUTH
31 EDWARDS, Tom GBR REDHILL & REIGA
32 HATTON, Neil GBR CADS
33 BEAUMONT, Edward GBR READING FC
34 DALTON, Matthew GBR HUNTS
35 FIRTH, Jamie GBR EDINBURGH UNIVE
36 BROOKS, Rob GBR RAVEN FC
37 ROWE-HAYNES, Max GBR APOCALYPSE
38 COOKE, James GBR BATH UNIVERSITY
39 YU, Jacky GBR STOCKPORT
40 ROLLO, Andrew GBR u/a 6
41 PAOLASINI, Lorenzo GBR HAVERSTOCK
42 GALTREY, Robert GBR HARROGATE
43 JACOB, Michael GBR ABERYSTWYTH
44 GRAVES-SMITH, Geoffrey FRA LAGARDERE PARIS
45 TRAIN, Ben GBR BRISTOL UNIV
46 PRIME, John GBR BEDFORD
46 RIAHI, Farhad GBR HAVERSTOCK
48 MONYARD, Alexander GBR TEAM MELIA
49 PEARCE, Tim GBR WREKIN SWORD
50 HARRINGTON, James GBR CARDIFF
51 LAWS, Stuart GBR LTFC
52 CHAMBERLAIN, Martin GBR NORTHAMPTON
53 MURPHY, Nicholas GBR BOLTON
54 SMALL, Julian GER FECHTCLUB KASSE
55 TOWNSON, Paul GBR CADS
56 WILSON, Thomas GBR LIVERPOOL UNIVE
57 HARRIS, Richard GBR STOURPORT
58 WILLMOTT, Paul GBR NORTHAMPTON
59 HILLIER, David GBR READING FC
60 HEAPS, Chris GBR BLACKPOOL
61 STANBURY, Jonathan GBR GLASTONBURY
62 WARNER, Mervyn GBR CADS
63 BULLWARD, Alistair GBR u/a 1
64 GATES, Andrew GBR READING FC
65 WARD, Granville GBR MARY HAWDEN
66 CALLAWAY, Gary GBR SEACOURT
67 PINKERTON, Steven GBR TRURO
68 LEAHEY, John GBR APOCALYPSE
69 TECHER, Henri GBR GW FC
70 WALKER, Peter GBR BEDFORD
71 KAZIK, Tomas SVK KS SNINA
72 HAZLEWOOD, Darryl GBR FRISBY FENCERS
73 IQBAL, Adeel GBR SALLE GADASKI
74 CALLANAN, Denis GBR WREXHAM
75 CONNOR, Philip GBR CARDIFF
75 MUNN, Stephan GBR HAVERSTOCK
77 FENSOM, Robert GBR KIMBERLEY
78 MAYNARD, Calum GBR EGHAM
79 LOCKYER, James GBR SKIPTON FC
80 ASH, Tom GBR BATH SWORD
81 DEAN, Mathew GBR REDHILL & REIGA
82 DRAKE, Paul GBR NORTHAMPTON
82 SHEVELEW, David GBR HAVERSTOCK
84 EPLETT, Matthew GBR HAVERSTOCK
84 WEDGE-THOMAS, Raoul GBR WELLINGTON SWOR
86 KEPPIE, Matt GBR STOCKPORT
87 CARROLL, Robert GBR LIVERPOOL UNIVE
88 HOGAN, David GBR WINGERWORTH
89 MORRIS, John GBR STOURBRIDGE
90 LEWIS, Joash GBR UNIV. OF CENTRA
91 TOWL, Christopher GBR LTFC
92 HOWARD, Stuart GBR STOCKPORT
93 GIBBONS, Jacob GBR BIRMINGHAM FC
94 PERRY, Tim GBR CITY FC
95 JAMES, Peter GBR SHREWSBURY FC
95 MCARTHUR, Andrew GBR STOCKPORT
97 SEINER, Adam GBR SALLE GADASKI
98 BULLOCK, Ian GBR SUTTON COLDFIEL
98 MARSHALL, Greig GBR GW FC
100 DE BURGH, Etienne GBR SALLE GADASKI
101 MCGEOCH, Alexander GBR BATH SWORD
102 HOWARD, Thomas GBR BIRMINGHAM FC
103 ANDERSON, Richard GBR GLASGOW UNIVERS
104 KEHLER, Martin GER WOLVERHAMPTON
105 DEVENPORT, Timothy GBR UNIV OF LEICEST
105 LORYMAN, James GBR SKIPTON FC
107 PHELPS, Robert GBR GLOUCESTER
108 GRIFFITHS, Sam GBR SOLIHULL SCHOOL
109 WEBBER, Andrew GBR LIVERPOOL UNIVE
110 BARNES, Roger GBR STREATHAM


