Vuorinen liekeissä, Baden alkukausi kangertelee

kalpa Dennis Bade Jussi Korhonen Niko Vuorinen Weisser Bär

Julkaistu: Sunnuntai, 20.2.2011


Suomalaisittain nähtiin hyvin vaihtelevia tuloksia tänä viikonloppuna Berliinissä käydyssä perinteikkäässä Weisser Bär -kalpakilpailussa. Oulun Miekkailuseuran Paulus Tokolan jäätyä loukkaantumisen vuoksi pois osallistuivat kilpailuun Suomesta Niko Vuorinen, Dennis Bade sekä Jussi Korhonen.

Suomalaiset miekkailivat lauantain ensimmäisen alkueräkierroksen hyvin: Dennis otti 4/5 voittoa, Niko 5/5 ja Jussi 3/5, ja kaikki etenivät toiselle kierrokselle. Toisella alkueräkierroksella vastus tiukkeni ja suomalaisten voitot vähenivät: Nikolla 4/6, Denniksellä 3/6 ja Jussilla 2/6 - tämä kuitenkin riitti jatkoon.

128:n kierroksella kilpailun kärkeen viime vuonna miekkaillut Dennis Bade karsiutui jatkosta Ruotsin Karl Harmenbergiä vastaan. Syksyllä Kupittaa Tournamentin välierässä hänet kohdatessaan Dennis voitti vielä selvästi luvuin 15 - 12, mutta nyt luvut menivät melkein toisin päin: 15 - 13 Harmenbergille. Denniksen alkukausi ei ole sujunut aivan toiveiden mukaisesti, sillä myös Legnanon maailmancupin osakilpailussa alkuvuonna Denniksen tulos jäi vaatimattomaksi. Tänään tuloksena oli 89. sija. Denniksen kisakauden seuraava koetus tulee, kuten monella muullakin suomalaisella, Tallinnan MC-kilpailussa maaliskuun alussa. Silloin olisi myös hyvä hetki vaihtaa kisakauden suuntaa - onhan Tallinnassa järjestettävä MC-kisa kuitenkin melkein kotikisa.

Jussi Korhonen sinnitteli kisassa hieman pitemmälle: voittoluvut 15 - 7 Tsekin Ambroz Matyasta vastaan veivät hänet 64:n parhaan joukkoon, mutta tappio Riccardo Schiavinalle harmittavan tiukasti 14 - 15 tiputti hänet keräilyeriin. Sieltä Jussi nousi vielä voittamalla Kroatian Dino Sourekin 15 - 11, mutta toinen keräilyottelu Kanadan Vincenti Pelletieriä vastaan päätti kisat tiukkaan 13 - 15-tappioon. Jussille tulokseksi tuli 47. sija.

Niko Vuorinen puolestaan miekkaili erinomaisesti koko uloslyöntiottelujen ajan. Vaikka Nikokin kävi kahdesti keräilyerien puolella, hän nousi sieltä uudestaan mukaan kilpailuun, kunnes lopulta kahdeksan joukossa Ranskan Yannick Borel tiputti Nikon seitsemännelle sijalle, muttei mitenkään selvästi vaan ainoastaan kolmen pisteen erolla luvuin 15 - 12. Tämä oli erinomainen tulos, joka lupaa hyvää Nikon kilpailukaudelle.

Nikon uloslyöntiottelut:
VUORINEN Niko Finland V (15) : (10) D GRIPAS Artiom Poland
VUORINEN Niko Finland D (14) : (15) V RICHTER Arne Germany
VUORINEN Niko Finland V (15) : (10) D PRACLAWSKI Adam Poland
VUORINEN Niko Finland V (15) : (10) D FAVA Alex France
VUORINEN Niko Finland V (15) : (12) D MAYA Vivien France
VUORINEN Niko Finland V (15) : (4) D PONOMARENKO Yaroslav Ukraine
VUORINEN Niko Finland D (9) : (15) V BAJGORIC Tigran Canada
VUORINEN Niko Finland V (15) : (10) D ARKOSI Bertalan ROU
VUORINEN Niko Finland D (12) : (15) V BOREL Yannick France

Voiton kilpailussa vei hallitseva maailmanmestari, Viron Nikolai Novosjolov.

Tulokset:

1. EST NOVOSJOLOV Nikolai 1980
2. FRA BOREL Yannick 1988
3. CZE BERAN Jiri 1982
3. GBR WILLIS Jonathan 1981
5. CAN BAJGORIC Tigran 1983
6. FRA PENSO-TSAI Adrien 1986
7. FIN HFM Helsinki VUORINEN Niko 1989
8. ITA CS Formia DI NUCCI Gianfilippo 1988

9. GER Heidenheimer SB BÖHM Constantin 1991
10. FRA GUSTIN Ronan 1987
11. ROU CSM Oradea ARKOSI Bertalan 1982
12. GER SV Böblingen LAUNER Steffen 1986
13. NED VERWIJLEN Bas 1983
14. ITA SCHIAVINA Riccardo 1989
15. CAN HEIDECKER Pascal 1991
16. EST ALLIKA Marno 1982

17. UKR PONOMARENKO Yaroslav 1989
18. GER FC TBB FLIERL Emanuel 1988
19. CAN PELLETIER Vincent 1976
20. ROU CSM Oradea ANDREI Radu 1986
21. GER Heidelberger FC/TSG R SHAFIQ Waheed 1987
22. GER TUS Zülpich STEINBERGER Raphael 1985
23. ITA MUNARI Giacomo 1991
24. ITA Fed. Italiana Scherma MUNZONE Edoardo 1988
25. ROU CS Satu Mare POP Adrian 1985
26. FRA MAYA Vivien 1988
27. LTU KRASIKOVAS Tomas 1984
28. GER FC TBB HALLER Rudolf 1991
29. LAT JEFREMENKO Mihails 1980
30. POL AZS AWF Krakow BRONISZEWSKI Filip 1990
31. SWE FFF HARMENBERG Karl 1987
32. RUS TOROPYGIN Serguey 1987

33. GER SC Berlin ERDMANN Manuel 1985
34. GER FG Segeberg RICHTER Arne 1994
35. POL MACIEJCZYK Piotr 1989
36. LAT CERKOVSKIS Deniss 1978
37. AUS AUSTEN Ross 1978
38. FRA MARCHAL Virgile 1990
39. CZE SC Praha PITRA Pavel 1988
40. ROU CS Satu Mare SZILAGYI Adrian Ciprian 1987
41. AUS BAKER Matthew 1982
42. GER SC Berlin KIRSCHEN Uwe 1967
43. FRA CHALONS CHAM FAVA Alex 1989
44. FRA LEVALLOIS DE LEOTARD Clement 1989
45. UKR TYMOSHENKO Ruslan 1990
46. GER Bayer 04 Leverkusen GAYK Tobias 1984
47. FIN Espoon Miekkailijat KORHONEN Jussi 1983
48. GER SV Böblingen KIENTZLE Jens 1992
49. GER FC TBB SCHMIDT Richard 1992
50. FRA BLASZYCK Alexandre 1988
51. FRA BARDENET Alexandre 1990
52. BEL BLEUS Evert 1987
53. GER FC Grunewald SCHREYER Pascal 1986
54. GER FC TBB ERDÖFFY Andreas 1986
55. POL AZS AWF Wroclaw ADAMEK Michal 1987
56. NED KARDOLUS Arwin 1964
57. CAN BRINCK-CROTEAU Maxime 1986
58. CRO MK Split SOUREK Dino 1985
59. SWE Göteborgs FK SAMUELSSON Anton 1990
60. LAT Daugavpils BJSS SILINS Arturs 1989
61. POL PRACLAWSKI Adam 1980
62. NED OOSTHOF Collin 1989
63. BEL Confrerie Gent GHIJS Laurent 1988
64. GER TSV Laupheim BRAUN Stefan 1984

65. CZE CAPEK Martin 1983
66. FRA SCHREPFER Clement 1984
67. CZE USK Praha AMBROZ Matyas 1986
68. GER FC TBB JEAN-BAPTISTE Julian 1989
69. ITA GALLO Carlo 1989
70. GER FC TBB KEREKES Erwin 1991
71. GER Heidenheimer SB MULTERER Niklas 1988
72. GER FC Offenbach BODOCZI Nikolaus 1993
73. GER Darmstädter FC TÜRKIS Daniel 1986
74. GER SC Berlin KNEIST Toni 1984
75. GER FC TBB HERZBERG Fabian 1988
76. GER Heidenheimer SB REIN Stephan 1988
77. GER WMTV Solingen SPAUTZ Falk 1990
78. CHI INOSTROZA BUDINICH Paris A 1972
79. CAN LAMBERT Mykael 0002
80. POL KOLER Jaroslaw 1989
81. SVK BSK Bratislava CIPAR Stefan 1988
82. POL AZS AWF Wroclaw SZUMSKI Maciej 1986
83. GER FC Offenbach BAYER Thorsten 1984
84. CZE Sokol Dejvice SEIDL Julian 1990
85. GER Heidenheimer SB LANGGUTH Lars-Erik 1990
86. RUS SAVELYEV Mikhail 0002
87. GER OFC Bonn BURGHARDT Alexander 1985
88. GER SV 1845 Esslingen LEISER Rico 1992
89. FIN Espoon Miekkailijat BADE Dennis 1985
90. CZE COUFAL Zdenek 1977
91. GER Bayer 04 Leverkusen ACKERMANN Rouven 1982
92. ITA MARINI Jacopo 1989
93. POL AZS AWF Krakow ROKOSZ Lukasz 1989
94. ROU CSM Oradea TIMOCE Andrei 1989
95. SWE Göteborgs FK LINDQUIST Peter 1982
96. GER OSC Potsdam EICHLER Felix 1988
97. GER Heidenheimer SB MARKOVICS Thomas 1990
98. SWE FFF FORSSE Tor 1972
99. ITA CONCILIO Francesco 1990
100. GER FA Rheinfelden STRITTMATTER Swen 1969
101. RUS RAKHMAIL Mikhail 1979
102. CZE SOCHOR Frantisek 1981
103. CZE SC Praha SEBESTA Marek 1986
104. SWE FFF BERGDAHL Erik 1988
105. GER Darmstädter FC WIESEMANN Johannes 1990
106. GER OFC Bonn HESSE Jonas 1989
107. GER TSV Laupheim ZUBEL Marius 1988
108. LAT GUSEVS Genadijs 1971
109. CAN BOISVERT-SIMARD Hugues 1981
110. USA FS Bielefelder TG KELLER Kai-Moritz 1982
111. BEL VAN CLEEMPUT Robrecht 1984
112. SWE FFF GUSTAVSSON Christian 1986
113. POL GRIPAS Artiom 1984
114. IRL CHAMBERS Benedict 1967
115. GER UFC Frankfurt WEIDLICH Reinhard 1992
116. GER OFC Bonn NETTERSHEIM Florian 1992
117. GER SV Waldkirch LANSCHE Fabian 1992
118. GER PSV Berlin BEHRENDT Thomas 1981
119. GER TSV Berlin-Wittenau F LHUISSIER Laurent 1988
120. ITA TOSI Carlo 1990
121. GER TSV Berlin-Wittenau F PROHL Christopher 1984
eliminated in round 2
121. NED AEW LEIDEN VAN WINDEN Levy 1991
123. GER PSV Berlin BEHRENDT Michael 1975
123. NED Kardolus SCHANZLEH Thom 1990
125. GER TUS Zülpich ULUDÜZ Hakan 1970
125. USA DOSS David 0002
127. CHI NICKEL Klaus 1989
128. GER PSV Berlin RÖDER Dirk 1974
128. GER Heidelberger FC/TSG R REISS Hilmar 1990
130. CZE SPATENKA Petr 1976
131. GER Heidenheimer SB KECK Maximilian 1990
131. GER Heidenheimer SB PFEIL Jan 1992
131. GER SV Böblingen TRAUTNER Maurice 1992
131. SWE Kungsbacka FK 1999 VON PLATEN Philip 1988
135. GER Darmstädter FC SCHMIDT Andre 1965
136. GER OSC Potsdam WIEDE Robert 1975
137. GER TSG Friesenheim GRIEBEL Thomas 1992
138. GER PSV Berlin TILSNER Benny 1978
139. GER SC Berlin WAGNER Adrian 1991
140. LTU PETRAITIS Vaidotas 1984
141. GER TSV Berlin-Wittenau F SWIRIDOW Anton 1995
142. CRO MK VMD MATIC Ivan 1988
143. NED JELDERS Christiaan 1990
144. AUT MATHE Jorg 1982
145. SWE Göteborgs FK LARSSON Adam 1977
146. GER FS Bielefelder TG HACHMEISTER Nils 1981
147. SVK BSK Bratislava NEMEC Rudolf 1989
147. GER Heidelberger FC/TSG R ULLRICH Niclas 1990
149. GER UFC Frankfurt WEITBRECHT Moritz-Arnim 1993
149. GER FC TBB HEILMANN Falk 1993
151. GER Bayer 04 Leverkusen BÜRGER Fabian 1993
152. CZE HOYER Martin 1967
153. GER DFC Düsseldorf KOTZYBA Peter 1960
154. CRO MK Lokomotiva VUKOVIC Filip 1989
155. GER EFG Essen PLAJER David 1995
156. AUT FUL CASNY Dietmar 1988
157. LAT SAFIN Timur 1973
157. POL STASZAK Michal 1987
159. ITA VANNINI Filippo 1988
160. LAT Daugavpils BJSS SJANITA Jurijs 1988
161. GER SV Waldkirch FROHNMÜLLER Jens 1993
162. GER Heidelberger FC/TSG R TRÜTZSCHLER Alexander 1973
163. GER Bayer 04 Leverkusen HERRMANN Maximilian 1993
164. NED DE VRIES Matthijs 1989
165. GER TV Kaufbeuren BÜTTNER Christian 1993
166. GER Heidelberger FC/TSG R HÄNDEL Harald 1959
167. LTU STALMAKOV Javgenij 1982
168. GER FC TBB BORRMANN Elmar 1957
eliminated in round 1
169. GER FC Grunewald DIEDERICHS Zorro 1983
170. GER TSV Berlin-Wittenau F PETERS Kevin 1989
171. GER SV Waldkirch WEINER Timo 1990
172. GER FC Berlin Südwest VOGLER Björn 1971
172. GER PSV Weimar HÖGNER Richard 1984
172. GER OSC Berlin VANDIEKEN Karsten 1968
175. ITA SV Böblingen CAPRIUOLO Roberto 1981
175. CZE KOVARIK Tomas 1985
175. GER OSC Potsdam DOGUE Patrick 1992
178. GER Osnabrücker SC WALTER Noe 1996
179. LTU STAKNIS Arturas 1982
180. GER FC Berlin Südwest SCHATTENFROH Sebastian 1970
181. GER Bayer 04 Leverkusen SCHMITT Marc-André 1993
182. GER EFG Essen BURAWZEW Kirill 1988
183. GER OSC Potsdam GERLACH Florian 1988
184. GER TUS Zülpich THEISS Sebastian 1988
185. POL SOBCZAK Slawomir 1989
186. RUS National team IVANOV Ivan 1993
187. GER PSV Berlin LEIPOLD Guido 1977
188. LTU VASILIAUSKAS Andrius 1993
189. SVK Slavia STU Bratislava CELLER Pavol 1989
189. GER FC Grunewald ABRAHAM Marian Lukas 1994
191. GER SC Berlin POUTRUS Maxim 1986
191. ITA BARDINE Riccardo 1988
193. GER Hamburger FC MILLIES Frithjof 1964
193. GER TUS Zülpich BIELER Armin 1982
193. GER UFC Frankfurt PRIMBS Patrick 1987
196. GER OSC Potsdam KÖLLNER Stefan 1984
196. GER Wuppertaler FC KAKOSCHKE Paul 1987
198. SWE FFF ALSTON Vincent 1989
199. ITA CANFORA Luciano 1991
200. NED POPPENK Fedde 1982
201. SWE LUGI FF LARSSON Peter 1961
202. NED WISSE Boudewijn 1978
202. POL Szpada Wroclaw KOSZUTSKI Radoslaw 1994
204. GER TSF Ditzingen BORRMANN Igor-Michael 1957
205. GER TUS Zülpich SCHUBA David 1994
206. GER Neußer SV STAND Thomas 1986
207. GER TSV Laupheim WOLF Bernhard 1989
208. GER SV Böblingen GREINER Stefan 1977
209. GER EFG Essen SCHUHMANN Julian 1995
210. GER FC Berlin Südwest ZULEGER Lars 1990
211. IRL FLYNN Colm 1984
212. GER TG Biberach BENZING Thomas 1990
213. SWE LUGI FF LINK Fredrik 1965
214. GER TSV Berlin-Wittenau F ANDERSCH Michel 1995
215. SUI KLOTZ Hans 1958
216. RUS SHALKOV Ivan 0002
217. LAT KARPACOVS Vitalijs 1972
218. GER PSV Berlin FREUND Mario 1975
219. LTU JONUSAS Donatas 1989
220. GER TSV Spandau BERDICH Martin 1988
221. RUS KORKH Sergey 0002
222. LTU MIECIUS Tadas 1993
223. NED BIJKER Peter 1968
224. GER PSV Weimar GEISLER Christian 1988
225. GER FC Offenbach SANDMANN Daniel 1990
226. POL PAPUZYNSKI Pawel 1980
227. GER PSV Berlin SCHIFFER Jacek 1973
227. GER FC Grunewald HARTUNG Conrad 1994
227. GER TSV Berlin-Wittenau F MACHATSCHEK Moritz 1994
227. MKD MURATOVSKI Gorast 1994
231. GER Eintr. Duisburg GORRAY Philipp 1985
232. GBR WEBSTER Daniel 1977
233. GER FA Rheinfelden MAYER Patrick 1981
233. GER Eintr. Duisburg SCHMIDT Thorben 1994
233. MKD JOVCEVSKI Viktor 0002
236. GER FC Grunewald WEIKARD Ulrich 1972
237. GER Berliner FC VOM LEHN Marcel 1978
238. GER MTV München VON KRÖCHER Jordan 1974
239. GER Turngemeinde in Berli MOSER Marko 1979
239. MKD RAMOV Leonid 0002
241. ITA TREVISAN Federico 1990
242. GER FC Grunewald MÜLLER-RATH Frank 1967


(Teemu Tokola) - Uutista on katsottu 10177 kertaa 20.2.2011 jälkeen.

Kommentit

Kirjoita kommentti tähän uutiseen LÄHETTÄJÄN IP-OSOITE KIRJATAAN YLÖS JA KAIKISTA VÄÄRINKÄYTÖKSISTÄ TEHDÄÄN ILMOITUS
Kommentti julkaistaan tällä nimellä
Pahoittelemme hassua kysymystä - sillä yritetään estää mainosohjelmia kirjoittamasta palstalle.
Ytimekäs otsikko
Kirjoita viestisi tähän.

Haku

Hae sanoja uutisista

Muuta

Tuoreimmat uutiset

Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä
Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna
Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa
Kevään 2019 harjoitusaikataulut
OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa
OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa
Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja
Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa
Salilla kisailtiin sisäisissä
OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa

Suosituimmat uutiset

Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi
SM-mitalit seuroittain 2009
Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus
OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan
Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa
Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin
Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle
Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu
Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan

Viimeisimmät kommentit

Leirien aselajit?
Krajnyakille pronssia Riossa
Leirin aselajit?
Hyviä taisteluita!
Mitali Allezista
Onnittelut!
Maailman kärki kiinni
Ilmoittautuminen avattu
Hyvää kansaivälisyyttä
Elokuun ajan jatketaan kesäaik

Eniten kommentteja

Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa
Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää
Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa
Paulus nimettiin maajoukkueeseen
Oulun Miekkailuseura sai oman salin
Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille
Sisäiset kilpailut V/2008
Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan
Uutisia voi nyt kommentoida
Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys

Tuoreimmat uutiset

Tuoreimmat uutiset

( 9.9.) Syksyn kisakausi alkoi komeasti - Ilmarille voitto Berliinissä (katsottu 176 kertaa)
( 28.8.) Syyskauden huipentuma Oulussa itsenäisyysviikonloppuna (katsottu 417 kertaa)
( 13.5.) Kansainvälinen kisakausi päättyi hienosti Riigassa (katsottu 819 kertaa)
( 5.1.) Kevään 2019 harjoitusaikataulut (katsottu 1320 kertaa)
(10.12.) OMS vei lähes kaiken SM-kotikisoissa (katsottu 1329 kertaa)
( 1.12.) OMS valmistautui SM-kisoihin Limingassa (katsottu 1348 kertaa)
(18.11.) Marianne Hiltunen OMS:n uusi puheenjohtaja (katsottu 1541 kertaa)
(10.11.) Oululaiset pärjänneet hyvin syksyn kv kisoissa (katsottu 1296 kertaa)
( 22.9.) Salilla kisailtiin sisäisissä (katsottu 1976 kertaa)
( 17.9.) OMS ja Suomi Italian paramiekkailutapahtumassa (katsottu 2005 kertaa)
( 1.9.) Lisenssikausi on alkanut! (katsottu 2196 kertaa)
( 12.8.) Syksyn miekkailukausi käynnistyy ma 13.8. (katsottu 2490 kertaa)
( 30.7.) Miekkailukausi käynnistyy kaudenaloitusleirillä (katsottu 2469 kertaa)
( 10.6.) Oulun Kesäkisat tarjosivat jälleen reippaasti miekkailua (katsottu 3274 kertaa)
( 27.5.) Floretin PM-kisoista kokemusta ja 4 mitalisijaa (katsottu 3077 kertaa)
( 24.5.) Oulu seudulle uusi seura, Miekkailuseura Pisto (katsottu 3117 kertaa)
( 21.5.) Kaikki oululaiset mitaleilla superviikonlopussa (katsottu 3086 kertaa)
( 7.5.) Miekkailutoimintaa Oulussa kehitetään uudella hankkeella (katsottu 3263 kertaa)
( 6.5.) Oulun Miekkailuseuran sääntömääräinen kevätkokous (katsottu 2880 kertaa)
( 5.5.) Uuden salin kisakäyttöä testattiin sisäisissä (katsottu 3096 kertaa)

Suosituimmat uutiset

Katsotuimmat uutiset

( 1.9.2010) Kaleva uutisoi MM-valinnan näyttävästi (katsottu 76319 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 (katsottu 30595 kertaa)
( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus (katsottu 25931 kertaa)
( 12.5.2010) OMS osallistui Amazing Oulu -tapahtumaan (katsottu 24607 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa (katsottu 23364 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin (katsottu 23192 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle (katsottu 22816 kertaa)
( 25.2.2008) Zagrebin floretin juniori-MC-kilpailu (katsottu 22622 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa (katsottu 22143 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan (katsottu 21901 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin (katsottu 21687 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea (katsottu 21077 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit (katsottu 20679 kertaa)
( 12.4.2011) Noora Norman tiukasti mitaleilta Kalpamaratonissa (katsottu 20606 kertaa)
( 4.10.2008) Polar 2008 - kalvan tulokset (katsottu 20006 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen (katsottu 19879 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 (katsottu 19589 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset (katsottu 19277 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa (katsottu 19178 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 (katsottu 19109 kertaa)

Eniten muualta linkitetyt uutiset

( 27.7.2007) Suomelle sotilasilmailu-5-ottelun maailmanmestaruus - 163 linkkiä muualta (uutista katsottu 25931 kertaa)
( 17.1.2005) Kilpailu- ja toimitsijakielto Jan Badelle - 139 linkkiä muualta (uutista katsottu 22816 kertaa)
( 22.8.2008) Suomalaiset ylivoimaisia sotilasilmailu-5-ottelussa - 125 linkkiä muualta (uutista katsottu 23364 kertaa)
( 3.2.2008) Oulun ensimmäisten kolmiottelukilpailujen tulokset - 103 linkkiä muualta (uutista katsottu 19277 kertaa)
( 4.2.2009) Nuoret huippumiekkailijat saivat OK:n tukea - 99 linkkiä muualta (uutista katsottu 21077 kertaa)
(10.12.2007) Vuoden 2007 Suomen mestarit - 98 linkkiä muualta (uutista katsottu 20679 kertaa)
(22.12.2006) Vuoden 2006 SM-mitalistit - 95 linkkiä muualta (uutista katsottu 18180 kertaa)
( 8.12.2007) Naisten kalvan joukkue-SM 2007 - 91 linkkiä muualta (uutista katsottu 19589 kertaa)
(21.12.2008) Suomen mestarit 2008 - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19109 kertaa)
( 7.10.2007) Polar-miekkailukilpailu 2007 tulokset - kalpa - 88 linkkiä muualta (uutista katsottu 19178 kertaa)
( 25.1.2008) Yliopiston urheilumitalit 2007 - 86 linkkiä muualta (uutista katsottu 18503 kertaa)
(13.12.2008) Minijuniorien Merikoski-malja 2008 ratkaistiin - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 23192 kertaa)
( 16.3.2009) Ruusa voittoon Erkki Kerttula Memorialissa - 82 linkkiä muualta (uutista katsottu 18494 kertaa)
( 16.1.2010) Carolina Fusoni kovaan tulokseen Pisassa - 80 linkkiä muualta (uutista katsottu 18378 kertaa)
( 30.1.2007) Yliopisto palkitsi myös miekkailijoita - 78 linkkiä muualta (uutista katsottu 18654 kertaa)
( 23.3.2009) Sunnuntaina oli turkulaisten vuoro juhlia - 76 linkkiä muualta (uutista katsottu 17432 kertaa)
(29.10.2008) Espoo Masters -kilpailun tulokset - 69 linkkiä muualta (uutista katsottu 17661 kertaa)
( 24.8.2008) 3- ja 4-ottelun SM-kisojen tulokset - 56 linkkiä muualta (uutista katsottu 18873 kertaa)
( 26.4.2009) Floretin junnu-SM-kilpailuista tulossa iso tapahtuma - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 17747 kertaa)
( 6.2.2009) Dennis Bade sai jatkoa OPM:n urheilija-apurahalleen - 55 linkkiä muualta (uutista katsottu 19879 kertaa)

Kommentit

Viimeisimmät kommentit

( 7.12.2016) Leirien aselajit? (Vuoden 2017 miekkailuleirit) -Sari
( 15.9.2016) Krajnyakille pronssia Riossa (Riikka Kähkönen matkassa liiton leirillä Unkarissa) -Teemu Tokola
( 18.7.2016) Leirin aselajit? (Kaudenaloitusleirillä mahtava ulkomaalaisosanotto) -sari
( 12.6.2016) Hyviä taisteluita! (Kesäkisat alkoivat vauhdikkaasti) -sari
( 10.5.2016) Mitali Allezista (Aikuisryhmälle hyvää kokemusta Jyväskylästä) -sari
( 10.2.2016) Onnittelut! (Oululaiset Pariisissa) -Mikko
( 8.2.2016) Maailman kärki kiinni (Oululaiset Pariisissa) -Ukk
( 1.12.2015) Ilmoittautuminen avattu (Merikoski-maljan päätöskisat 5. - 6.12. ja 13.12.) -Ruusa Degerman
( 18.9.2015) Hyvää kansaivälisyyttä (OMS maailmalla tänäkin viikonloppuna) -TH
( 17.8.2015) Elokuun ajan jatketaan kesäaik (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 9.8.2015) Alkuperäisessä uutisessa virhe (Ensi viikon treeniaikataulussa muutoksia) -Ruusa Degerman
( 6.6.2015) Åke, Opettajani! (Åke Aaltonen in Memoriam) -Eija Jalaba
( 13.5.2015) Onneksi olkoon Maria ja muutki (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Risto
( 12.5.2015) Onnittelut (Maria Hirvelälle PM-kultaa!) -Mami
( 13.4.2015) Onnea (Javier Menéndez ja Carolina Sancho saivat poikavauvan) -RN
( 11.3.2015) Miekkailija-elokuvasta (Miekkailija-elokuvan liput varattavissa) -Sari
( 11.2.2015) Lajin nimi (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Eija R
( 2.2.2015) Biathle?! (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Saskia
( 1.2.2015) Hienoa (Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa) -Tomi
(16.12.2014) Joulun ajan harjoitusajat (Joulutervehdys miekkailuliitolta) -Ulla Kokkonen

Eniten kommentoidut uutiset

( 4.3.2010) Paulus miekkailu-uransa tähänasti kovimmassa paikassa - 9 kommenttia (katsottu 17595 kertaa)
( 10.6.2009) Kesäkisoissa kokeiltiin uutta joukkuekisajärjestelmää - 7 kommenttia (katsottu 16673 kertaa)
( 30.8.2009) Historiallisen miekkailun seminaari Oulussa - 7 kommenttia (katsottu 18486 kertaa)
( 1.6.2010) Paulus nimettiin maajoukkueeseen - 6 kommenttia (katsottu 17258 kertaa)
(31.12.2009) Oulun Miekkailuseura sai oman salin - 5 kommenttia (katsottu 21687 kertaa)
( 17.5.2009) Paulus miekkaili kalvan SM-pronssille - 5 kommenttia (katsottu 16735 kertaa)
(27.11.2008) Sisäiset kilpailut V/2008 - 4 kommenttia (katsottu 16729 kertaa)
( 28.1.2009) Puheenjohtaja ja valmennuspäällikkö saivat pojan - 4 kommenttia (katsottu 21901 kertaa)
(19.11.2008) Uutisia voi nyt kommentoida - 4 kommenttia (katsottu 16655 kertaa)
( 12.5.2009) Kalvan SM-kisoilla loistava medianäkyvyys - 4 kommenttia (katsottu 16939 kertaa)
( 28.9.2009) Ruusa ja Paulus floretin voittoon Polarissa - 3 kommenttia (katsottu 22143 kertaa)
(15.12.2009) SM-mitalit seuroittain 2009 - 3 kommenttia (katsottu 30595 kertaa)
(20.11.2010) Sofian säilän SM-kisat loukkaantumisen myötä pettymykseen - 3 kommenttia (katsottu 16587 kertaa)
( 23.8.2009) OMS menestyi veteraanien SM-kisoissa - 3 kommenttia (katsottu 17980 kertaa)
( 30.1.2015) Sonja Rajakangas biathlonfinaaliin Isossa-Britanniassa - 3 kommenttia (katsottu 18580 kertaa)
( 25.8.2010) Paulus valittu MM-kilpailuihin - 2 kommenttia (katsottu 15440 kertaa)
( 5.11.2010) Ero 64:n joukkoon jäi pieneksi Pauluksen MM-otteluissa - 2 kommenttia (katsottu 15010 kertaa)
( 22.6.2014) Liiton florettileiri siirtyy Ouluun - 2 kommenttia (katsottu 14177 kertaa)
( 7.2.2016) Oululaiset Pariisissa - 2 kommenttia (katsottu 9675 kertaa)
( 3.2.2009) OMS:lle tasa-arvoisen liikuntakulttuurin tunnustuspalkinto - 2 kommenttia (katsottu 15645 kertaa)

Hakutoiminnot

Sanahaku

Etsi uutisteksteistä seuraavia sanoja:


Asiasanahaku

Asiasana (erottele useammat asiasanat puolipisteillä):


Asiasanat

Valitse asiasana seuraavasta listasta, niin näet kaikki kyseiseen asiasanaan liittyvät uutiset.
Alisher Usmanov
blogit
Helea Tokola
Kalle Laine
U23
veteraanit
1
10sport
2
2007
2013
2014
2015
5
5-ottelu
A
Achim Peters
aikataulu
Aino Järvinen
Akateeminen SM
Akateemiset SM-kilpailut
Aleksandra Dvoryanchikova
Aleksei Shabunin
Alexander Lahtinen
Alexandre Allione
Alisher Usmanov
alkeiskurssi
Alkeiskurssit
alkeisseminaari
Allez
Allez kalpamaraton
Allez-kalpamaraton
Amazing Oulu
András Koroknay-Pál
Andrea Baldini
Anna Lahtinen
Anna Leppävuori
Anna Salminen
Anna-Maria Raudaskoski
Anne Kenttä
Anni Herranen
Annina Laine
Antte Hietaharju
Antti Repo
apurahat
Ariana Olivia Peters
Arma Ulea
Arttu Pulkkinen
arvokisakriteerit
arvonta
aseenkorjaus
aselakimuutos
Ateena
B
Baku
Belgian mestaruus
Belgrad
biathlon
Birmingham International
blogit
Brightonin julistus
Bruno Gaby
C
Cadet Circuit
Carolina Fusoni
Carolina Sancho
Catania
Catharina Kock
CEP Marathon
Challenge Bernadotte
Challenge CEP
Challenge Monal
Claudia Bokel
Club Scherma Pisa Antonio Di Ciolo
Coupe de Heracles
Coupe de Stockholm
Coupe du Nord
Coupe Heracles
cup-finaali
cup-finaalit
D
Dennis Bade
divisioonajako
Dmitriy Li
E
Eduard Sergun
Eesti vehklemisliit
Eevi Bengs
EFC
EHMS
EKM
EKO-Aims
Elisa Heroja
elokuvat
Elokuvateatteri Star
EM
EM 2009
EM 2010
EM 2011
EM 2013
EM 2014
EM 2015
EM2004
EM2008
EM2009
Engarde
ennuste
Enrico di Ciolo
Erik Liesola
Erkki Kerttula Memorial
Ervin Szücs
Escrime Internationale
esittely
esittelyt
Espoo masters
Espoon Miekkailijat
Ester Bálint
etelänapa
Etelänapamanner
Euroopan miekkailu-unioni
Eurooppa-cup
European Games
Eurosport
Eva Hautala
F
Facebook
FIE
FIE-tuomaripätevyys
FIE-tuomarit
FIE: valmentajakoulutus
Fiia Liiti
finaali
fiore
floretin SM
floretti
floretti,kalpa
florettivastaava
Forum 24
Francesco Salvo
G
Gabor Totola
Gabriel Menéndez
Gautier Baudry
Gdansk Szkola Floretu
Gdanska Szkola Floretu
Glo Art Challenge
Gunnar Gräsbeck
Guy Windsor
H
haastattelu
HABDA
hallitus
harjoittelu
harjoitukset
harjoitusryhmät
harjoitustakit
harjoitusvuorot
harrastusten ilta
Heidenheim
Helea Tokola
Helena Somervalli
Helsingin Miekkailijat
HEMA
Herman Bonner
HFM
HFM 90v
HFM 90v.
hieronta
hiihtoloma
Hilla Hämäläinen
historiallinen miekkailu
historiikki
Hugo Menéndez
huippu-urheilu
huippu-urheilun muutosryhmä
HuMu
hyvinvointiviikko
I
ikäluokat
Ilari Saarinen
Ilkka Hartikainen
Ilkka Saarela
illanvietto
ilmailuviisiottelu
Ilmari Heiskari
Ilmavoimat
ilmoittautuminen
Ilona Syvälä
In Memoriam
Instagram
IRC
Irene Enright
Irma Lindeman
Ismo Hokkanen
Ivan Blagoev
Ivar Lönnberg
IWG
J
Jaakko Paavolainen
Jaakko Rauma
Jaana Pihkala
Jan Bade
Jani Kotikangas
Javier Menéndez
Javier Menéndez Fernández
johtokunta
Joonas Kotikangas
joukkue
joukkuekilpailu
joukkuekisa
joukkuemaailmancup
Jouko Pakarinen
joulutervehdys
Jouni Alanärä
Juha Lumijärvi
junioripalkinnot
juniorit
Jussi Korhonen
K
kadet
kadetit
kaksintaistelut
kalenteri
Kaleva
Kalle Laine
kalpa
Kalpa ja mieli
kalpa, SAF Pokalen
kalpa: Risto Degerman
kalpajuniorit
Kalpamaraton
kalpasparring
kalvan SM
kamppailulajit
kangasmerkki
Kari Kaaja
Karjalan Kalpa
karttapalvelu
Kasper Roslander
Katja Västi
Katri Savolainen
Katterin Miekka
kaudenaloitusleiri
kausikatsaus
KaVe
Kazan
Kenneth Quek
Kesäkisat
Kesäkisat 2009
Kesäkisat 2010
kesäleiri
kesäleirit
kesävuorot
keväliittokokous
kevätkokous
kevätliittokokous
kiertopalkinto
kilpailujärjestelmä
Kilpailukalenteri
kilpailukielto
kilpailumääräykset
kilpailut
kilpailutoimikunta
kiltamestaruus
Kimmo Pentikäinen
Kimmo Puranen
kirjat
Kirsi Yrjölä
kisaformaatti
kisakutsut
kisamatkat
kisat
kisatoimisto
Klaus Härö
KOK
Kokkola
Koko Oulu askeltaa
kolmiottelu
Kummacon
KuMS
Kuopion Miekkailijat
Kupittaa
Kupittaa Tournament
kurinpito
Kurt Lindeman
kutsu
kuvagalleria
käyttökatkos
L
lajimarkkinointi
Laura Salminen
Laura Teivainen
Lauri Hirvelä
Leanid Sadouskiy
lehti
leiri
leiri: floretti
leirit
Lena Tallroth-Kock
Leon Paul
Levi Open
Levi Open 2017
Liikukko nää?
Limingan Pisto
Liminka
lisenssi
logo
Longsword Open
Lontoo 2012
LPM
Lumilyhty
M
maailmancup
maajoukkue
maajoukkuekeskus
maksut
Marathon CEP
Maria Hirvelä
Marianne Hiltunen
Marja-Liisa Someroja
Martia Arts Center
masters
Mateo Menendéz
Mateo Menéndez Sancho
matot
Mats Wikström
Matti Huhtala
Matti Pulli
Matti Uotila
MC 2011
MC 2013
MC 2014
MC 2015
MC 2016
MC 2018
MC-pisteet
media
Merikosk
Merikoski -kisa
Merikoski-malja
Merikoski-malja, sisäiset kilpailut
Michaela Kock
miekat ja rikokset
Miekka Suomessa
Miekkailija
Miekkailija-elokuva
miekkailijoiden tuki
miekkailu liitto video
Miekkailu Suomessa
miekkailuesittely
miekkailukenkä
miekkailukisat
miekkailuleirit
Miekkailunäyttely
miekkailusali
Miekkailuseura Pisto
miekkakokoelma
miesten floretti
Miika Lahti
Mika Heiskari
Mika Roman
Mikkelin Miekkailijat
Mikko Honkasalo
minijuniorit
minijunnut
mitalistit
MM 2009
MM 2010
MM 2011
MM 2013
MM 2014
MM 2016
MM 2017
MM 2018
MM 2018;OMS;Santeri Ylitervo;Ilmari Heiskari;Ilkka Saarela;Eva Hautala
MM-kilpailut
MM2004
MM2007
MM2008
MM2009
MM2010
Moskova
N
naiset
neliottelu
Nelonen
Niilo Tokola
Nike
Niko Vuorinen
Niko Vuorinen: kalpa
Nikolai Novosjolov
Nils Sjöblom Memorial
Noora Norman
Noora Uusitalo
Nordic Historical Fencing League
Nuori Suomi
Nykyaikainen 5-ottelu
Nykyaikainen viisiottelu
O
ohjaajat
Oliver Mattson
Olli Järvelä
Olli Mahlamäki
olympiakamppailu
olympiakamppailutapahtuma
Olympiakomitea
Olympialaiset
oman seuran analyysi
OMS
OMS, harjoittelu
OMS-vauvat
OMS;Olli Järvelä;Cadet Circuit
OMS;valmentaja
OMS;verkkosivu
OMSas
oms_tagram
oparit
Opetusministeriö
opiskelijat
oppitunnit
oppituntikortit
Oppituntimaksut
Oskar Lönnberg
Oskari Taponen
Oskari Taponen.
osuma-alue
Oulu
Oulu Ouhoi
Oulu Pentathlon
Oulu-lehti
Oululehti
Oulun kesäkisat
Oulun mestaruus
Oulun Miekkailutarvike
Oulun päivät
Oulun Yliopisto
Outi Jaakkola
Outi Kenttä
Outi Supponen
OYY
P
Paha perhe
Pál Schmitt
palkinnot
PanOULU
paralympialaiset
Pariisi
Paul Moulin
Paula Soitiala
Paulus Tokola
Peking
Pekingin olympialaiset
Pekka Korhonen
perhemiekkailutapahtuma
peruutukset
Peter Grönholm
Petra Rousu
Petri Vammelvuo
pikkujoulu
pikkujoulut
Pisa
pistooliammunta
pitkämiekka
PM 2009
PM 2010
PM 2011
PM 2012
PM 2013
PM 2014
PM 2015
PM 2016
PM 2018
PM2004
PM2008
PM2011
PM2016
PM2019
Pohjoismaat
Pohjolan Työ
Polar
Polar 2009
Polar 2010
Pontus Huttunen
PoPLi
presidentti
Pro-olymp
puheenjohtaja
puheenjohtajan katsaus
puheenjohtajavaali
pyörätuolimiekkailu
R
Radio Suomi
ranking
Ranskan maajoukkue
rapiiri
Rasmus Mellanen
Rauhan Tervehdys
Reeta Alanko
Reijo Nurmi
Reilu Peli
Rene Roch
Riikka Kähkönen
Rio
Rio 2016
Rio de Janeiro
Risto Degerman
ritarihaarniska
RM
Rolf Wiik
Roope Takala
Rovaniemen Miekkailijat
RSS
Ruusa Degerman
S
SAF Pokalen
Sai Väyrynen
Saimaan Säilät
Sakari Raudaskoski
sali
salitalkoot
saliyö
Salvatore Sanzo
Sami Miettinen
Sammakkosali
Samuel Tokola
Santeri Ylitervo
Sara Kurttila
Sari Männikkö
satelliittimaailmancup
Seija Polkko
Selma Mustonen
seminaari
seniorit
Seppo Lauhio
seurakehitystyö
seuralehti
seuramenestys
seuran kokous
seuraneuvottelukunta
seuratuki
seuravaihdot
SH4
Sheffield
Siivouspäivä
siivoustalkoot
Simone Piccini
Simone Vanni
sinettikriteerit
Sinettiseura
sisäiset kilpailut
sisäiset kilpailut, Merikoski-malja
sisäiset kisat
SLU
SM 2008
SM 2009
SM 2010
SM 2011
SM 2012
SM 2013
SM 2013;András Koroknay-Pál;Michaela Kock
SM 2014
SM 2015
SM 2016
SM 2017
SM 2018
SM 2019
SM-kisat
SM2004
SM2006
SM2007
SM2008
SM2011
SM2013
SM2015
SM2016
SM5L
SM5L; EM 2015
SM5L;Terho Mustonen;Tanja Tammimies
SML
SMT
Sofia Blanco
Sofia Tauriainen
Solti Team
SOLTI Team leiri
Sonja Rajakangas
Sonja Rajakangas.
Sotilaiden MM-kisat
sotilasilmailuviisiottelu
sparraus
SportElite
sporttipassi
Stiven Naatus
strategia
STTR
Suomen Cup
Suomen mestari
Suomen mestarit
Suomen urheilugaala
SuomiMies
Suvi Lehtonen
syyskokous
syysliittokokous
syysloma
Szombathely
säilä
Säiläklubi
säilän SM
Särestö
Särestö Open
Säännöt
Säännöt, STTR, FIE
T
T
t-paita
Tallinna Mõõk
talviloma
Taneli Pahkala
Tanja Tammimies
Tatu Huovilainen.
teatterimiekkailu
Teemu
Teemu Elonen
Teemu Korhonen
Teemu Lakkasuo
Teemu Seeve
Teemu Tokola
Terhi Lumme
Terho Mustonen
Tero Hakkarainen
Thomas Bach
TMÅF
toiminnanjohtaja
toiminta-avustus
Topias Tauriainen.
Toppilan sali
Torni-turnaus
Trekanten
Trekanten International
tuet
Tukholma
tuki
tuomarit
tuomaritoiminta
tuomarivelvoite
tuomarointi
Tuomitseminen
tuotteet
Turun Miekkailijat
Turun Sanomat
turvallisuus
turvallisuusohjesääntö
tytöt
Tähtiseura
Töölön kisahalli
U
U23
uinti
Ullmax
universiadit
universiadit 2009
Universiadit 2011
URA-säätiö
urheilija-apuraha
Urheilukanava
urheilumiekkailu
urheilumitali
uudistus
uutiset
uutiskirje
V
vaalit
Valdemar Laine
Valentina Vezzali
Valge Daam
valmennustoimikunta
valmentaja
valmentajahaku
valmentajakoulutus
valmentajat
Valo
Valter Mickwitz
vappu
varainhankinta
varkaus
varusteet
varustetilaukset
vasenkätisyys
Vehkleja
Veikko Tirri
verenluovutustempaus
verkkapuku
verkkarit
verkkokumppanuus
verkkosivu
verkkosivut
verkkotunnus
Verneri Vesterinen
veteraanimiekkailu
veteraanit
veteraanit, kalpa
video
videot
Viikkosavo
viisiottelu
Vilhelmiina Heiskari
Ville Elonheimo
Ville Ojell
Ville Rosenlund
Viro-Suomi-maaottelu
vironmestaruuskilpailut
visiirikypärä
VMS
voittajakommentit
VOK
Vulcanalia
vuoden miekkailija
vuoden seura
Vuoden urheilukirja
W
Weisser Bär
World Combat Games
Wuxi
X
X-On
Y
yhdistyminen
yksityistunnit
YLE
yleiskokous
yliopiston urheilumitali
Ylioppilaslehti
Ylioppilasmiekkailijat
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakilpailut
Ylioppilasmiekkailijoiden juhlakisat
YM
YM Juhlakisa
YM juhlakisat
YM:n juhlakisat
Young Lions
Ystad International
Z
Zsofia Olah
Å
Åke Aaltonen
Oulun Miekkailuseura ry
johtokunta@oulunmiekkailuseura.fi
Alasintie 3-7
90400 OULU, Finland
puh 045-8997710
y-tunnus 1869494-4
Katto-organisaatiot
Yhteistyökumppanit
Tue Oulun Miekkailuseuraa!
Instagram