Naisten säilään osallistui vasta syksyllä säilämiekkailun harjoittelemisen aloittanut Elisa Heroja. Nykyään lähes yksinomaan säilää harjoitteleva Elisa osallistuikin nyt ensimmäistä kertaa säilämiekkailukilpailuihin, ja luvassa oli monenlaista ja -tasoista vastustajaa. Reippaankokoisessa seitsemän miekkailijan erässä Elisa oli selvästi altavastaajana useimmissa otteluissa, mutta pystyi ottamaan pisteitä kaikilta paitsi parhaimmalta vastustajaltaan. Kahdessa ottelussa Elisa oli lähellä voittoa, mutta harmillisesti kisa päättyi tällä kertaa ilman voittoja. "Olin tyytyväinen ja yritin parhaani, mutta viimeisessä ottelussa olisin voinut kyllä onnistua paremmin", Elisa kommentoi uloslyöntiotteluaan. "Elisa suoriutui hyvin kokemukseen nähden - nyt tarvitaan vain lisää kiihdytystä ja kehitystä teränhallintataidoissa", summaa otteluita seurannut Teemu Tokola.

Naisten säilän tulokset:

1 WILLIAMS, Sophie GBR TRURO
2 BILARDI, Angela GBR TRURO
3 MCCOMBIE, Maxine GBR TRURO
3 ROBERTS, Kira GBR LASZLO\\\'S
5 MCWILLIAMS, Margaret GBR TRURO
6 FAIRHEAD, Helen GBR SCIMITAR
7 ROBINSON, Zoe GBR TRURO
8 HOBDAY, Tina GBR NLSC
9 CORDIER, Marie FRA US METRO PARIS
10 RIDGEON, Verity GBR SCIMITAR
11 KEMPE, Katherine GBR TRURO
12 HUTCHINSON, Jane GBR BATH SWORD
13 DAVIDSON, Beth GBR LASZLO\\\'S
13 WATSON, Alice GBR SCIMITAR
15 HOOLE, Lisa GBR CHILWELL BLADES
16 GERNERD, Elisabeth USA EDINBURGH FC
17 LASANCE, Rachel GBR TAMESIDE
18 CREECHEN, Louise GBR TRURO
19 MCMILLAN, Jennifer GBR SALLE ROLLO
20 POTTER, Emma GBR BIRMINGHAM CITY
21 KOC, Yasmin GBR ST PAULS
22 ROBB, Francine GBR OXFORD UNIVERSI
23 PLEASANT, Bridget GBR ABERDEEN UNIVER
24 MOFFAT, Alice GBR SALLE URSA
25 HARRIS, Philippa GBR SHEFFIELD SWORD
26 JELFS, Beth GBR IMPERIAL COLLEG
27 DULAC, Annaick GBR ESCRIME ACADEMY
28 LITTLE, Emma GBR RIDINGS
29 STRAY, Stephanie GBR WHITE EAGLE
30 HARDING, Clare GBR IMPERIAL COLLEG
31 BURLEIGH, Beth GBR BATH SWORD
32 LAND, Stephanie GBR EDINBURGH FC
33 PRADHAN, Jzuee GBR NLSC
34 MURPHY, Charlotte GBR SHAKESPEARE SWO
35 NAREY, Michele GBR WHITE EAGLE
36 BILLINGTON, Lizzie GBR SHAKESPEARE SWO
37 LEE, Naomi GBR AFU
38 JOHNSON-KLINDT., Leanne GBR BRISTOL WHITE E
39 KEOGH, Lynn GBR TAMESIDE
40 CHZHEN, Yekaterina KAZ OXFORD UNIVERSI
41 BINGLE, Hannah GBR COTSWOLD
41 HUGHES, Erica USA UNIV. OF LIVERP
43 BERGSMA, Katharina Susanne GER TSC EINTRACHT D
43 WILLIAMS, Sheila IRL DONCASTER FC
45 HEROJA, Elisa FIN OULUN MIEKKAILUSEURA
46 KAMALDEN, Tengku Ain MAS OXFORD UNIVERSI


Naisten kalvassa Irene Enright miekkaili hyvin 32:n kierrokselle saakka, jossa hän hävisi uloslyöntiottelunsa niukasti oltuaan ottelun alussa ensin hieman johdossa.

Naisten kalvan tulokset:

1 USHER, Georgina GBR HAVERSTOCK
2 LAWRENCE, Hannah GBR WINGERWORTH
3 DENHAM, Toni GBR WELLINGTON SWOR
3 MCGEEVER, Jenny GBR LTFC
5 CHANG, Caitlin GBR HARROGATE
6 SPENCE, Mhairi GBR PENTATHLON GB
7 HARVEY, Abigail GBR TEAM NEWCASTLE
8 SPINLOVE, Eryn GBR UNIVERSITY OF B
9 BARRINGTON, Georgina GBR PLYMOUTH FC
10 YOUNG, Kat GBR OXFORD UNIVERSI
11 MACKINNON, Leonora GBR MALVERN
12 HIGHTON, Elizabeth GBR HAVERSTOCK
13 RADFORD, Amy GBR MALVERN
14 DACK, Helen GBR TEAM NORTHUMBRI
15 SUMMERS, Francesca GBR MALVERN
16 CRANK, Tara GBR TIGER SWORDS
17 MATTHEWS, Abbi GBR HARROGATE
18 FUJIMURA, Yumi JPN TRURO
19 SPENCE, Sara GBR HAVERSTOCK
20 O\\\'NEILL, Joelle GBR HARROGATE
21 WIVELL, Madelaine GBR HARROGATE
22 STEINER, Christine GBR SALLE GADASKI
23 SMITH, Katrina GBR TRURO
24 ELYS, Laycy GBR CITY FC
25 ENRIGHT, Irene FIN HELSINGIN MIEKKAILIJAT
26 HELYER, Louise GBR PENTATHLON GB
26 PAYNE, Libby GBR LTFC
28 FELL, Heather GBR PENTATHLON GB
29 DOUGLAS, Rebecca GBR SALLE ETON
29 YEUNG, Andrea Hee Ming GBR SALLE URSA
31 KETTLE, Gabriela GBR TEAM MELIA
32 GRAF, Gwendolyn SUI FC BERN
33 CORMACK, Ellie GBR KENILWORTH SWOR
34 ST CLAIRE JONES, Sophie Ann GBR CAMBRIDGE UNIVE
35 BOTTOMS, Lindsey GBR MALVERN
36 HACKMACK, Laura GER OSNABRUCKER SPO
37 BIRD, Florence GBR MILLFIELD SCHOO
37 RIDSDALE, Lucy GBR CARDIFF
39 JEANES, Emily GBR LIVERPOOL UNIVE
40 WOODROW, Megan GBR PLYMOUTH FC
41 MASON, Mariette GBR CADS
42 JONES, Caitlin GBR SALLE ETON
43 GALTREY, Jodie GBR HARROGATE
44 MAYLE, Rebecca GBR MALVERN
45 DICKSON, Chloe GBR DUNFERMLINE FC
46 GRACEY, Katherine GBR UNIVERSITY OF Y
47 TOWNSEND, Sarah GBR BRISTOL UNIV.
48 HILL, Su-Mita AUS UWA FC
49 LORYMAN, Hannah GBR SKIPTON
50 HANNEY, Susan GBR BATH SWORD
51 HARRIS, Fiona GBR HARROGATE
52 WEDGE-THOMAS, Bryony GBR WELLINGTON SWOR
53 GREETHAM, Sadie GBR HARROGATE
53 SMIRTHWAITE, Andria GBR STOCKPORT
55 HUGHES, Samantha GBR OXFORD FC
56 DE SAINT CROIX, Mhairi GBR WALLACE FENCING
57 YOUNG, Valerie GBR BATH SWORD
58 DAVIES, Rosie GBR OXFORD UNIVERSI
59 STEAD, Imogen GBR KIMBERLEY
60 ONIYE, Marg GBR LTFC
61 BOWERS, Jacquelynne GBR LTFC
62 LILLYWHITE, Amanda GBR GLASGOW UNIVERS
63 SMITH, Elizabeth GBR STOURPORT
64 DULAC, Emma GBR ESCRIME ACADEMY
65 SUMMERS, Georgina GBR MALVERN
66 GULLEY, Sarah GBR BIRMINGHAM FC
67 TOY, Hannah GBR UNIVERSITY OF E
68 HALLER, Olivia GBR ESCRIME ACADEMY
69 TATARD, Morgane GBR ESCRIME ACADEMY


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 7512 kertaa 25.4.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 173 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 413 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 816 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1318 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1323 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1345 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1540 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1294 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 1976 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2004 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2195 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2489 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2468 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3273 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3074 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3116 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3083 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3260 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2878 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3093 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76317 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30592 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25928 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24604 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23359 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23184 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22815 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22619 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22140 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21898 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21685 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21073 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20677 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20604 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20005 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19878 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19586 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19275 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19176 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19105 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25928 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22815 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23359 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19275 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21073 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20677 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18178 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19586 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19105 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19176 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18502 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23184 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18490 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18374 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18654 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17430 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17658 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18871 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17745 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19878 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17593 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18484 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16671 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17255 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16735 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21685 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16936 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16726 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21898 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16653 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16585 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 17980 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18577 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22140 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30592 kertaa)
(16.11.2009) OMS uusi miesten floretin joukkuesuomenmestaruuden - 2 kommenttia (katsottu 14428 kertaa)
(30.10.2011) Teemu Tokola floretin Suomen mestariksi - 2 kommenttia (katsottu 14749 kertaa)
( 13.3.2009) Liiton rankingjärjestelmä uusiksi? - 2 kommenttia (katsottu 16922 kertaa)
( 31.3.2008) Riita balettitulkinnasta johti kaksintaisteluun v. 1958 - 2 kommenttia (katsottu 15900 kertaa)
(28.12.2009) Oululaisnuoret matkalla maailmalle tammikuussa - 2 kommenttia (katsottu 15164 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram